Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντισεισμικές Κατασκευές Ε.Α.Π


ΣτέφανοςΒ

Recommended Posts

...

να εισαι προετοιμασμενος για αρκετο διαβασμα...! ;)

 

sundance,σ'ευχαριστώ!

..και όντως πρέπει να βρω απο που θα ..κλέψω χρόνο για διαβασμα κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον αγαπητε Στεφανε συναδελφε και ... μελλοντικε συνφοιτητη παρακολουθω ηδη το μεταπτυχιακο αυτο και το πραγμα εχει ως εξης : Η Δυναμικη του πρωτου ετους θελει παρα πολυ διαβασμα.Συμφωνα και με τις οδηγιες που μας εδωσαν θελει 2 ωρες διαβασμα σε καθημερινη βαση και οπως διαπιστωσα ειναι περιπου ετσι. Το θεμα αναπτυσσεται σε ορισμενα κεφαλαια σε μεγαλο θεωρητικο βαθος και με πολλα μαθηματικα.Ο συμβουλος καθηγητης μας ειπε οτι αντιστοιχει σε 2,5 μαθηματα. Επισης οι υποχρεωτικες ασκησεις ειναι εκτεταμενες , εχουν πολλη πραξοδουλεια και θελουν ....μερες ολοκληρες. Να σου πω μονο οτι στην 2η σειρα ασκησεων επρεπε για θεμα που επιανε μολις 2 μοναδες να φτιαξουμε 3 προγραμματα σε BASIC η FORTRAN. Eνα επιπλεον προβλημα ειναι οτι το βασικο βιβλιο των Penzien - Clough ειναι δυσκολοδιαβαστο (το παραδεχεται και ο καθηγητης)και πολυ ασχημα μεταφρασμενο στην ορολογια σε σημειο που στο εγχειριδιο μελετης υπαρχει για καθε κεφαλαιο λιστα με τις σωστες αποδοσεις των ορων , αλλα ειναι διαφορετικοι και οι μαθηματικοι συμβολισμοι ιδιως σε διανυσματα και μητρωα.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να βγαζεις αργοτερα και δυσκολοτερα την υλη.(Παντως του χρονου μαλλον θα σας δωσουν-φετος μεταφραζοταν- το βιβλιο του Chopra που ειναι πολυ καλο). Σημειωσε οτι οι εργασιες εχουν καταληκτικες ημερομηνιες παραδοσης , εχεις δικαιωμα να μην δωσεις μια, και για να παρεις μερος στις εξετασεις πρεπει να εχεις μεσο ορο στις ασκησεις 5.Αν σε αυτα προσθεσεις και οτι εχουν περασει σχεδον 15 χρονια (ειμαι 40 χρονων) απο τοτε που εκανα τελευταια φορα δυναμικη και στατικες, οτι το επαγγελμα δεν μου αφηνει πολυ ελευθερο χρονο και οτι εχω οικογενεια που πρεπει να με βλεπει καποτε, τα εχω βρει απο ενα σημειο και μετα μπαστουνια... . Γι αυτους τους λογους θα σου προτεινα , αν δεν εχεις πολυ διαθεσιμο χρονο , να παρεις μονο την Δυναμικη για τον πρωτο χρονο. Για οτι αλλο θελεις στη διαθεση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! φίλε avgoust,

Η αλήθεια είναι πως με προβλημάτισες λιγάκι,αφού ήδη απο το Δεκέμβρη είχα δηλώσει 2 ΘΕ,μη γνωρίζωντας βέβαια τις αυξημένες απαιτήσεις της Δυναμικής και τον χρόνο που απαιτείται, (μάλλον βλέπω να με ..χωρίζει η γυναίκα μου :???: )

..οπότε λέω να προσπαθήσω να βγάλω κάποια ύλη Δυναμικής,σιγά-σιγά, εως τον Οκτώβριο,όπου και θα αρχίσει ουσιαστικά το ακαδημαικό έτος,ώστε να είμαι λίγο πιό προετοιμασμένος. Εχω κάποια εσω-εξω πανεπιστημιακά βιβλία Δυναμικής,όπου λέω να ξεκινήσω κάποια σχετική εμβάθυνση. Θα με βοηθούσε πιστευω στο μέγιστο να έχω και κάποιες ασκήσεις-εργασίες ,που έχουν τεθεί,όπως αυτές που ανέφερες-οπότε θα εκτιμούσα απεριόριστα αν μπορείς να με βοηθήσεις σ'αυτό. - Η ΣΜΑ 51 τι λέει από δυσκολία-χρόνο;

-νά'σαι καλά, σ'ευχαριστώ πολύ! για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Την ΣΜΑ 51 δεν την πηρα λογω περιορισμενου χρονου.Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι αλλος συναδελφος που την πηρε μου ελεγε οτι δεν ειναι πανευκολη αλλα ειναι σαφως πιο βατη και ευκολη απο την Δυναμικη.Για τα υπολοιπα αν θες στειλε μου με pm ενα email σου.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! TECHO

χαίρομαι ιδαίτερα, που μετα τον avgoust,βρίσκω και άλλον συνφοιτητητή στο πολύ χρήσιμο forum μας. Ελπίζω να τα λέμε συχνά .

Φέτος κληρώθηκες και σύ; Πόσες ΘΕ δήλωσες;

(Φυσικά για πιό εξειδικευμένες συζητήσεις,αν συμφωνείτε, μπορούμε να στέλνουμε και pm)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα συναδελφοι! Πρόσφατα παρέλαβα τα βιβλία και τις σημειώσεις για τις 2 πρώτες θεματικές ενότητες..Όποιος μπορεί να με κατατοπίσει σχετικά με το διάβασμα, τις εργασίες ή οτιδήποτε άλλο θα με βοηθούσε πολύ..Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

χαιρετε συναδελφοι. κληρωθηκα κ γω για το μεταπτυχιακο κ δήλωσα ήδη 2 Θ.Ε...κανενας μελλοντικός συμφοιτητης? παρατηρω επισης οτι τα τελευταία μην. είναι αρκετά παλιά και θα θελα αν είναι δυνατόν να μου δωσει κάποιος κανα δυο πιο επίκαιρες πληροφορίες για το μεταπτυχιακό και τις απαιτήσεις του...ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.