Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τίτλος κτήσης - απογραφή - ΕΦΚΑ


giannnis

Recommended Posts

45 λεπτά πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα Δημήτρη,

η ιδιότητα αιτούντος είναι "Μη Μισθωτός". Πήγαινε κανονικά στο ραντεβού κι εξήγησε από κοντά την κατάσταση εφόσον σου έκλεισαν ραντεβού τόσο σύντομα. Μια αίτηση θα πρέπει να συμπληρώσεις για να σου δώσουν Αποδεικτικό Απογραφής. Αυτή είναι η όλη διαδικασία. Έπειτα, το συγκεκριμένο έγγραφο το δίνεις ως ανγτίγραφο στον Εργοδότη για να σε εντάξει και στην Α.Π.Δ. του τρέχοντος μήνα.

Καλή τύχη!

Ναι εχεις δικιο χαζομαρα εκανα . Θα παω αυριο και βλεπω , μονο για τη συμβαση εχω ενα φοβο που δεν υπαρζει αλλα ΕλπιΖΩ να δεχτουν την ΥΔ

Σε ευχαριστω πολυ για ολα παναγιωτη

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για την παράλληλη απασχόληση (μισθωτός και αμειβόμενος με Παραστατικά Παρεχόμενων Υπηρεσιών) μετά τις τελευταίες αλλαγές που βάζουν πλαφόν στις εισφορές στα 210 ευρώ;

Ισχύει μήπως ό,τι και για την παράλληλη απασχόληση των μη μισθωτών; Δηλ. οι εισφορές που καταβάλλονται ως εισφορές της μισθωτής εργασίας προκαλούν κάποια μείωση (ή και μηδενισμό) των εισφορών στα ΠΠΥ όταν το γενικό σύνολο των εισφορών υπερβαίνει το πλαφόν;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εκτύπωσα μια βεβαίωση απογραφής (πρώτη φορά την εκτύπωσα μιας και δεν υπήρξα μισθωτός πριν και αναφέρει ως ημερομηνία απογραφής την 1/1/2017) και κατά περίεργο τρόπο είναι περασμένος ο παλιός αριθμός του δελτίου ταυτότητας που είχα (το άλλαξα το 2012). Γνωρίζει κανείς την διαδικασία/δικαιολογητικά για να αλλάξει ο αριθμός ταυτότητας στο μητρώο του ΕΦΚΑ; Θέλω να το αλλάξω γιατί σε περίπτωση που μέσω ΟΑΕΔ μπω σε κάποιον Δήμο για 8μηνο θα μου ζητήσουν αριθμό μητρώου ΕΦΚΑ οπότε καλό είναι να το έχω τακτοποιήσει.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές στο μητρώο γίνονται μόνο δια ζώσης κατόπιν ραντεβού.
Μπορείς να κλείσεις ηλεκτρονικά από την ιστοσελίδα του ΕΦΚΑ ή τηλεφωνικά μέσω του 1555.
Πολύ πρόσφατα εξυπηρετήθηκα με τον δεύτερο τρόπο.

Edited by John_Smith
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε όλους!

Είμαι σε αναμονή να πληρωθώ απο το ΠΑ.Δ.Α μεσω ελκε και μου ζητήσαν απογραφή μη μισθωτων. Εγω την εχω βγαλει απο το 2017 και τους την εστειλα. Τότε βεβαια ειχα βγαλει και σε εταιρια ενα τίτλο κτησης που πληρώθηκα ( καμια σχεση με παδα).

Μου στελνουν λοιπον το μειλ αυτο. Μπορούν στον εφκα να μου εκδώσουν τιτλο κτήσης αυτοί?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικα

image.png.5c9a18f9bd2e1c5ed425974a1d96581a.png

Link to comment
Share on other sites

@Mitsos Ribopaido δεν υπάρχει ηλεκτρονική εφαρμογή επικαιροποίησης τίτλου κτήσης.
Ο τίτλος κτήσης είναι τρόπος συναλλαγής. Τι να επικαιροποιηθεί;
Μάλλον εννοούν να εκδοθεί νέα βεβαίωση απογραφής.
Βεβαίωση Απογραφής

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Μιστόκλης said:

@Mitsos Ribopaido δεν υπάρχει ηλεκτρονική εφαρμογή επικαιροποίησης τίτλου κτήσης.
Ο τίτλος κτήσης είναι τρόπος συναλλαγής. Τι να επικαιροποιηθεί;
Μάλλον εννοούν να εκδοθεί νέα βεβαίωση απογραφής.
Βεβαίωση Απογραφής

 Μπορεί να εκδοθεί νέα? Απαξ δεν βγαινει αυτη?

Edit: Ενταξει ολα παιδια το ρυθμισαμε!

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.