Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικές Κατασκευές Ε.Α.Π


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Μια απ'αυτές τις μέρες έλεγα να ξεκινήσω ένα νέο topic με θέμα την ΣΜΑ! Eva με πρόλαβες, είμαι και εγώ από τους "τυχαιρούς"(κωλόφαρδος) μιας και κληρώθηκα με την πρώτη..!

Αφού ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας σκέφτηκα να κάνω-ουμε ένα νέο blog με θέμα την ΣΜΑ! Όχι κάτι σοβαρό αφού δεν ξέρω και πολλά από blog, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια... και όποιος άλλος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει καλοδεχούμενος και ας επικοινωνήσει p.m!

Το blog θα πραγματεύεται αποκλειστικά θέματα της ΣΜΑ, δηλαδή θα λύνουμε απορίες και θα ανεβάζουμε ασκήσεις κλπ, ξέρετε ....! Απλά όσοι ενδιαφέρονται να κρατάνε τo παρόν topic σε ενημερώτητα γιατί όσοι περισσότεροι το ξέρουν τόσο καλύτερα!

 

Προς τους Συντονιστές : Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα λόγω της διαφήμισης-προβολής του μελλοντικού blog!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να δευτερολογώ αλλά ο λόγος που το κάνω είναι για να είναι το topic σε ενημέρωση...

 

Το νέο blog για τους φοιτητές του ΣΜΑ (ανεπίσημο) είναι http://sma2010-11.blogspot.com/ όσοι πιστοί προσέλθουν..νέοι και παλιοί, κυρίως παλιοί για να μας "καθοδηγήσουν" με τα μαθήματα και τις ασκήσεις..

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ . κληρωθηκα κ εγω για το μεταπτυχιακο κ δηλωσα 1 θε . υπαρχει κανεισ που να μπορει να δωσει καποιεσ πληροφοριεσ???

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!έχω κληρωθεί κι εγώ στη ΣMA για φέτος και δήλωσα 2 Θ.Ε. Λόγω φόρτου εργασίας έχω αγχωθεί για το πώς θα μπορέσω να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του προγράμματος!ελπίζω η μεταξύ μας επικοινωνία να μας βοηθήσει όλους!!!Καλή μας αρχή!!

Υ.Γ. Κάλη ιδέα το Blog!!!Mπράβο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 months later...

Καλημέρα.Κληρώθηκα κι εγώ φέτος για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό!

Μπορεί κάποιος που το παρακολουθεί να μου λύσει κάποιες απορίες;

Θα ήθελα να ρωτήσω πχ αν είναι πολύ δύσκολο για κάποιον που έχει κατεύθυνση σε άλλο τομέα;

Είναι προτιμότερο για κάποιον που δουλεύει να πάρει μία ΘΕ τον πρώτο χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κληρωθεί κι εγώ συνάδελφοι στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΑΠ και είμαι εγγεγραμμένος στις 2 Θεματικές Ενότητες του 1ου έτους για το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012. Οι εντυπώσεις μου είναι πάρα πολύ καλές. Πραγματικά αξίζει τον κόπο και δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από τα μεταπτυχιακά προγράμματα πλήρους φοίτησης σε θέματα αντισεισμικού σχεδιασμού των υπόλοιπων πανεπιστημίων της χώρας. Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ απαιτητικό και θέλει πολύ διάβασμα. Απευθύνεται κυρίως σε δομοστατικούς & γεωτεχνικούς πολιτικούς μηχανικούς. Οι πολιτικοί μηχανικοί που έχουν επιλέξει άλλον τομέα, θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα. Μεγαλύτερο πρόβλημα όμως θα αντιμετωπίσουν οι πτυχιούχοι πολιτικών έργων υποδομής & πολιτικών δομικών έργων των ΤΕΙ οι οποίοι ενδεχομένως παρακολουθούν το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών. Το επίπεδο είναι υψηλό τόσο των συγγραμμάτων όσο και των γραπτών εργασιών που πρέπει να εκπονηθούν. Οι καθηγητές πάντως είναι συνεργάσιμοι. Όποτε έστειλα e-mail πάντα έπαιρνα απάντηση σε διάστημα 2-3 ημερών συνήθως. Αυτό που βλέπω από την ΘΕ ΣΜΑ50 (Δυναμική των κατασκευών), είναι ότι σε κάποιες ασκήσεις για την φασματική δυναμική ανάλυση πλαισίων χρησιμοποιείται το φάσμα σχεδιασμού του ΕΑΚ2000 και όχι του EC8. Θέλω να πιιστεύω ότι στις ΘΕ ΣΜΑ60 και ΣΜΑ61 θα χρησιμοποιούμε τους Ευρωκώδικες και ειδικά τον Ευρωκώδικα 8 με συμπληρωματική εφαρμογή του ΚΑΝΕΠΕ για την ΘΕ ΣΜΑ61. Κάποιος συνάδελφος που είναι εγγεγραμμένος σε αυτές τις ΘΕ για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος ίσως μπορεί να μας διαφωτίσει. Να συμπληρώσω ότι κάθε ΘΕ αντιστοιχεί σε 24 ECTS και η διπλωματική εργασία επίσης σε 24 ECTS, που σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης αντιστοιχεί σε 5*24=120 ECTS, όσο δηλαδή ένα μεταπτυχιακό δίπλωμα ειδίκευσης πλήρους φοίτησης που διαρκεί 4 ακαδημαϊκά εξάμηνα.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κληρωθηκα και εγω φέτος! εγω επέλεξα να διαλέξα μονο την πρωτη θ.ε. για αρχη. απο ότι εμαθα απο συναλδέφους ειναι γενικώς βατή και πάνω κάτω στην ύλη της Δυναμικής που κάναμε στη σχολή (πολ. μηχ. Πατρών). Για την δευτερη θ.ε. εμαθα οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο. αλλα όλα αυτά μένει να τα διαπιστώσουμε και μόνοι μας. Καλή αρχή εύχομαι σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Κληρώθηκα κι εγώ φέτος!

 

Προτείνετε για αρχή να πάρω 1 θεματική ενότητα ή 2; Έχω ακούσει ότι χρειάζεται αρκετό διάβασμα, έχει πολλή θεωρία.

Ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν διάβαζα ιδιαίτερα την θεωρία των μαθημάτων, τα προσέγγιζα πρώτα από λυμένες ασκήσεις και μετά "κούμπωνα" την θεωρία πάνω τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Παιδιά πραγματικά Μπράβο και από εμένα σε όλους εσάς για την προσπάθεια αυτή στην ηλικία που βρίσκεστε !
Αλλά να κάνω μια ερώτηση:

Γιατί πληρώνεται για να κάνετε ένα μεταπτυχιακό στο Ε.Α.Π. ?

Με ποια λογική ας πούμε δηλώσατε και αποφασίσατε να πληρώσετε για να κάνετε ένα μεταπτυχιακό στο Ε.Α.Π.?

-Για να εμβαθύνετε σε επιστημονικό αντικείμενο που σας ενδιαφέρει? 
Αυτό μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας στο σπίτι με ένα καλό βιβλίο και σωστή προσέγγιση.
-Γιατί έχει καλούς καθηγητές στο Ε.Α.Π?
Στο Ε.Μ.Π. αν πάτε να παρακολουθήσετε έχει τους καλύτερους καθηγητές(κάποιοι κάνουν και στο Ε.Α.Π.) σε αυτά τα μαθήματα και η παρακολούθηση είναι δωρεάν.
-Το μόνο που δικαιολογώ είναι για το πιστοποιητικό, το οποίο αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά , δεν αξίζει κατ εμέ.

Αυτή είναι η άποψή μου και θα χαιρόμουν αν κάποιος μπορεί να πει κάτι επ' αυτού.


 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.