Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντισεισμικές Κατασκευές Ε.Α.Π


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

Μιας και τυχαίνει να είμαι φοιτητής στο συγκεκριμένο ΠΜΣ του ΕΑΠ και έχοντας ολοκληρώσει επιτυχώς τις θεματικές ενότητες ΣΜΑ50, ΣΜΑ51 και ΣΜΑ60 μπορώ να σας λύσω κάποιες απορίες.

 

Κάθε θεματική ενότητα (ΘΕ) περιλαμβάνει πέντε γραπτές εργασίες (ΓΕ) και πέντε ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις (ΟΣΣ). Οι γραπτές εργασίες παραδίδονται στους φοιτητές σε συγκεκριμένες ημερομηνίες και έχουν στη διάθεσή τους διάστημα ενός μηνός για να την εκπονήσουν και να την παραδώσουν στον καθηγητή που είναι υπεύθυνος του τμήματός τους. Άλλοι καθηγητές τη δέχονται μόνο σε έντυπη μορφή, άλλοι και σε έντυπη και σε ηλεκτρονική μορφή ενώ είναι πολύ λίγοι εκείνοι που δεν την ζητούν σε έντυπη μορφή.

 

Οι ΓΕ βαθμολογούνται με απόλυτο άριστα το 10. Ο φοιτητής στη συγκεκριμένη ΘΕ πρέπει να παραδώσει τουλάχιστον τις 4 από τις 5 ΓΕ εντός των προκαθορισμένων ημερομηνιών και να συγκεντρώσει στο σύνολο τουλάχιστον 25 με μέγιστο το 50 (δεν υπάρχει εσωτερική βάση σε κάθε μία ΓΕ ξεχωριστά). Τότε του δίνεται ο δικαίωμα να συμμετάσχει στις γραπτές εξετάσεις της ΘΕ που διενεργούνται τον Ιούνιο σε μέρος, μέρα και ώρα που ανακοινώνεται εγκαίρως στους φοιτητές. Οι γραπτές εξετάσεις γίνονται τον Ιούνιο και σε περίπτωση που ο φοιτητής κοπεί στις εξετάσεις γίνεται επαναληπτικές γραπτές εξετάσεις τον Ιούλιο (1 μήνα αργότερα). Το απόλυτο άριστα στις γραπτές εξετάσεις είναι το 10 και η βάση επιτυχίας το 5. Στις γραπτές εξετάσεις επιτρέπονται μόνο τα βιβλία που δίνονται στους φοιτητές από το ΕΑΠ στα πλαίσια της συγκεκριμένης θεματικής ενότητας. Ενδεχομένως να επιτρέπονται και τα εγχειρίδια του Beton Kalender. Κανενός είδους σημειώσεις ή κανένα άλλο σύγγραμμα δεν επιτρέπεται την ώρα της εξέτασης.

 

Ο συνολικός βαθμός της θεματικής ενότητας προκύπτει από το άθροισμα του 30% του μέσου όρου των βαθμολογιών των 5 γραπτών εργασιών και του 70% της βαθμολογίας στις γραπτές εξετάσεις.

 

Σε περίπτωση που ο φοιτητής κοπεί και στις επαναληπτικές εξετάσεις, επανεγγράφεται στην ίδια θεματική ενότητα στο επόμενο ακαδημαϊκό έτος καταβάλλοντας το 1/3 του κόστους της θεματικής ενότητας. Σε αυτήν την περίπτωση δεν παίρνει νέα συγγράμματα (ακόμα και αν δίνονται διαφορετικά συγγράμματα στους φοιτητές που την παρακολουθούν για πρώτη φορά) και δεν είναι υποχρεωμένος να εκπονήσει γραπτές εργασίες αλλά διατηρεί τις βαθμολογίες των εργασιών του προηγούμενου έτους που κόπηκε στις εξετάσεις. Ο φοιτητής διαλέγει μία από τις δύο εξεταστικές περιόδους (Ιουνίου ή Ιουλίου) για να εξεταστεί. Σε περίπτωση που κοπεί στις γραπτές εξετάσεις τότε επαναλαμβάνει το επόμενο ακαδημαϊκό έτος την ίδια θεματική ενότητα με πλήρεις οικονομικές και εκπαιδευτικές υποχρεώσεις (σαν να την παρακολουθεί για πρώτη φορά).

 

Όσοι έχουν δηλώσει τόπο μόνιμης διαμονής στο νομό Αττικής, τοποθετούνται σε τμήμα με έδρα την Αθήνα. Σε αυτό το τμήμα οι ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις και οι γραπτές εξετάσεις της θεματικές ενότητας γίνονται στην Αθήνα. Οι ομαδικές συμβουλευτικές συναντήσεις γίνονται σαββατοκύριακα και κάθε μία έχει διάρκεια 4 ώρες με ενδιάμεσα διαλείμματα. Κατά προσέγγιση γίνεται μία ΟΣΣ κάθε δύο μήνες. Οι ΟΣΣ και οι γραπτές εξετάσεις γίνονται συνήθως σε χώρους ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων (π.χ. κολλέγια, ιεκ, κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να εισαι καλα για τις πληροφορίες. Να ρωτησω για το επιπεδο την γραπτων εξεττάσεων. Εχω ακόμα την φοβία απο το ΕΜΠ που σε καποια μαθηματα που ήταν με οτι σημειώσεις ήθελες αλλα αν διαβαζες τα θεματα δεν ήξερες απο που να αρχήσεις.

Σχετικα με το ΕΑΠ, λυνοντας ολες τις γραπτές εργασίες , οι εξετασεις τον Ιουνιο ειναι βατές?

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα για τις πληροφορίες. Να ρωτησω για το επιπεδο την γραπτων εξεττάσεων. Εχω ακόμα την φοβία απο το ΕΜΠ που σε καποια μαθηματα που ήταν με οτι σημειώσεις ήθελες αλλα αν διαβαζες τα θεματα δεν ήξερες απο που να αρχήσεις.

Σχετικα με το ΕΑΠ, λυνοντας ολες τις γραπτές εργασίες , οι εξετασεις τον Ιουνιο ειναι βατές?

 

Στις εξετάσεις συμβαίνει ό,τι και στα περισσότερα πολυτεχνεία της χώρας (τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο). Τα θέματα είναι πολλά και απαιτητικά, περιλαμβάνουν πολλούς υπολογισμούς και ο χρόνος που διατίθεται δεν είναι αρκετός. Το επίπεδο των θεμάτων των γραπτών εξετάσεων και των γραπτών εργασιών είναι υψηλό. Όποιος έχει κάνει τις γραπτές εργασίες μόνος του δεν έχει να φοβάται τίποτα. Θα περάσει στις εξετάσεις αλλά είναι δύσκολο να πάρεις υψηλό βαθμό. Συνήθως οι γραπτές εξετάσεις διαρκούν 3 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα προσπαθησω...........

Πιστευω να βρω παλαια θεματα ασκησεων και εξετασεων λυμενα, συνηθως απο τις λυσεις μαθαινεις ποιο ευκολα. Αν ξερεις που και αν τα πουλανε στειλε pm.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κληρώθηκα και εγω σον εν λόγω μεταπτυχιακό και έχω κάποιες απορίες, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. 

  • Μήπως έχεις κάποιες ασκήσεις ή εργασίες που θα με βοηθούσαν, στην περίπτωση που ήθελε πάντα και μπορούσε να μου στείλει;
  • Ανησυχώ λίγο για το πώς θα γίνει το μάθημα, ουσιαστικά υπάρχει η περίπτωση κάποιων βίντεο όπου θα περιέχει το μάθημα, ή είναι καθαρά διαβάζεις μόνος σου και αποστέλνεις εργασίες; Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τον τρόπο διδασκαλίας. 
  • Θα χρειαστεί να ανέβω Αθήνα πριν ξεκινήσει το πρόγραμμα για συνάντηση με τους καθηγητές ή για κάποιον άλλο λόγο;
    Πάλι συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά προσπαθώ να κατανοήσω τον τρόπο λειτουργίας. Οποιαδήποτε άλλη υπόδειξη ή συμβουλή θα ήταν ευπρόσδεκτη. 
Link to comment
Share on other sites

Βιντεο εγω δεν είδα ποτε στη ΣΜΑ , ούτε e-class. Οτι διαβάσεις μόνος σου είναι .

Ομως έχεις την δυνατότητα να επικοινωνείς για απορίες κλπ με τον καθηγητή σου μέσω τ/φ , ή email.

Συναντήσεις γίνονται 4-5 όλη την χρονιά , για επιτόπου παράδοση σημαντικών τμημάτων και λύση αποριών. Υποχρεωτική παρουσία δεν έχει. Αν και είσαι μακριά , μην τις χάσεις ειδικά την πρώτη και την τελευταία.

Στην αρχή του ακ. ετους , ο καθηγητής θα σου στείλει email με τα στοιχεία του και μια σύντομη ενημέρωση για το πως θα ξεκινήσετε.

Μην αγχώνεσαι για αυτά.

 

Για το θέμα των γραπτών εργασιών ασκήσεων , καλό θα είναι να ξεχάσεις την προπτυχιακή πρακτική των λυμένων θεμάτων και ασκήσεων. 

Είναι ο σίγουρος τρόπος για να δυσκολευτείς πολύ και να πας με αγχος και κακές πιθανότητες στις εξετάσεις.

Είναι σημαντικό πρώτα να κατανοήσεις την ύλη.  Μετά οι ασκήσεις λύνονται σχετικά εύκολα.

Αν μπορείς να διαβάζεις σχεδόν καθημερινά ένα 2ωρο και λύνεις και τις απορίες σου θα πετύχεις τα παραπάνω , και θα κατέβεις με τρομερή αυτοπεποίθηση στις εξετάσεις του Ιουνίου.

Μπορέι να χρειαστείς και άλλα βιβλία εκτός ΕΑΠ. Πάντως στη ΣΜΑ50 το βιβλίο του Chopra που δίνουν ίσως είναι το καλύτερο που υπάρχει.

 

Πρέπει να προσέξεις ότι οι γραπτές εργασίες θέλουν αρκετό χρόνο και προυποθέτουν κατανόηση της ύλη. Μην τις αφήνεις για την τελευταία εβδομάδα. Εχασες.

Για αυτό :πάρε μόνο μια Θ.Ε. την πρώτη χρονιά , (είναι υποχρεωτική η ΣΜΑ50 Δυναμική).

 

Υπ'όψη τα θέματα της πρώτης εξεταστικής είναι κατά 80% παρόμοια με τις εργασίες που παραδίδουμε όλη την χρονιά.

 

Καλή επιτυχία.

 

 

ΥΓ. Αν θέλεις ντε και καλά λυμένα θέματα χρησιμοποίησέ τα μόνο στην τελική επανάληψή σου .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Ο μόνος λόγος για τις ασκήσεις που ζήτησα είναι προκειμένου να δώ τι παίζει και οχι να κάνω copy paste. 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα να διαβάζεις γιατί δε προλαβαίνεις!!!

Θέλω απλά να σε ενημερώσω οτι απο τη φετινή μου εμπειρία στην πρώτη εξεταστική στο τμήμα μου στο ΣΜΑ50 πέρασαν 2 απο τα 24 άτομα και στην επαναληπτική απο τα άτομα(5) που είδα οτι το πάλεψαν(έκατσαν απο τις 3.30 ώρες της εξέτασης τουλάχιστον τις 2.30) πέρασαν νομίζω 4 μαζί με εμένα.Επίσης δεν είδα να έρχονται όλοι στις εξετάσεις(καμια 15αριά το πολυ).Με τα παραπάνω θέλω να σου τονίσω οτι είναι βασικό να δηλώσεις μόνο το ΣΜΑ50 για να προλάβεις να κατέβεις στις εξετάσεις και να λύνεις όλες τις σειρές ασκήσεων(5) ασχολούμενος με αυτές απο την 1 εβδομάδα με μεθοδικό τρόπο για να μην πιεστείς...Προσωπικά παρακολούθησα και τις 5 συναντησεις και αν διάβαζα στο τέλος τις σημειώσεις τους (δε πρόλαβα) θα ήταν καλύτερα,αλλά και πάλι με συστηματικό διάβασμα ακολουθώντας το πρόγραμμα που σου δίνουν και με τις ασκήσεις (θέλει και καμιά λυμένη απο παλιότερο για να μπείς στο κλίμα) θα το περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ διαβασμα βλεπω να πεφτει....

Τι εννοεις

 

Ξεκίνα να διαβάζεις γιατί δε προλαβαίνεις!!!

 

Απο Αυγουστο? Ακομα δεν εχει ξεκινισει η χρονια.  Oκτωβριο δεν ξεκιναει?

 

Τοσο δυσκολο ειναι?

 

 

(θέλει και καμιά λυμένη απο παλιότερο για να μπείς στο κλίμα) θα το περάσεις.

 

Αν μπορει κανεις απο εδω μεσα να μου στειλει? pm

Link to comment
Share on other sites

A και κάτι ακόμα. 

 

Μην αρχίσετε τις εξυπνάδες να γράφετε τις ασκήσεις σε word , excel κλπ. Ασκοπος χαμένος χρόνος. Στο χέρι.

 

Εκτός αν σας το ζητήσει ο καθηγητής σας.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.