Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kαταλληλότητα χώρου για κομμωτήριο


Criso

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σας,

χρειάζομαι την βοήθεια σας, σχετικά με Άδεια Υγειονομικού Ενδιαφέροντος Κομμωτηρίου.

Έχω βρεί ένα υφιστάμενο κατάστημα εν λειτουργία σαν κομμωτήριο με άδεια λειτουργίας από το 2006.

Είναι 120 τ.μ.(κύρια χρήση) με πατάρι 80 τ.μ. (ως κύρια χρήση μετά από τακτοποίηση)
Στο κατάστημα ιδιοκτήτης είναι ο ίδιος άνθρωπος ο οποίος πουλάει την επιχείρηση. Το κατάστημα είναι τακτοποιημένο για οποιαδήποτε αυθαιρεσία έχει γίνει.
Το πατάρι ήταν κατά 60 τ.μ. φτιαγμένο από την κατασκευή της πολυκατοικίας (1973) και τα 20 τ.μ. έγιναν μεταγενέστερα και για αυτό τακτοποιήθηκε ως χώρος κύριας χρήσης.
 
Το θέμα στο οποίο δεν έχω πάρει σαφή απάντηση από κανέναν μηχανικό που έχω μιλήσει είναι το εξής:
Το ύψος σε όλο το στεγασμένο από το πατάρι χώρο στο ισόγειο είναι 2,25 m (80 τ.μ από τα 120 τ.μ.) ενώ στην τομή του κτιρίου στο τοπογραφικό είναι 2,60m
Στο πατάρι είναι 2,15.
 
Σε περίπτωση που καταθέσω φάκελο για νέα άδεια, θα έχω πρόβλημα από τον έλεγχο του υγειονομικού λόγω ύψους στο ισόγειο; Και αν ναι γιατί; Στις υγειονομικές διατάξεις, που έχω διαβάσει δεν προβλέπετε πουθενά ελάχιστο ύψος. Προϋπόθεση είναι να είναι ο χώρος κύριας χρήσης.
Εάν αγοράσω την εταιρεία του και δεν ιδρύσω νέα εταιρεία, κάνοντας την μεταβολή στο Ermis Uego, θα έρθει και πάλι νέος έλεγχος ή αυτό αρκεί για την λειτουργία του καταστήματος;
 
 
Σας ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.
 
 
 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2019 at 10:22 ΜΜ, Criso said:
Το ύψος σε όλο το στεγασμένο από το πατάρι χώρο στο ισόγειο είναι 2,25 m (80 τ.μ από τα 120 τ.μ.) ενώ στην τομή του κτιρίου στο τοπογραφικό είναι 2,60m
Στο πατάρι είναι 2,15.

Εάν έχει τακτοποιηθεί αυτός ο χώρος ως κύριος χώρος του καταστήματος δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα ως προς την άδεια. Η υγειονομική διάταξη Υ1γ/47829/2017 η οποία εκδόθηκε σε συνέπεια με τον 4442/2016 δεν προβλέπει κάτι τέτοιο. Εκτός και αν υπάρχει άλλη ειδικότερη διάταξη για τα κομμωτήρια που αγνοώ. (πχ για χώρους Internet cafe που είναι καταστήματα υγ. ενδιαφέροντος υπάρχει τέτοια διάταξη για πατάρια).

Γενικά ισχύει ο 4442/2016 (ως προς την αδειοδότηση), η ΚΥΑ 16228/2017 (ως προς την διαδικασία γνωστοποίησης στο πληροφοριακό) και η Υ1γ/47829/2017 ως υγειονομική διάταξη για το χώρο και άλλες απαιτήσεις των καταστημάτων.

On 1/12/2019 at 10:22 ΜΜ, Criso said:

Εάν αγοράσω την εταιρεία του και δεν ιδρύσω νέα εταιρεία, κάνοντας την μεταβολή στο Ermis Uego, θα έρθει και πάλι νέος έλεγχος ή αυτό αρκεί για την λειτουργία του καταστήματος;

Σε κάθε περίπτωση η άδεια μεταβιβάζεται εφόσον αλλάζουν τα στοιχεία της (εδώ ο εκπρόσωπος και το ΑΦΜ). Ακόμα και αν λογιστικά αγοράσεις, η άδεια είναι στο όνομά του. Αν και λογιστικό θέμα:

  1. Πριν κάνει διακοπή μεταφέρει την άδεια του (μπορεί να έχει αυτή με τη φωτογραφία στον τοίχο σήμερα) στο notifybusiness.gov.gr.
  2. Αφού περάσει την υφιστάμενη άδεια στο πληροφοριακό στη μεταφέρει μέσα από εκεί.
  3. Εάν κάνει διακοπή πας για νέα άδεια. Το notifybusiness μεταβιβάζει άδειες από ΑΦΜ σε ΑΦΜ. Προφανώς λειτουργούν και τα 2.
  4. Αποδέχεσαι την άδεια στο notifybusiness και κάνεις έναρξη.

Ως προς το κομμάτι της αγοράς θα πρέπει να συμβουλευτείς λογιστή. Ως προς το κομμάτι των αδειών μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.