Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατεδάφιση αυθαίρετων κατασκευών με έγκριση εργασιών κατεδάφισης (άρθρο 106-Ν. 4495/17)


Recommended Posts

On 12/6/2015 at 1:25 ΠΜ, Didonis said:

Αν οι αυθαιρεσίες είναι προ του 11 και έχουν δικαίωμα να τα υπαγάγεις στον 4178 τότε τσέκαρε αν τους συμφέρει κι από οικονομική άποψη αλλά και από πιο άμεση και εύκολη διαδικασία να κάνεις τα

  • Υπαγωγή στον 4178
  • Πατάς το κουμπάκι για εκδώσει άδειας οπότε πληρώνουν μόνο το όποιο παράβολο.
  • Βγάζεις άδεια κατεδάφισης. Δεν πληρώνουν άλλο πρόστιμο κατασκευής και διατηρησιμότητας για τα χρόνια που το είχαν.
  • Με την άδεια κατεδάφισης εφαρμόζει την κατεδάφιση
  • Οριστική υποβολή του 4178 με υλοποιημένη τελική και άνευ αυθαιρέτων κατασκευή.

Άρα θα έχουν κόστος μόνο το παράβολο + άδεια κατεδάφισης + φυσικά το κόστος υπαγωγής το δικό σου.

Θα έχουν και 3 χρόνια περιθώριο να τα υλοποιήσουν όλα.

 

Καλησπαιρα 

Αυτό που αναφέρεται παραπάνω ισχύει και για τον 4495/2017?

Αν παράδειγμα ο πελάτης μου θέλει να κατεδαφίσει μπορεί να το κάνει κατά αυτόν τον τρόπο?

Να τονίσω ότι μιλάμε για πολεοδομία καβάλας!

Για μια σειρά κτισμάτων όλα χωρίς άδεια σε γηπεδο εκτός σχεδίου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η παράθεση είναι παλιά αλλά παρόλα αυτά ισχύει

Διάβασε όμως το άρθρο 106 του ν 4495/17- Εκεί ίσως βρεις καλύτερη λύση στο θέμα σου - Επικεντρώσου στην "έγκριση εκτέλεσης εργασιών" και ψάξε για την ηλεκτρονική διαδικασία  έκδοσης της μέσω του e-άδειες

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2018 at 12:44 ΜΜ, killertomato said:

θα κάνεις υπαγωγή στο νόμο αυθαιρέτων, θα πληρωθεί το παράβολο και θα επιλέξεις προς έκδοση άδειας. Από εκεί έχεις 2 επιλογές 

άδεια κατεδάφισης ή 

έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης (Ν4495/17 παρ. 29 4γ) 

Σύμφωνα με το Άρθρο 106 που μου σύστησες Κύριε συνάδελφε το διάβασα αλλά νομίζω ότι αν ακολουθήσω τη συγκεκριμένη διαδικασία θα με στείλει με φάκελο για πολεοδομία και για έκδοση άδειας κατεδάφισης Ωστόσο ο συνάδελφός του παραπάνω αναφέρει αυτό όπου Άμα το πάμε με εκτέλεση Συγγνώμη έγκριση εκτέλεσης εργασιών κατεδαφίσεις και βγει ηλεκτρονικά αυτό συνάμα σημαίνει ότι ο πελάτης μου θα μπορέσει να κατεδάφισε άμεσα τέλος θα μπούμε να το δηλώσουμε να σε δω με το με φωτογραφίες και κλείνει η υπόθεση θα μπορούσε να γίνει έτσι?

Ωραία αν υποθέσουμε ότι αυτός είχε πάει και το είχε ρίξει και μετά με έπαιρνε τηλέφωνο και ήταν αυθαίρετα κατεδαφισμένο θα μπορούσα μετά να το δηλώσω στο 4495 2017 ως αυθαίρετα κατεδαφισμένω και να πληρώσει το 500αρι Και όλα μέλι γάλα?

Από όσο ξέρω το συγκεκριμένο τα συγκεκριμένα ακίνητα που είναι μέσα στο οικόπεδο δεν φαίνονται ούτε στο Ε9 αλλά φαίνονται στις φωτογραφίες του Google από το 2009. Αυτό είναι το μόνο που με κολλάει.

Edited by xenbabou
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2019 at 6:23 ΜΜ, xenbabou said:

Ωραία αν υποθέσουμε ότι αυτός είχε πάει και το είχε ρίξει και μετά με έπαιρνε τηλέφωνο και ήταν αυθαίρετα κατεδαφισμένο θα μπορούσα μετά να το δηλώσω στο 4495 2017 ως αυθαίρετα κατεδαφισμένω και να πληρώσει το 500αρι Και όλα μέλι γάλα?

Δεν μπορεί να δηλωθεί κάτι που σήμερα δεν υπάρχει. Η μόνη σωστή διαδικασία είναι υπαγωγή στο Ν.4495/2017 και έπειτα έκδοση άδειας κατεδάφισης όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Yian

συγνώμη αλλά επιμένω με το 106 και έκδοση "έκρισης εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης"

Είναι η πιο απλή σύντομη και εύκολη διαδικασία

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνούμε @KANA , με το μήνυμά μου εννοούσα ότι δεν νομιμοποιείται ο μηχανικός να κάνει υπαγωγή για μια αυθαίρετη κατεδάφιση μετά την εκτέλεση των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι κύριοι συνάδελφοι Άμα τα δηλώσω με τον 4495 και τα πάω με το Άρθρο 106 Έπειτα μπορεί ο άνθρωπος αυτός με το που το εκδώσω εγώ το έγγραφο του 4495 να ξεκινήσει εργασίες κατεδάφισης η Πρέπει αυτό το πράγμα να γνωστοποιηθεί και στην πολεοδομία?

Edited by xenbabou
Link to comment
Share on other sites

Δες και τι αναφέρει η σχετική εγκ. 2 Ν. 4495. Θα πας από ότι καταλαβαίνω να κάνεις νόμιμα την κατεδάφιση. Άρα θα χρειαστεί έγκριση εργασιών κατεδάφισης (μέσω e adeies) όπως αναφέρει ο συνάδελφος ΚΑΝΑ σε προηγούμενο μήνυμα.

Αν είχε ήδη γίνει η κατεδάφιση (παράνομα φυσικά) τότε δεν θα χρειαζόταν έγκριση εργασιών αλλά μόνο υπαγωγή με πληρωμή 500 Ε προκειμένου μετά να μπορέσει να γίνει η διαγραφή των προστίμων (εφόσον έχουν επιβληθεί τέτοια).

 

2. Κατεδάφιση : 
Είναι δυνατή η υπαγωγή στον ν.4495/17 αυθαιρέτων κατασκευών προς κατεδάφιση με καταβολή του παραβόλου της 
παρ.  ι  του  άρθρου  99,  εφ’  όσον  δεν  έχει  εκδοθεί  αμετάκλητη  δικαστική  απόφαση  για  την  κατεδάφισή  τους  και 
προκειμένου  να  ισχύσουν  και  γι’  αυτές  οι  ρυθμίσεις  του  νόμου  περί  διαγραφής  ανείσπρακτων  βεβαιωθέντων 
προστίμων. Η υπαγωγή μπορεί να αφορά είτε κατασκευές που έχουν ήδη κατεδαφιστεί αλλά εκκρεμούν γι’ αυτές 
πρόστιμα  ανέγερσης  και  διατήρησης,  είτε  κατασκευές  που  πρόκειται  να  κατεδαφιστούν.  Στην  περίπτωση  που  η 
κατεδάφιση έχει συντελεστεί δεν εκδίδεται σχετική έγκριση εργασιών, υποβάλλονται στοιχεία για την απόδειξη της 
κατεδάφισης  και  αντί  προστίμου  καταβάλλεται  παράβολο  πεντακοσίων  (500)  ευρώ.  
Επισημαίνεται  ότι  στις 
περιπτώσεις κατεδαφίσεων δεν εξετάζεται η τήρηση των προϋποθέσεων του άρθρου 89 του νόμου, δεδομένου ότι έχει 
ή πρόκειται να προστατευθεί το περιβάλλον με την κατεδάφιση. 
Η  δυνατότητα  υπαγωγής  στο  πληροφοριακό  σύστημα  εξασφαλίζει  την  καταβολή  του  σχετικού  παραβόλου,  την 
ενημέρωση του πληροφοριακού συστήματος και τη δυνατότητα διαγραφής των επιβληθέντων προστίμων. 
Για τη σύνταξη μεταβιβαστικής συμβολαιογραφικής πράξεως, που αφορά κατασκευή για την οποία εκδόθηκε πράξη 
έγκρισης  εργασιών  κατεδάφισης  ή  υποβάλλεται  υπαγωγή  για  έγκριση  εργασιών  κατεδάφισης  αυθαιρέτων 
κατασκευών με καταβολή του παραβόλου της παρ. ι του άρθρου 99 θα πρέπει πριν την συμβολαιογραφική πράξη να 
έχουν κατεδαφισθεί οι αυθαίρετες κατασκευές. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε οικοδομή με άδεια υπάρχει αυθαίρετη προσθήκη κατ επέκταση.

Τμήμα της αυθαίρετης προσθήκης δεν μπορεί να τακτοποιηθεί καθότι βρίσκεται εκτός ρυμοτομικής γραμμής.

Επίσης δεν μπορεί να υπαχθεί στην κατηγορία 3 (αλλαγή διαστάσεων <5%).

Θα πρέπει για το τμήμα αυτό να συμπληρωθεί ΦΚ προς έγκριση κατεδάφισης?

Μπορεί να εκδοθεί έγκριση κατεδάφισης αφού βρίσκεται εκτός ρυμοτομικής γραμμής?

Οι ιδιοκτήτες βέβαια θέλουν να τακτοποιήσουν το τμήμα που μπορεί να τακτοποιηθεί και το υπόλοιπο να το αφήσουν προς το παρόν, δεν θέλουν να κάνουν συμβόλαια τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 28/11/2019 at 2:02 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

Συνάδελφε Yian

συγνώμη αλλά επιμένω με το 106 και έκδοση "έκρισης εκτέλεσης εργασιών κατεδάφισης"

Είναι η πιο απλή σύντομη και εύκολη διαδικασία

Καλημέρα! Τα φώτα σας παρακαλώ: Έχω δηλώσει (και εξοφλήσει παράβολο/πρόστιμο) μικρό αυθαίρετο 51 τμ χωρίς άδεια σε οικόπεδο εντός σχεδίου με τσεκαρισμένο "προς έκδοση άδειας κατεδάφισης". Η δήλωση είναι κανονικά σε υπαγωγή 4495. Επίσης, έχω υποβάλει τα σχετικά για έκδοση άδειας κατεδάφισης (e-αδεια) αρχές Σεπτέμβρη. Επειδή το αυθαίρετο έχει στέγη ελλενίτ/αμίαντο η έκγριση του σχεδίου αποξήλωσης/συσκευασίας/μεταφοράς της εταιρείας που το εχει αναλάβει (απο την Περιφέρεια  - αυτοί εγκρίνουν το σχεδιο - ετσι είναι η διαδικασία) παίρνει 40-50 μέρες και βάλε. Οπότε τότε θα εχω την άδεια κατεδάφισης. Το σύστημα αυθαιρέτων μου ζητάει ΚΑΙ την άδεια κατεδάφισης για οριστική υπαγωγή. Ερώτημα: θα εχω πρόβλημα με τη δήλωση στο 4495 (ξαναλέω είναι σε υπαγωγή) μετά τις 15/10/2020 αφού θα αργήσω να υποβάλλω την άδεια κατεδάφισης; Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.