Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Ηλ.μηχανικού από εξωτερικό


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω τελειώσει ηλ. Μηχανικός στην Ρουμανία, η σχολή ήταν 4ετούς φοίτησης και είχα κινήσει τις διαδικασίες αναγνώρισης στην Ελλάδα μέσω Δοαταπ. Πρόσφατα τελείωσε η διαδικασία (αρκετά χρονοβόρα) και το πτυχίο μου είναι ισότιμο στην Ελλάδα και για να γίνει αντιστοιχία με το τμήμα που διάλεξα (τμήμα ηλ μηχανικών στην Καβαλα) πρέπει να δώσω 3 μαθήματα. Αναζητώ εργασία και στην τελευταία μου συνέντευξη, μου ζητήθηκε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα, αν για την έκδοση της χρειάζεται να γίνει και η αντιστοιχία; Η αρκεί η ισοτιμία του τίτλου; Και αν αρκεί που απευθύνομαι για την έκδοση της αδείας; Σας ευχαριστώ πολυ 

ΥΓ:  Παρακάτω σας επισυνάπτω το έγγραφο από τον Δοαταπ

80E78F95-0AC9-44CB-98D9-25D1CEFE1D60.jpeg

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, diablozz said:

Αναζητώ εργασία και στην τελευταία μου συνέντευξη, μου ζητήθηκε άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα, αν για την έκδοση της χρειάζεται να γίνει και η αντιστοιχία; Η αρκεί η ισοτιμία του τίτλου; Και αν αρκεί που απευθύνομαι για την έκδοση της αδείας;

Ρώτησε στην ΕΕΤΕΜ αν σε κάνουν μέλος μόνο με την πράξη του ΔΟΑΤΑΠ ή θα πρέπει να πάρεις και την αντιστοιχία. Θα πρέπει να γίνεις μέλος της έτσι ώστε να έχεις αριθμό μητρώου και να μπορείς να υπογράφεις (πρακτικά να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα). Έπειτα οι μηχανικοί ΤΕ δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Τέτοια άδεια δίνει το ΤΕΕ στα τακτικά μέλη του. 

 

Καλή αρχή φίλε, και ό,τι καλύτερο να ευχηθώ. 

Edited by Earl
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Earl said:

Ρώτησε στην ΕΕΤΕΜ αν σε κάνουν μέλος μόνο με την πράξη του ΔΟΑΤΑΠ ή θα πρέπει να πάρεις και την αντιστοιχία. Θα πρέπει να γίνεις μέλος της έτσι ώστε να έχεις αριθμό μητρώου και να μπορείς να υπογράφεις (πρακτικά να μπορείς να ασκήσεις το επάγγελμα). Έπειτα οι μηχανικοί ΤΕ δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Τέτοια άδεια δίνει το ΤΕΕ στα τακτικά μέλη του. 

 

Καλή αρχή φίλε, και ό,τι καλύτερο να ευχηθώ. 

Καλησπέρα φίλε σε ευχαριστώ που μπήκες στην διαδικασία να μου απαντήσεις. θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο σαφής όταν λες ότι οι μηχανικοί ΤΕ δεν έχουν άδεια ασκήσεως; Δηλαδή ένας απόφοιτος από Α.Τ.Ε.Ι δεν έχει άδεια; Η αναφέρεσαι στο μέγεθος της αδείας τύπου όριο 100KW; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Δεν ξέρω για τα όρια των KW σας καθότι δεν είμαι ΗΜ. Αυτό θα στο πει η ΕΕΤΕΜ.
  • Δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος οι Μηχανικοί ΤΕ. Έτσι απλά. Δεν υπάρχει, δεν υπήρχε ποτέ. Απλά γράφεσαι στην ΕΕΤΕΜ και παίρνεις ΑΜ και έπειτα ξεκινάς να εργάζεσαι είτε ως υπάλληλος, είτε ως ελεύθερος επαγγελματίας αφού ανοίξεις βιβλία στην εφορία. Υπάρχουν σχετικά θέματα στο φόρουμ. Μάλιστα η ΕΕΤΕΜ αν θυμάμαι καλά δίνει και ένα χαρτί για την εφορία που γράφει ότι οι ΤΕ δεν έχουν άδεια ασκήσεως για καλό και για κακό, γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί περίεργοι στις εφορίες και γενικώς... :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κύριοι.

Απλώς διευκρινιστικά θα ήθελα να ενημερώσω ότι άδεια ασκήσεως επαγγέλματος βγάζουν-έχουν οι Μηχανικοί ΤΕ και συγκεκριμένα ΜΟΝΟ οι Μηχανολόγοι και οι Ηλεκτρολόγοι από την αντίστοιχη Διεύθυνση Βιομηχανίας της Περιφέρειας που ανήκεις. (έχω άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το 2002 )

Οι υπόλοιποι Μηχανικοί ΤΕ όντως δεν βγάζουν (δεν απαιτείται).

Ίσως από αυτό να μπερδεύτηκε ο Earl.

Το παρακάτω link προς αποκατάσταση της "αλήθειας"...

https://www.eetem.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=440&Itemid=79

Στο τέλος αναφέρεται ότι * Αριθμός αδείας απαιτείται ΜΟΝΟ για τους Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και τους Πτυχιούχους Μηχανολόγους Μηχανικούς. 

Αρ.Αδείας = άδεια ασκήσεως επααγγέλματος

 

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως:

http://ikaros.teipir.gr/epagodigos/epmixanologos.htm  και

http://www.lefkada.gr/pages.asp?pageID=371&langID=1

Άρα οι Μηχανικοί Τ.Ε. (Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι) βγάζουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kardis said:

Ίσως από αυτό να μπερδεύτηκε ο Earl.

Ως ΜΜ τα ξέρεις καλύτερα, οπότε σίγουρα κάνω λάθος για τις συγκεκριμένες ειδικότητες. :) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kardis said:

Επιπροσθέτως:

http://ikaros.teipir.gr/epagodigos/epmixanologos.htm  και

http://www.lefkada.gr/pages.asp?pageID=371&langID=1

Άρα οι Μηχανικοί Τ.Ε. (Μηχανολόγοι και Ηλεκτρολόγοι) βγάζουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Ευχαριστώ.

 

Ενδιαφέρον το link, σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Αύριο κιόλας θα απευθυνθώ στο αρμόδιο τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.