Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σύνδεση PV απ' ευθείας σε θερμαντικές ηλεκτρικές αντιστάσεις


seferstas

Recommended Posts

Καλημέρα ,

Θα ήθελα να εξετάσω απόψεις πάνω σε διάταξη φωτοβολταικών με απευθείας χρήση ηλεκτρικών αντιστάσεων ( χωρίς μπαταρίες , netmetering, pvheater, mppt controller κ.τ.λ.).

Είτε για ZNX είτε για υποβοήθηση στην θέρμανση ..

A ) ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΖΝΧ

Έστω τα χαρακτηριστικά ενός Φ/Β πλαισίου STC (330W)

Number of Cells 72

Imp 8.85A

Vmp 37.3V

Έστω ηλεκτρική αντίσταση 4kW για ΖΝΧ (4000/230 =17, 39Α) .

Συνδέοντας  12 Φ/Β πλαίσια ( 2 εξάδες σε σειρά μεταξύ τους παράλληλα)

έχουμε συνολικά σε STC

Vmp 37.3 * 6 =  223.8V

Imp 8.85 * 2 = 17.7 A ( Με την προϋπόθεση ανοχής της ηλεκτρικής αντίστασης ΟΚ)

Σε συνθήκες NOCT

Για Imp 7.19A - Συνολικά 14,38 Α

Vmp 28.8V - Συνολικά 172,8 V ( αρκετή για ΖΝΧ )

Επιπρόσθετα κατάλληλο ρελέ με θερμοστάτη (θερμοκρασία στο boiler )

Ακούω σχόλια .... :-)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γτ δεν βάζεις ηλιακό.... Θα λειτουργούν τις ίδιες ώρες (ώρες δηλαδή που θα έχει ήλιο) και θα είναι σίγουρα πιο οικονομικό....

Μπορεί να χάνω κάπου τη σκέψη σου, αλλά γιατί θες να το περιπλέξεις το ζήτημα... 

Επίσης τα πάνελ βγάζουν συνεχές και όχι εναλλασσομενο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ηλιακό ..είναι για αντικατάσταση ...

Τα Φ/Β πλαίσια δεν θα τα χρεωθώ.

Εκτός από αυτό , τα κόστη ως ολόκληρο πακέτο είναι πλέον συγκρίσιμα ( λαμβάνοντας στα κόστη τα τεχνικά , τις σωληνώσεις , τις βλάβες κ.τ.λ.)    

Ο σκοπός της παρούσης είναι η λειτουργικότητα της συγκεκριμένης μεθόδου σύνδεσης .

Όσον αφορά την ηλεκτρική αντίσταση  λειτουργεί άψογα και με συνεχές .

 

 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να υπολογίσεις πρώτα είναι η ποσότητα του νερού που θα θερμάνει  στην συνέχεια για τα συγκεκριμένα λίτρα τι αντίσταση θα χρησιμοποιήσεις σε watt  και μετά τα την ισχύ που θα πρέπει να έχουν τα πάνελ για να συνεργαστεί με την αντίσταση . Έχω σκεφτεί και εγώ κάτι παρόμοιο για τοποθέτησης αντίστασης μέσα στο τανκ του λέβητα πετρελαίου 

Edited by Nikosmas
Link to comment
Share on other sites

ιδιοκατασκευή είναι και δεν έχει νόημα να ασχολούμασστε με αυτή.

Τώρα αν ο @seferstas δεν έχει τι άλλο να κάνει τα (δωρεάν) πλαίσια μπορεί να τα αξιοποιήσει έστω και έτσι.

Αν κάνει όμως κάποιους οικονομοτεχνικούς υπολογισμούς είμαι σίγουρος ότι θα κέρδιζε περισσότερα αντικαθιστώντας το ηλιακό για το ΖΝΧ και προσθέτοντας έναν αντιστροφέα γινα φτιάξει net metering....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nvel said:

υπάρχει κάποιος λόγος που στην αγορά κανένας δεν κατασκευάζει συστήματα θέρμανσης νερού με φωτοβολταϊκά

Υπάρχουν πολλοί λόγοι ..όπως η απαιτούμενη επιφάνεια Φ/Β θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη για την παραγωγή ίδιας ενέργειας ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, maneni said:

ιδιοκατασκευή είναι και δεν έχει νόημα να ασχολούμασστε με αυτή.

Τώρα αν ο @seferstas δεν έχει τι άλλο να κάνει τα (δωρεάν) πλαίσια μπορεί να τα αξιοποιήσει έστω και έτσι.

Αν κάνει όμως κάποιους οικονομοτεχνικούς υπολογισμούς είμαι σίγουρος ότι θα κέρδιζε περισσότερα αντικαθιστώντας το ηλιακό για το ΖΝΧ και προσθέτοντας έναν αντιστροφέα γινα φτιάξει net metering....

Ιδιοκατασκευή είναι υπο προυποθέσεις  ... υπάρχει πλήθος διατάξεων που κανουν αυτή την δουλειά , όπως το refuheater ..ή της solarimmersion που έχει και inverter.
Ναι εχουν να κάνουν τα πάντα με οικονομοτεχνικούς υπολογισμούς υπό τις παραδοχές όμως οπως οι παρακάτω 

1. Κορεσμένο δίκτυο ΔΕΔΔΗΕ ...αδύνατο να συνδέσεις net-metering

2.Περίπτωση πολυκατοικίας που δέν υπάρχει ομοφωνία προς τοποθέτηση φωτοβολταικών ως πρόγραμμα.

3.Ευκολία σύνδεσης χωρίς να χρειάζονται υδραυλικοί και ειδικός εξοπλισμός.

4.Πιθανότητα βλαβών των δύο συστημάτων 

Και συγκρίνοντας όλα τα κόστη συστήματος net-metering -  ηλιακού  και ZNX απευθείας με PV , είναι συγκρίσιμα ..και χωρίς να είναι δωρεάν τα πάνελ...

 

21 ώρες πριν, Nikosmas said:

Αυτό που πρέπει να υπολογίσεις πρώτα είναι η ποσότητα του νερού που θα θερμάνει  στην συνέχεια για τα συγκεκριμένα λίτρα τι αντίσταση θα χρησιμοποιήσεις σε watt  και μετά τα την ισχύ που θα πρέπει να έχουν τα πάνελ για να συνεργαστεί με την αντίσταση . Έχω σκεφτεί και εγώ κάτι παρόμοιο για τοποθέτησης αντίστασης μέσα στο τανκ του λέβητα πετρελαίου 

Η ενέργεια που απαιτείται για να ανεβεί η θερμοκρασία του νερού είναι 1KCal/(l*°C). Επομένως, για να ανεβάσεις 200l σε Δt 50°C  χρειάζονται 200 x 50 = 10000Kcal.(1 kWh ισούται περίπου με 860KCal) -  θέλουμε 11,62 kWh ..τέτοια παραγωγή δώσανε τα φωτοβολταϊκά στην δράμα χτες 05/12/2019 αναλογικά τα 4 kW εγκατεστημένα... ( συγκεκριμένα 14,86 έδωσε ένα πεντάρι ) ....Υπάρχει κάποιος με θερμιδομετρητή να μας πει τι δώσανε οι επιλεκτικοί συλλέκτες? 

Link to comment
Share on other sites

1. πες μου ένα μέρος της Ελλάδας που να μην μπορείς να συνδέσεις ένα μικρό net metering  λόγω κορεσμού

2. εφόσον δεν υπάρχει συμφωνία για το ένα δεν θα υπάρχει και για το άλλο

3. ενω στα Φ/Β το ρεύμα μεταδίδεται ασύρματα.....

4. να βάλουμε στοίχημα ποιο έχει τις περισσότερες πιθανότητες?

τώρα για τα οικονομικά που αναφέρεις ότι είναι συγκρίσιμα και νομίζεις ότι τα Φ/Β παράγουν το ίδιο είτε με είτε χωρίς αντιστροφέα (ή έστω ρυθμιστή με mPPT) δεν πρόκειτα να ασχοληθώ περισσότερο. Μονάχα μια συμβουλή: όταν βλέπεις ότι όλοι οι άλλοι πηγαίνουν αντίθετα από εσένα, θα πρέπει πρώτα να ανναρωτηθείς αν βρίσκεσαι σε μονόδρομο (από την αντίθετη κατεύθυνση)......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.