Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση υγραερίου σε αυτοκίνητο Ι.Χ.


sok_ratis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να τοποθέτησω σύστημα υγραερίου σε Ι. Χ. αυτοκίνητο. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό. Ερωτήματα για όποιον γνωρίζει :

1. Μπορώ να βάλω στα έξοδα το κόστος της τοποθέτησης συστήματος  υγραερίου; 

2. Αν ναι, θα πρέπει να κοπεί τιμολόγιο (ακόμα κι αν κοπεί τιμολόγιο, προφανώς δεν θα αφαιρέσω το ΦΠΑ βέβαια)   ή αρκεί η απόδειξη; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορεί να κοπεί (θέλει ερώτημα αυτό). 

Πάντως οτιδήποτε κάτω από 100€ καλύπτεται και με απόδειξη απλή, ενώ οτιδήποτε >100€ θέλει τιμολόγιο (μιλώντας πάντοτε για δαπάνη και όχι για ΦΠΑ). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το περάσεις στα έξοδα (με τιμολόγιο) αλλά δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ και θα πρεέπι να γίνει αναμόρφωση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, maneni said:

μπορείς να το περάσεις στα έξοδα (με τιμολόγιο) αλλά δεν εκπίπτει ο ΦΠΑ και θα πρεέπι να γίνει αναμόρφωση.

Aν είναι να γίνει αναμόρφωση ποιος ο λόγος να τα καταχωρήσει στις επαγγελματικές του δαπάνες ......

Το ερώτημα που τέθηκε δεν είναι σαφές .......δεν υπάρχει φορολογική κατηγορία "επαγγελματικό αυτοκίνητο" . Το αυτοκίνητο είναι επιβατικό ή φορτηγό και περαιτέρω ιδιωτικής ή δημόσιας χρήσεως . Οπότε επί ασαφούς ερωτήματος δεν γίνεται να δοθεί σαφής απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι σαφές ότι αφορά επιβατικό ιδιωτικής χρήσης.

Η αναμόρφωση θα γίνει με ένα ποσοστό (πχ 65% έξοδα).

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2019 at 5:15 ΜΜ, sok_ratis said:

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να τοποθέτησω σύστημα υγραερίου σε Ι. Χ. αυτοκίνητο. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και το αυτοκίνητο δεν είναι επαγγελματικό. Ερωτήματα για όποιον γνωρίζει :

1. Μπορώ να βάλω στα έξοδα το κόστος της τοποθέτησης συστήματος  υγραερίου; 

2. Αν ναι, θα πρέπει να κοπεί τιμολόγιο (ακόμα κι αν κοπεί τιμολόγιο, προφανώς δεν θα αφαιρέσω το ΦΠΑ βέβαια)   ή αρκεί η απόδειξη; 

Ευχαριστώ 

Σε παρόμοια περίπτωση είχα ρωτήσει το λογιστή για τα έξοδα.

Μου είπε εφόσον δεν είναι επαγγελματικό δέν μπορείς παρά μόνο το 40% με σφραγιδα στην απόδειξη καυσίμων να περνάς.

(Η ρύθμιση είναι το Α&Ω του κίτ για να μήν έχεις προβλήματα , και να μάθεις τι τύπο βαλβίδων έχει ο κινητήρας σου, εάν έχεις μηχανικές θα χρειάζεται ρύθμιση -έλεγχο κάθε 30.000 χιλιόμετρα. Αισίως έκανα εγω >150.000 σε 3 χρόνια , με υγραέριο)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2019 at 11:27 ΠΜ, maneni said:

νομίζω ότι είναι σαφές ότι αφορά επιβατικό ιδιωτικής χρήσης.

Η αναμόρφωση θα γίνει με ένα ποσοστό (πχ 65% έξοδα).

H όποια αναμόρφωση της δαπάνης στην φορολογία εισοδήματος γίνεται σύμφωνα με την πραγματική χρήση του αυτοκινήτου .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.