Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό διάγραμμα σε εκτός σχεδίου γήπεδο


Recommended Posts

Καλησπέρα, 

έχω αποτυπώσει σε εκτός σχεδίου περιοχή αγροτεμάχια, στα οποία οι γείτονες είχαν υλοποιήσει παλιά τα όρια με παλιούς πρόχειρα κατασκευασμένους πέτρινους φράχτες. Εγώ στο τοπογραφικό που θα συντάξω οφείλω στο υπόμνημα συμβολισμού να απεικονίζω με κάποιο hatch τους φράχτες που υλοποιούν τα όρια; Ή επειδή η υλοποίηση έχει γίνει χωρίς άδεια από την πολεοδομία δεν χρειάζεται να φαίνονται;

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει το πνεύμα του ερωτήματος. Γιατί να υπάρχει προβληματισμός αν θα αποτυπώσει και δείξει τις περιφράξεις. Εκτός και αν εννοεί ότι σήμερα η υλοποίηση των ορίων έχει γίνει με νέες περιφράξεις και υπάρχουν απομεινάρια παλαιών περιφράξεων. Αναμένω τις διευκρινήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και το πρ'οβλημά σου είναι, αν στο σχέδιο που θα κάνεις πρέπει να φαίνονται οι μαντρότοιχοι (σαφώς και θα φαίνονται και με το πραγματικό τους πάχος) ή αν είναι σωστά τοποθετημένοι? Αυτό είναι το σημαντικότερο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα, ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Πρόκειται για πρόχειρα τοποθετημένες πέτρες που σχηματίζουν το όριο και το πλάτος τους είναι μεταβλητό κατά μήκος, αλλά έχω μόνο ένορκη βεβαίωση για αυτά τα ακίνητα οπότε δεν αναγράφονται πουθενά και οι ιδιοκτήτες δεν είναι σίγουροι για το πως τοποθετήθηκαν και σε ποιον ανήκουν. Για αυτό, η απορία μου είναι αν είναι υποχρεωτικό να φανούν. Πρόκειται για τοπογραφικά εκτός σχεδίου για το κτηματολόγιο, αλλά επειδή δεν έχουν αυθαίρετα εντός τους και είναι όλα μη οικοδομήσιμα θέλω να τα παραδώσω όσο πιο πλήρη γίνεται

 

14 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Ακριβώς αυτό. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει το πνεύμα του ερωτήματος. Γιατί να υπάρχει προβληματισμός αν θα αποτυπώσει και δείξει τις περιφράξεις. Εκτός και αν εννοεί ότι σήμερα η υλοποίηση των ορίων έχει γίνει με νέες περιφράξεις και υπάρχουν απομεινάρια παλαιών περιφράξεων. Αναμένω τις διευκρινήσεις.

Καλημέρα, πρόκειται για απομεινάρια από πέτρες ακανόνιστα τοποθετημένες κατά μήκος του ορίου. Και όχι σε όλο του το μήκος. Σε κάποια σημεία η συνέχεια διακόπτεται

Link to comment
Share on other sites

ο νομος σε βοηθαει μεχρι ενα σημειο.

ΑΚ 1020

Σε περίπτωση σύγχυσης των ορίων χωρεί κανονισμός τους από το δικαστήριο. Αν είναι ανέφικτη η εξακρίβωσή τους, προσδιορίζονται σύμφωνα με την υπάρχουσα κατάσταση της νομής. Αν δεν μπορεί και αυτή να εξακριβωθεί, κατανέμεται η αμφισβητούμενη έκταση κατά ίσο μέρος στο καθένα από τα ακίνητα

 

ΑΚ 1021

Αν δύο ακίνητα χωρίζονται με μονοπάτι ή άλλη λωρίδα γης ή φράχτη ή τοίχο ή τάφρο ή άλλο κατασκεύασμα που εξυπηρετεί και τα δύο ακίνητα, τεκμαίρεται ότι οι κύριοί τους έχουν δικαίωμα κοινής χρήσης αυτών των διαχωρισμάτων εφόσον από τα εξωτερικά σημεία ή την τοπική συνήθεια δεν προκύπτει αποκλειστική χρήση του ενός απ' αυτούς.

ΑΚ 1022

Αν στην περίπτωση του προηγούμενου άρθρου η χρήση του κατασκευάσματος είναι κοινή για τους δύο γείτονες, καθένας απ' αυτούς έχει δικαίωμα να το χρησιμοποιεί σύμφωνα με τον προορισμό του χωρίς να παρακωλύεται η χρήση του άλλου. Οι δαπάνες για τη συντήρηση βαρύνουν εξίσου και τους δύο. Εφόσον ο ένας απ' αυτούς έχει συμφέρον να διατηρηθεί το κατασκεύασμα, αυτό δεν μπορεί να καταργηθεί ή να μεταβληθεί χωρίς τη συναίνεση του. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται στις μεταξύ τους σχέσεις οι διατάξεις για την κοινωνία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.