Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τίτλος κτήσης - απογραφή - ΕΦΚΑ


giannnis

Recommended Posts

συνάδελφοι μια ερώτηση

πήγα να απογραφώ στον ΕΦΚΑ για να μπορώ να πληρώνομαι με τίτλο κτήσης και ζητάνε εκκαθαριστικά των τελευταίων 5 ετών

Σε αυτά είδαν ότι 2 χρονιές (2016 & 2018) παρουσιάζονται εισόδηματα απο επιχειρηματική δραστηριότητα , που είναι τα ποσά εκείνων των χρονιών απο τις αντίστοιχες πληρωμές με τις τότε αποδείξεις δαπάνης ( πάντα αφορά , όπως και τώρα, επιτροπές ενστάσεων του κτηματολογίου) .

Μου λένε ότι για να γίνει η απογραφή, πρέπει να πληρωθούν οι αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές των 2 χρονιών.

Η ερώτηση είναι, ότι η παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών (περίπου 20%) στους τίτλος κτήσης/ αποδείξεις δαπανών τελικά δεν άρχισε να ισχύει από τοτε βγήκε η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ, το Μάρτιο του 2019 ?

Όλα αυτά τα χρόνια και τώρα, παραμένω σαν κανονική εργασία ως μισθωτός μηχανικός στο τσμεδε

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία.

Υπάρχει το έγγραφο του Υπουργείου Εργασίας & Κοινωνικών Ασφαλίσεων με αρ. Δ.ΑΣΦ./362/1401448/22-11-2019, καταλαβαίνω ότι στην περίπτωσή σου ισχύει το ΠΔ 258/2005.

Δες το άρθρο 9 του ΠΔ, τις δύο τελευταίες παραγράφους.

Επίσης δες και την συζήτηση στο Taxheaven που έλαβε χώρα κοντά στην χρονική περίοδο που αναφέρεσαι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πήγα να απογραφώ στον ΕΦΚΑ για να μπορώ να πληρώνομαι με τίτλο κτήσης και ζητάνε εκκαθαριστικά των τελευταίων 5 ετών

Έκανα την ίδια διαδικασία λίγο αργότερα από εσένα, δε μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Μόνο ταυτότητα και σύμβαση έργου (αντίγραφα).

Σε αυτά είδαν ότι 2 χρονιές (2016 & 2018) παρουσιάζονται εισόδηματα απο επιχειρηματική δραστηριότητα , που είναι τα ποσά εκείνων των χρονιών απο τις αντίστοιχες πληρωμές με τις τότε αποδείξεις δαπάνης ( πάντα αφορά , όπως και τώρα, επιτροπές ενστάσεων του κτηματολογίου) .

Μου λένε ότι για να γίνει η απογραφή, πρέπει να πληρωθούν οι αντίστοιχες ασφαλιστικές εισφορές των 2 χρονιών.

Οι τίτλοι κτήσης υπόκεινται σε εισφορές για τις συμβάσεις που υπογράφηκαν μέσα από 2/2019 και έπειτα.

Η ερώτηση είναι, ότι η παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών (περίπου 20%) στους τίτλος κτήσης/ αποδείξεις δαπανών τελικά δεν άρχισε να ισχύει από τοτε βγήκε η εγκύκλιος του ΕΦΚΑ, το Μάρτιο του 2019 ?

Για την ακρίβεια: Οι κοινοποιούμενες ρυθμίσεις θα έχουν εφαρμογή σε συμβάσεις που καταρτίζονται από 1.2.2019 και μετά, καθώς και σε παραστατικά που εκδίδονται μετά την ημερομηνία αυτή, στις περιπτώσεις προφορικής συμφωνίας. (https://www.taxheaven.gr/news/44140/titloi-kthshs-asfalish-ston-efka-nea-egkyklios-me-paradeigmata)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Παιδιά εργάστηκα απο 1η νοέμβρη εως χτες σε μια εταιρία και τώρα για την πληρωμή μου ζητάνε τίτλο κτήσης και βεβαίωση απογραφής.Ξέρει κανεις επειδή ΔΕΝ υπάρχει σύμβαση , αν ειναι καλό να ζητήσω να μου φτιάξουν σύμβαση για να πάρω την απογραφή ή ειναι καλυτερα να κάνω μια υπεύθυνη δήλωση? Ειναι χρονοβόρα διαδικασία?

Εχει πληρωθεί η εταιρία απο τους ξένους για τη δουλεια που εχω κανει και μενει αυτο να πληρωθω.

Εδω ειναι το απόσπασμα :  

'Για την απογραφή απαιτείται η υποβολή αντιγράφου σύμβασης ή, στις περιπτώσεις προφορικής συμφωνίας, Υπεύθυνη Δήλωση με την οποία δηλώνεται η πρόθεση παροχής υπηρεσιών αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών.''

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

επειδή δεν ξέρω αν θα δεχτούν την Υπεύθυνη Δήλωση (αν και θα πρέπε) καλό θα ήταν να σου ετοιμάσουν Σύμβαση για να πας να κάνεις απογραφή στον ΕΦΚΑ (Τμήμα Μη Μισθωτών - Πρώην ΟΑΕΕ). Πλέον είναι με ραντεβού η όλη διαδικασία, οπότε ο χρόνος θα εξαρτηθεί από το Υποκατάστημα που θα κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση.

Edited by Panagiotis T.
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα Δημήτρη,

επειδή δεν ξέρω αν θα δεχτούν την Υπεύθυνη Δήλωση (αν και θα πρέπε) καλό θα ήταν να σου ετοιμάσουν Σύμβαση για να πας να κάνεις απογραφή στον ΕΦΚΑ (Τμήμα Μη Μισθωτών - Πρώην ΟΑΕΕ). Πλέον είναι με ραντεβού η όλη διαδικασία, οπότε ο χρόνος θα εξαρτηθεί από το Υποκατάστημα που θα κάνεις την ηλεκτρονική αίτηση.

Σε ευχαριστω παναγιωτη. Που κανω αιτηση για ραντεβου; Εχεις μηπως το λινκ;

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Δημήτρη,

στον e-ΕΦΚΑ:

https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy

 

Edited by Panagiotis T.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Panagiotis T. said:

Γεια σου Δημήτρη,

στον e-ΕΦΚΑ:

https://www.efka.gov.gr/el/e-ephka-elektroniko-aitema-exypereteses-kleisimo-ranteboy

 

Εκλεισα ενα ραντεβου , θα παω με Ταυτοτητα και υπευθ.δηλωση αυριο πρωι στο μητρωο και ο θεος βοηθος. Σου ανεβαζω που εκλεισα, ελπιζω το οτι εγραψα μισθωτος να μην ειναι χαζομαρα72244524_2020-12-1412_25_57.thumb.png.3c1309dda0687445d02b8e1e86d6328f.png

1827611080_2020-12-1412_26_42.thumb.png.27f75a0ba7bf8f42004228560ae0b38e.png

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη,

η ιδιότητα αιτούντος είναι "Μη Μισθωτός". Πήγαινε κανονικά στο ραντεβού κι εξήγησε από κοντά την κατάσταση εφόσον σου έκλεισαν ραντεβού τόσο σύντομα. Μια αίτηση θα πρέπει να συμπληρώσεις για να σου δώσουν Αποδεικτικό Απογραφής. Αυτή είναι η όλη διαδικασία. Έπειτα, το συγκεκριμένο έγγραφο το δίνεις ως ανγτίγραφο στον Εργοδότη για να σε εντάξει και στην Α.Π.Δ. του τρέχοντος μήνα.

Καλή τύχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.