Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατεδάφιση αυθαίρετων κατασκευών με έγκριση εργασιών κατεδάφισης (άρθρο 106-Ν. 4495/17)


Recommended Posts

1 ώρα πριν, Largy said:

δεν υπάρχει καμία απολύτως καταληκτική ημερομηνία για την οριστική υπαγωγή της 5. Τελειώνεις όποτε θες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας.

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου περίπτωση αυθαίρετης αποθήκης κατηγορίας 5 [1983-1992], χωρίς δηλαδή να έχει πλέον δικαίωμα υπαγωγής στο άρ. 106 του 4495/17, η οποία ωστόσο πληροί τις πολεοδομικές διατάξεις. Πρόθεση είναι η κατεδάφιση και έκδοση νέας οικοδομικής άδειας.

Αυτό σημαίνει πως μοναδική διέξοδος είναι η άδεια κατεδάφισης; Κι αν ναι, αυτό προϋποθέτει πληρωμή από τον ιδιοκτήτη προστίμου ανέγερσης και διατήρησης;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έτυχε τέτοια περίπτωση, αλλά για το θέμα σου, το πιο φρόνιμο είναι να απευθυνθείς με τηλεφώνημα ή με email στο σύστημα ΤΕΕ 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Δεν μου έτυχε τέτοια περίπτωση, αλλά για το θέμα σου, το πιο φρόνιμο είναι να απευθυνθείς με τηλεφώνημα ή με email στο σύστημα ΤΕΕ 

Σε ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, ωστόσο δε νομίζω πως είναι "συστημικό" το πρόβλημα @ΚΑΝΑ. Η ερώτηση μου αφορά περισσότερο του τι συμβαίνει με τα αυθαίρετα κατηγορίας 5 που κάποιος θέλει να τα κατεδαφίσει και με ποιες επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, spyrkout said:

Καλησπέρα σας.

Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου περίπτωση αυθαίρετης αποθήκης κατηγορίας 5 [1983-1992], χωρίς δηλαδή να έχει πλέον δικαίωμα υπαγωγής στο άρ. 106 του 4495/17, η οποία ωστόσο πληροί τις πολεοδομικές διατάξεις. Πρόθεση είναι η κατεδάφιση και έκδοση νέας οικοδομικής άδειας.

Αυτό σημαίνει πως μοναδική διέξοδος είναι η άδεια κατεδάφισης; Κι αν ναι, αυτό προϋποθέτει πληρωμή από τον ιδιοκτήτη προστίμου ανέγερσης και διατήρησης;

Ευχαριστώ!

Για κατεδάφιση αυθαιρέτου κάνεις υπαγωγή στο 4495 , πληρώνεις το πρόστιμο και εκδίδεις έγκριση εργασιών κατεδάφισης αυθαιρέτου . Δες ξανά το Άρθ. 106 και την παρ. 4 Άρθρο 29 του 4495 .

Link to comment
Share on other sites

venezia   

το ερώτημα είναι αν αυτό γίνεται (δηλ αν το δέχεται το σύστημα ΤΕΕ) ακόμη και  για αυθαίρετα κατηγορίας 5

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, venezia said:

Για κατεδάφιση αυθαιρέτου κάνεις υπαγωγή στο 4495 , πληρώνεις το πρόστιμο και εκδίδεις έγκριση εργασιών κατεδάφισης αυθαιρέτου . Δες ξανά το Άρθ. 106 και την παρ. 4 Άρθρο 29 του 4495 .

Απόλυτα κατανοητό @venezia, ωστόσο όπως αναφέρει ο @ΚΑΝΑ αν το Φύλλο Καταγραφής είναι κατηγορίας 5, το σύστημα δεν επιτρέπει την υπαγωγή.

55 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

venezia   

το ερώτημα είναι αν αυτό γίνεται (δηλ αν το δέχεται το σύστημα ΤΕΕ) ακόμη και  για αυθαίρετα κατηγορίας 5

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν, spyrkout said:

Απόλυτα κατανοητό @venezia, ωστόσο όπως αναφέρει ο @ΚΑΝΑ αν το Φύλλο Καταγραφής είναι κατηγορίας 5, το σύστημα δεν επιτρέπει την υπαγωγή.

 

Πράγματι το σύστημα δεν επιτρέπει κατηγορία 5 ακόμα κι αν πρόκειται για κατεδάφιση  . Δεν το πρόβλεψε ούτε ο νομοθέτης ούτε ο Χατζιδάκης . Η μόνη περίπτωση , με την τροποποίηση , αν η αποθήκη είναι μικρότερη των 50μ2

, μπαίνει  στην κατηγορία 4.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, venezia said:

Πράγματι το σύστημα δεν επιτρέπει κατηγορία 5 ακόμα κι αν πρόκειται για κατεδάφιση  . Δεν το πρόβλεψε ούτε ο νομοθέτης ούτε ο Χατζιδάκης . Η μόνη περίπτωση , με την τροποποίηση , αν η αποθήκη είναι μικρότερη των 50μ2

 

, μπαίνει  στην κατηγορία 4.

Είναι 30 m2! Σε ποια τροποποίηση αναφέρεσαι ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.