Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Back to the basics


Sofia_pap

Recommended Posts

Λοιπον συναδελφοι σας εχω μια ερωτηση σχεδιαστική που θα σας ακουστει χαζη αλλα...

Εφτιαχνα λοιπον ενα τοπογραφικό σήμερα στο γραφείο που δουλεύω και ο όροφος του κτιρίου ήταν σε προβολο (εξείχε του ισογείου 1 μέτρο). Εκανα λοιπον τη γραμμη του ορόφου με χοντρη διακεκομμένη, σε αντίθεση με τη γραμμή του ισογείου που την έκανα με συνεχόμενη διακεκομμένη. Διακεκομμένη η μία διότι προβάλλεται και δεν έχει έδραση στο έδαφος, συνεχόμενη η άλλη επειδή έχει. Το αφεντικό όμως διαφωνούσε. Εγώ γενικα στο μυαλό μου έχω σαν κανόνα πως ότι στοιχεία προβάλλονται φαίνονατι στο τοπογραφικό διακεκομμένα ή ίσως με λεπτή γραμμή, ενώ όσα ακουμπούν είναι συνεχόμενα.

Μετα όμως σκέφτηκα ενα τοπογραφικο με κτιριο που έχει και δωμα. Εκει βάζεις συνεχόμενη στο δώμα και ας είναι ψηλά...και αρχισα να αμφιβάλλω.

Ακούω γνώμες...

 

Σε ευχαριστω 

 

Βάλε σχετικό και σαφή τίτλο που να αφορά του θέμα σου και όχι γενικόλογο.

Didonis

 

(2) Πρόσθεσε τονισμό όπου λείπει. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Στα τοπογραφικά συνήθως τα υπερκείμενα στοιχεία πχ εξώστες προστεγάσματα τα παρουσιάζουμε με διακεκομμένη και τα υπερκείμενα (κτίριο) με συνεχή γραμμή. Βεβαίως ο κάθε μηχανικός μπορεί να έχει διαφορετικής μορφής σχεδίαση σε κάποια επιμέρους αντικείμενα. Εξάλλου ότι θέλεις να παρουσιάσεις το βάζεις και στο υπόμνημα συμβόλων και γραμμών.

ΥΓ  Διόρθωσε το Post σου και τον τίτλο του θέματος σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μας. Ο τίτλος να είναι στα ελληνικά και σχετικός με το ερώτημα όπως σου επισήμανε ο συνάδελφος.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ένας εξώστης, μπαλκόνι, πρόβολος κ.λ.π. σχεδιάζεται με διακεκομμένη γραμμή ( για το πάχος δεν έχω άποψη). 

Αν το σχέδιο το υπογράψει το "αφεντικό"(?) κάντο όπως το θέλει αυτός και γράψε parallel στο σχέδιο "πρόβολος".

Αν το υπογράψεις εσύ το κάνεις ετσι φυσικά, όπως το σκέφτεσαι - γνωρίζεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.