Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικές Κατασκευές Ε.Α.Π


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Παιδιά πραγματικά Μπράβο και από εμένα σε όλους εσάς για την προσπάθεια αυτή στην ηλικία που βρίσκεστε !

Αλλά να κάνω μια ερώτηση:

 

Γιατί πληρώνεται για να κάνετε ένα μεταπτυχιακό στο Ε.Α.Π. ?

Με ποια λογική ας πούμε δηλώσατε και αποφασίσατε να πληρώσετε για να κάνετε ένα μεταπτυχιακό στο Ε.Α.Π.?

 

-Για να εμβαθύνετε σε επιστημονικό αντικείμενο που σας ενδιαφέρει? 

Αυτό μπορείτε να το κάνετε και μόνοι σας στο σπίτι με ένα καλό βιβλίο και σωστή προσέγγιση.

-Γιατί έχει καλούς καθηγητές στο Ε.Α.Π?

Στο Ε.Μ.Π. αν πάτε να παρακολουθήσετε έχει τους καλύτερους καθηγητές(κάποιοι κάνουν και στο Ε.Α.Π.) σε αυτά τα μαθήματα και η παρακολούθηση είναι δωρεάν.

-Το μόνο που δικαιολογώ είναι για το πιστοποιητικό, το οποίο αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά , δεν αξίζει κατ εμέ.

 

Αυτή είναι η άποψή μου και θα χαιρόμουν αν κάποιος μπορεί να πει κάτι επ' αυτού.

 

 

 

Γενικά τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών του ΕΑΠ έχουν χαμηλότερα δίδακτρα σε σχέση με τα προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών των υπόλοιπων πανεπιστημίων και των ΤΕΙ της ημεδαπής που έχουν δίδακτρα (αναφέρομαι μόνο σε αυτά που έχουν δίδακτρα). Τα ΜΔΕ που απονέμει το ΕΑΠ είναι ακαδημαϊκά "βαριά" με την έννοια ότι αντιστοιχούν σε 120 ECTS ενώ τα περισσότερα ΜΔΕ που απονέμουν τα υπόλοιπα πανεπιστήμια και ΤΕΙ αντιστοιχούν σε 90 ECTS (λίγα ισοδυναμούν με 120 ECTS). Ακόμα και τα ΜΔΕ που απονέμονται από τα ΔΠΜΣ του ΕΜΠ (πλην των διαπανεπιστημιακών) ισοδυναμούν με 90 ECTS όπως είναι το ΔΠΜΣ "Δομοστατικός Σχεδιασμός & Ανάλυση των Κατασκευών". Επίσης ο αριθμός των Διπλωματούχων Πολιτικών Μηχανικών που γίνονται δεκτοί σε αυτό το ΔΠΜΣ του ΕΜΠ είναι σχετικά μικρός και κόβουν υποψήφιους φοιτητές που είναι Διπλωματούχοι Πολιτικοί Μηχανικοί για να δεχθούν υποψήφιους φοιτητές άλλων ειδικοτήτων (που μπορεί να μην είναι ούτε καν μηχανικοί). Το ασύγκριτο όμως πλεονέκτημα των ΠΜΣ του ΕΑΠ είναι ότι παρέχει σπουδές εξ αποστάσεως εκπαίδευσης και είναι ιδανικό για εργαζόμενους. Έτσι σου αφήνει χρόνο να ασχοληθείς και με κάτι άλλο ακόμα και αν δεν πρόκειται για εργασία. Ένα ακόμα ατού είναι ότι δεν γίνονται καταλήψεις από φοιτητές και όλα αυτά τα περιστατικά που υποκινούνται από τις φοιτητικές παρατάξεις, τα οποία δυσχεραίνουν το εκπαιδευτικό έργο. Επίσης οι καθηγητές στο ΕΑΠ είναι πολύ συνεργάσιμοι. Επειδή τυγχάνει να έχω ένα ΜΔΕ από το ΕΜΠ, η διαφορά είναι εμφανέστατη και με σιγουριά μπορώ να πω ότι είμαι απογοητευμένος από το εκπαιδευτικό έργο και την συμπεριφορά των περισσότερων καθηγητών που δίδασκαν στο ΔΠΜΣ του ΕΜΠ που ήμουν φοιτητής. Στο ΕΑΠ δεν έχω κανένα παράπονο από τους καθηγητές (πραγματικά κανένα).

 

Το συγκεκριμένο ΠΜΣ του ΕΑΠ το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι πολύ υψηλού επιπέδου και γίνεται πολύ σοβαρή δουλειά. Θέλει όμως πολύ διάβασμα.

Edited by geostefanou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ συνάδελφε,

Με όλο τον σεβασμό θέλω να σου πω τα παρακάτω:

1) Υποστηρίζεις πως έχουν χαμηλότερα δίδακτρα. Είναι όμως ένα χρόνο ή δύο χρόνια τα δίδακτρα. Μπορείς να βγάλεις το Μεταπτυχιακό του ΕΑΠ σε 1 χρόνο? (Δεν ρωτάω αν είναι δύσκολο, ρωτάω αν είναι εφικτό θεωρητικά)

 

2)Γιατί θεωρείς κακό να κόβουν διπλωματούχους μηχανικούς? Προφανώς θα έχουν και κάποια άλλα κριτήρια. Και στο Imperial College ακόμα, κόψανε φοιτητές της σχολής του Ε.Μ.Π Πολιτικών Μηχανικών, για να πάρουν άτομα από πού είχαν τελειώσει Φυσικοί και Μηχανολόγοι από άλλες χώρες. Επομένως, θεωρώ απολύτως λογικό να γίνεται αυτό και το επιδοκιμάζω, άσχετα αν θα ζοριστούν πολύ για να τα βγάλουν πέρα στο μεταπτυχιακό.

 

3)Δεν θεωρώ ασύγκριτο πλεονέκτημα το ότι μπορείς να κάνεις από απόσταση εκπαίδευση. Το θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα μόνον όσον αφορά τον οικονομικό τομέα και όπως λες κι εσύ αν είσαι εργαζόμενος.

 

4)Το θέμα των καταλήψεων είναι πολύ ανίσχυρο επιχείρημα. Είμαι 100% κατά των καταλήψεων και κάθε μορφή κατάληψης του ιδρύματος είναι καταδικαστέα.  Εντούτοις, ποτέ στην ακαδημαϊκή μου ζωή καμία κατάληψη δεν επηρέασε την εκπαίδευσή μου, την ακαδημαική πορεία μου ή τον χρόνο σπουδών μου. Κάθε εμπόδιο είναι για να το ξεπερνάς και όχι για να σκοντάφτεις και να διαμαρτύρεσαι.

 

5)Το αν είσαι απογοητευμένος ή όχι από την συμπεριφορά ατόμων είναι υποκειμενικό ζήτημα. Οι καθηγητές του Ε.Μ.Π. και ιδιαίτερα ο καθηγητής που αναφέρεσαι (αν το έπιασα), είναι καταπληκτικοί ως εκπαιδευτικοί και πιστεύω ότι είναι μεγάλη τιμή που κάνουν μάθημα στο Ε.Μ.Π.  

 

6)Οι ακαδημαικές μονάδες ECTS απο τέτοια μεταπτυχιακά πρακτικά έχουν ισχύ μόνο για το δημόσιο τομέα. Αν κατευθύνεσαι προς εκεί τότε καλώς. Αν θές το μεταπτυχιακό αυτό για να πας εξωτερικό, π.χ. Αγγλία, τότε δυστυχώς δεν πρόκειται να δώσουν αξία σε ένα τέτοιο μεταπτυχιακό, ιδιαίτερα όσον αφορά την αγορά εργασίας του τομέα του Πολιτικού Μηχανικού.

Δυστυχώς δεν απαντήθηκαν τα ερωτήματά μου.

Σε ευχαριστώ όμως για την απάντησή σου.

Φιλικά Μανωλιός.

 

 

Edited by manolios
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω όρεξη να πω πολλά, γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, να θυμίσω ότι Ελλάδα δεν είναι οι 2-3 μεγάλες πόλεις με τις σχολές.

Κατά συνέπεια τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ είναι τσάμπα, αν τα συγκρίνεις με τα "κανονικά", τα οποία περιλαμβάνουν ενοίκιο, λογαριασμούς κι ένα σωρό άλλα έξοδα, χωρίς να αναφέρω ότι και επαγγελματικά μένεις πίσω "καθυστερώντας" στην μεγαλούπολη.

Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μπορεί να τελειώσει σε 2 χρόνια. Δίδακτρα, βενζίνες, extra βιβλιογραφία και διάφορα αναλώσιμα δεν ξεπερνουν τα 4.000€ για τα 2 αυτά χρόνια.

Πείτε μου μια πόλη με πολυτεχνική σχολή στην οποία μπορείς να ζήσεις με 4.000/24=167€ το μήνα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω όρεξη να πω πολλά, γιατί δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, να θυμίσω ότι Ελλάδα δεν είναι οι 2-3 μεγάλες πόλεις με τις σχολές.

Κατά συνέπεια τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ είναι τσάμπα, αν τα συγκρίνεις με τα "κανονικά", τα οποία περιλαμβάνουν ενοίκιο, λογαριασμούς κι ένα σωρό άλλα έξοδα, χωρίς να αναφέρω ότι και επαγγελματικά μένεις πίσω "καθυστερώντας" στην μεγαλούπολη.

Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό μπορεί να τελειώσει σε 2 χρόνια. Δίδακτρα, βενζίνες, extra βιβλιογραφία και διάφορα αναλώσιμα δεν ξεπερνουν τα 4.000€ για τα 2 αυτά χρόνια.

Πείτε μου μια πόλη με πολυτεχνική σχολή στην οποία μπορείς να ζήσεις με 4.000/24=167€ το μήνα...

Πάρα πολύ καλή απάντηση.

Απλά υπερβολικό το 4000/24= 167 διότι αναφέρεται στην χείριστη των περιπτώσεων.

Όπως και να έχει έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες.  

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε,

 

Με όλο τον σεβασμό θέλω να σου πω τα παρακάτω:

 

1) Υποστηρίζεις πως έχουν χαμηλότερα δίδακτρα. Είναι όμως ένα χρόνο ή δύο χρόνια τα δίδακτρα. Μπορείς να βγάλεις το Μεταπτυχιακό του ΕΑΠ σε 1 χρόνο? (Δεν ρωτάω αν είναι δύσκολο, ρωτάω αν είναι εφικτό θεωρητικά)

 

2)Γιατί θεωρείς κακό να κόβουν διπλωματούχους μηχανικούς? Προφανώς θα έχουν και κάποια άλλα κριτήρια. Και στο Imperial College ακόμα, κόψανε φοιτητές της σχολής του Ε.Μ.Π Πολιτικών Μηχανικών, για να πάρουν άτομα από πού είχαν τελειώσει Φυσικοί και Μηχανολόγοι από άλλες χώρες. Επομένως, θεωρώ απολύτως λογικό να γίνεται αυτό και το επιδοκιμάζω, άσχετα αν θα ζοριστούν πολύ για να τα βγάλουν πέρα στο μεταπτυχιακό.

 

3)Δεν θεωρώ ασύγκριτο πλεονέκτημα το ότι μπορείς να κάνεις από απόσταση εκπαίδευση. Το θεωρώ σημαντικό πλεονέκτημα μόνον όσον αφορά τον οικονομικό τομέα και όπως λες κι εσύ αν είσαι εργαζόμενος.

 

4)Το θέμα των καταλήψεων είναι πολύ ανίσχυρο επιχείρημα. Είμαι 100% κατά των καταλήψεων και κάθε μορφή κατάληψης του ιδρύματος είναι καταδικαστέα.  Εντούτοις, ποτέ στην ακαδημαϊκή μου ζωή καμία κατάληψη δεν επηρέασε την εκπαίδευσή μου, την ακαδημαική πορεία μου ή τον χρόνο σπουδών μου. Κάθε εμπόδιο είναι για να το ξεπερνάς και όχι για να σκοντάφτεις και να διαμαρτύρεσαι.

 

5)Το αν είσαι απογοητευμένος ή όχι από την συμπεριφορά ατόμων είναι υποκειμενικό ζήτημα. Οι καθηγητές του Ε.Μ.Π. και ιδιαίτερα ο καθηγητής που αναφέρεσαι (αν το έπιασα), είναι καταπληκτικοί ως εκπαιδευτικοί και πιστεύω ότι είναι μεγάλη τιμή που κάνουν μάθημα στο Ε.Μ.Π.  

 

6)Οι ακαδημαικές μονάδες ECTS απο τέτοια μεταπτυχιακά πρακτικά έχουν ισχύ μόνο για το δημόσιο τομέα. Αν κατευθύνεσαι προς εκεί τότε καλώς. Αν θές το μεταπτυχιακό αυτό για να πας εξωτερικό, π.χ. Αγγλία, τότε δυστυχώς δεν πρόκειται να δώσουν αξία σε ένα τέτοιο μεταπτυχιακό, ιδιαίτερα όσον αφορά την αγορά εργασίας του τομέα του Πολιτικού Μηχανικού.

 

Δυστυχώς δεν απαντήθηκαν τα ερωτήματά μου.

 

Σε ευχαριστώ όμως για την απάντησή σου.

 

Φιλικά Μανωλιός.

 

Εγώ θα διαφωνήσω μαζί σου σχεδόν σε όλα συνάδελφε. Για το 6) κρατάω τις επιφυλάξεις μου καθώς δεν γνωρίζω πώς αξιολογούν τα μεταπτυχιακά διπλώματα εξ αποστάσεως στο εξωτερικό. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι ανοικτά πανεπιστήμια υπάρχουν σε όλον τον κόσμο και θεωρείται από τα καλύτερα το open university of england. Η ελάχιστη χρονική διάρκεια σπουδών στο ΕΑΠ για τα ΠΜΣ ήταν μέχρι πέρυσι 3 έτη αλλά από φέτος έχει γίνει 2 έτη χωρίς καμία μεταβολή στις υποχρεώσεις για την απονομή διπλώματος. Το κόστος για την ολοκλήρωση ενός ΠΜΣ στο ΕΑΠ ανέρχεται στο ποσό των 3500 ευρώ (με την προϋπόθεση να μην κοπεί ο φοιτητής σε κάποια θεματική ενότητα έτσι ώστε να χρειαστεί να την ξαναπληρώσει). Δεν είναι μεγάλο το κόστος σε σχέση με τα ΠΜΣ των ΑΕι της χώρας που επιβάλλουν δίδακτρα. Όσο για το ΔΠΜΣ του ΕΜΠ που αποφοίτησα δεν είναι εκείνο του "Δομοστατικού Σχεδιασμού & Ανάλυσης των Κατασκευών" αλλά εκείνο της "Ναυτικής & Θαλάσσιας Τεχνολογίας & Επιστήμης". Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στο υπογραμμισμένο τμήμα του 4).

Edited by geostefanou
Link to comment
Share on other sites

2)Γιατί θεωρείς κακό να κόβουν διπλωματούχους μηχανικούς? Προφανώς θα έχουν και κάποια άλλα κριτήρια. Και στο Imperial College ακόμα, κόψανε φοιτητές της σχολής του Ε.Μ.Π Πολιτικών Μηχανικών, για να πάρουν άτομα από πού είχαν τελειώσει Φυσικοί και Μηχανολόγοι από άλλες χώρες. Επομένως, θεωρώ απολύτως λογικό να γίνεται αυτό και το επιδοκιμάζω, άσχετα αν θα ζοριστούν πολύ για να τα βγάλουν πέρα στο μεταπτυχιακό.

Θέλω να γίνει απόλυτα σαφές τι εννοώ. Είμαι σίγουρος ότι το ΜΔΕ "Δομοστατικός Σχεδιασμός & Ανάλυση των Κατασκευών" είναι περισσότερο χρήσιμο σε ένα διπλωματούχο πολιτικό μηχανικό παρά σε διπλωματούχους μηχανικούς άλλων ειδικοτήτων ή σε πτυχιούχους που δεν είναι μηχανικοί. Δε θεωρώ κακό σε γενικές γραμμές να γίνονται δεκτοί ως μεταπτυχιακοί φοιτητές σε αυτό το ΔΠΜΣ άτομα που δεν είναι πολιτικοί μηχανικοί. Αυτό θα ήταν απόλυτα λογικό και υγιές αν οι προσφερόμενες θέσεις δεν καλύπτονταν από υποψηφίους που να είναι πολιτικοί μηχανικοί. Σε αυτήν την περίπτωση οι υπόλοιποι φοιτητές που θα γίνονταν δεκτοί στο ΔΠΜΣ δεν θα ήταν πολιτικοί μηχανικοί. Όμως συμβαίνει το αντίθετο. Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές που είναι πολιτικοί μηχανικοί είναι περισσότεροι από τις προσφερόμενες θέσεις. Αυτό που δεν θεωρώ σωστό είναι να απορρίπτονται στο συγκεκριμένο ΔΠΜΣ ορισμένοι πολιτικοί μηχανικοί και να γίνονται δεκτοί μαθηματικοί, φυσικοί και μηχανικοί άλλων ειδικοτήτων. Κατ' αναλογία το ΜΔΕ "Συστήματα Αυτοματισμού" είναι περισσότερο χρήσιμο σε διπλωματούχους ηλεκτρολόγους, ηλεκτρονικούς και μηχανολόγους μηχανικούς παρά σε μηχανικούς άλλων ειδικοτήτων και μη μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα σας ειμαι αποφοιτος του τμηματος πολιτικων δομικων εργων. Αυτον τον καιρο θα κανω αιτηση στον ΕΑΠ για μεταπτυχιακο και θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει και καποιος αλλος αποφοιτος ΑΤΕΙ που παρακολουθησε η παρακολουθει το εν λογω μεταπτυχιακο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα

Πηρανε και εμένα. Λεω να δηλωσω για αρχη το ΣΜΑ50 διοτι δεν ξερω αν θα τα καταφερω μιας και εργαζομαι και επιπλεον ζητανε και προκαταβολη 700ε. για καθε μαθημα.

Θελω να ρτησω αν υπαρχει καποιο φορουμ για το συγκεριμενο μεταπτυχιακο ή και μαθημα  με ανταλλαγη αποψεων-ασκησεων-θεματων και σχετικα.

Βρηκα το http://www.eap-students.org/viewforum.php?f=572 αλλα ειναι "νεκρό" , δεν εχει καμια συμμετοχη.

Link to comment
Share on other sites

Statik παρακολουθώ το ΣΜΑ50 αυτη τη χρονιά.Συμβουλές:οσο αναφορά το ΣΜΑ50, έχει αρκετές απαιτήσεις,θελει διάβασμα και χρόνο,καλό θα ήταν (τουλάχιστον για το συγκεκριμένο) να μην έχεις μαζί και το ΣΜΑ51 αν δεν έχεις πολύ χρόνο στη διάθεση σου.Εγω προσωπικά εχω ζοριστεί αρκετά,εχοντας λιγο χρόνο λόγω δουλειάς και επειδη πρέπει να διαβάσεις και πράγματα επιπλεον που θεωρουνται προαπαιτούμενα...απο το μετσόβιο το μάθημα αυτο αντιστοιχεί σε μέρη στατικης 3,στατικης 4,αντισεισμικές...Φόρουμ μεταξυ των φοιτητών (και καθηγητών) υπάρχει μέσω κωδικών απο το site του ΕΑΠ

Edited by dimitris82
Link to comment
Share on other sites

Τhanks..........περαστικά μου δηλαδη...................

Ξερεις ποτε ειναι οι εξετασεις του μαθηματος? Που γίνονται (ειμαι Αθηνα), και αν ειναι με ανοιχτες σημειωσεις? (όπως πολλα μαθηματα στο ΕΜΠ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.