Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΙΚΑ σε άδεια δόμησης νέου κτηρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σε νέα άδεια για κατοικία 100μ2 περίπου με extra βοηθητικούς χώρους και Η/Χ προκύπτει ΙΚΑ βάσει συμβατικού περίπου 10.000€.

Το ποσό μου φαίνεται πολύ μεγάλο σε σχέση με το κόστος του κτηρίου, έχει κάποιος άποψη πόσο προύπτει εμπειρικά?

Το ποσό αυτό θα πρέπει να πληρωθεί μέχρι να ολοκληρωθούν οι εργασίες σωστά?

Link to comment
Share on other sites

συμπεριλαμβανομένων και των extra, μια χαρά μου φαίνονται 160~200 ημερομίσθια... σωστά;

Αυτά είναι τα ελάχιστα και οφείλουν να πληρωθούν αμέσως μόλις εκτελεσθούν 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ppanag,

τα ημερομίσθια συνολικά είναι 325, μου φάνηκαν πολλά για αυτό ρώτησα.

Ευχαριστώ,

 

Link to comment
Share on other sites

Aenor

θα πρέπει να διασταυρώσεις τα στοιχεία του ΠΙΝΑΚΑ 1 ή/και 3 που κατατέθηκαν στο ΙΚΑ με το Διάγραμμα Δόμησης της άδειας .... τα 325 είναι πάρα πολλά

Αν θες κατέβασε τα έντυπα του ΙΚΑ με τους συντλεστές και υπολόγισέ τα μόνος σου ή δώσε μας τα μέτρα ακριβώς να σου πούμε...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον συνέταξα μέσω προγράμματος της αγοράς.

Τα τετραγωνικά είναι 100,00μ2 κατοικία, 20,00μ2 ΗΧ, 100,00μ2 υπόγειο ΒΧ και 55μ2 αποθήκες/σοφίτα κλπ.

Με ανεβάζει πολύ το υπόγειο, για αυτό μου φάνηκαν πολλά σε σχέση με παλιότερα και νόμιζα έχω κάνει κάποιο λάθος.

Σας ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Aenor said:

...

Με ανεβάζει πολύ το υπόγειο, ...

λογικό είναι

οι υπόγειοι χώροι έχουν μεγάλη αναλογία έργο μη στεγασμένων επαγγελμάτων άρα ΙΚΑ και λογικό να μη έχει σχέση αναλογική το συνολικό κόστος κατασκευής με την αναλογία ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Aenor said:

Τα τετραγωνικά είναι 100,00μ2 κατοικία, 20,00μ2 ΗΧ, 100,00μ2 υπόγειο ΒΧ και 55μ2 αποθήκες/σοφίτα κλπ.

100Χ1,35 + 20Χ1,03 + 100Χ0,86 + 55Χ1,35 = 315,85  +  λίγο ακάλυπτος...

Ο πίνακας 1 αναγράφει και τους συντελεστές ... αρκεί να πηγαίνουν οι χώροι στην σωστή κατηγορία ...

τους πίνακες και τα λοιπά σχετικά με το ΙΚΑ μπορείς να βρεις και στο παρακάτω link:

 

Edited by ppanag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.