Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επισκευή Υδρορροής στην ένωση με τα σωληνάκια των μπαλκονιών


myriam

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

Θα ήθελα παρακαλώ την άποψή σας για το εξής πρόβλημα που προέκυψε στην πολυκατοικία που διαμένω: Στο διαμέρισμα διαγωνίως κάτω από το δικό μου έχουν εμφανιστεί υγρασίες στον τοίχο. Η κατακόρυφη υδρορροή που συλλέγει τα όμβρια από τα μπαλκόνια βρίσκεται στο διπλανό μπαλκόνι, κάτω από το οποίο είναι και το διαμέρισμα με την υγρασία στον τοίχο. Δηλαδή στην υδρορροή αυτή καταλήγει το σωληνάκι από το φρεάτιο του δικού μου μπαλκονιού καθώς και εκείνο από το φρεάτιο της διπλανής ιδιοκτήτριας. Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει ταφ ή ημιτάφ στη σύνδεση διότι τα δύο σωληνάκια σχηματίζουν γωνία μικρότερη των 90 μοιρών, και τα σωληνάκια έχουν συνδεθεί απ' ευθείας στην υδρορροή. Η πολυκατοικία είναι 45 ετών.

Έφερα ειδικό  με κάμερα και διεπίστωσε ότι στο σωληνάκι το δικό μου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα διαρροής. Φωτογραφίζοντας και την κατακόρυφη υδρορροή, από την ταράτσα πάνω από το διαμέρισμά μου,  είδε ότι στο σημείο σύνδεσης με το σωληνάκι της διπλανού διαμερίσματος που εφάπτεται και της σύνδεσης του δικού μου υπάρχει κάτι σαν διάβρωση ή αποκόλληση  της ένωσης. Η διαχειρίστρια ισχυρίζεται ότι πρέπει να πληρώσουμε την δαπάνη επισκευής εγώ και η διπλανή μου. Ο κανονισμός δεν λέει τίποτα για υδρορροές αλλά λέει "το δίκτυο αποχετεύσεως εν γένει είναι κοινόκτητο".

Εσείς τι γνώμη έχετε; 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Με εκτίμηση

myriam

978230067_ScreenShot2019-11-29at9_35_16AM.png.d9aaa60ef2b5aee5f25e76e5ae5596e0.png

2056615636_ScreenShot2019-11-29at9_42_54AM.png.34a04b05cfa6fd1dee3dc7a93ca0796c.png

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, myriam said:

.... Ο κανονισμός δεν λέει τίποτα για υδρορροές αλλά λέει "το δίκτυο αποχετεύσεως εν γένει είναι κοινόκτητο". .........

 

και οι υδρορροές κατασκευαστικά κοινόχρηστες είναι.....

και οι δαπάνες συντήρησης ή επεμβάσεων σ αυτές πρέπει να επιμεριστεί στο σύνολο των συνιδιοκτησιών με βάση την αναλογία που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Didonis. Ακόμη κι αν ο υδραυλικός κρίνει ότι πρέπει να αντικατασταθούν τα οριζόντια σωληνάκια (30-40 εκ.) που συνδέουν το φρεατιάκι του μπαλκονιού με την υδρορροή ώστε να γίνει στεγανή η σύνδεσή τους με την υδρορροή; Κι αυτή η δαπάνη πάει στα κοινόχρηστα;

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ότι αφορά την κάθετη στήλη άμεσα είναι κοινόχρηστη…

Όμως μερικά τμήματα ή εξαρτήματα του «συστήματος» απορροής των υδάτων που βρίσκονται σε ιδιοκτησία (πχ μπρούτζινα καπάκια ή αλλά) ενδεχόμενα αφορά την εκάστοτε ιδιοκτησία.

 

Στο προφίλ σου έχεις δηλώσει ότι είσαι Διπλωματούχος Πολιτικός Μηχανικός? Ισχύει αυτό?

Κι αν ναι τι κατεύθυνση είχες επιλέξει?

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μας τι ακριβώς δείχνουν οι φωτογραφίες και με ποιές ενδείξεις  ο "ειδικός" έβγαλε τα πορίσματά του περί διάβρωσης κλπ γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα η ανάρτησή τους.

Αν παρατηρώ σωστά και αν όντως οι φωτογραφίες είναι από πάνω προς τα κάτω οι συνδέσεις έχουν γίνει ανάποδα. Κατά τη φορά της ροής, ο κάθε σωλήνας πρέπει να μπαίνει στον επόμενο και όχι το αντίθετο. Αλλιώς το νερό βγαίνει έξω από τον αρμό και έτσι υγραίνονται οι τοίχοι. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, myriam said:

Φωτογραφίζοντας και την κατακόρυφη υδρορροή, από την ταράτσα πάνω από το διαμέρισμά μου....

Σωστότατος Γιώργο!!!

Όλη η υδρορροή, χρειάζεται αντικατάσταση!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

 Βεβαίως ισχύει. Τώρα βέβαια είμαι ηλικιωμένη συνταξιούχος Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ.

Δεν έκανα εγώ τη στατική μελέτη και επίβλεψη της πολυκατοικίας. Όταν αγόρασα το διαμέρισμα  έτοιμο το 1975, εργαζόμουν στην Αγγλία στις μελέτες offshore platforms για εξόρυξη πετρελαίου στη Βόρειο θάλασσα. Εκεί υπήρχαν οι δουλειές τη δεκαετία του 1970.  Είχα όμως προηγουμένως εργαστεί στην Ελλάδα κάνοντας στατικές μελέτες πολυκατοικιών.

Η φωτογράφιση έγινε από πάνω προς τα κάτω.  Μπορώ να αναρτήσω εδώ το video;

 

Σας στέλνω το video της φωτογράφισης της υδρορροής από την ταράτσα προς τα κάτω. Τι βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.