Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ουδετερωγειωση και ρελε διαφυγης


nikzorbas

Recommended Posts

Καλησπέρα από τη Γερμάνια. 
Αγόρασα εδώ στη γερμάνια ένα παλιό σπίτι πάνω από 100 χρόνων. 
Αποφάσισα να κάνω νέα ηλεκτρολογική εγκατάσταση. 
Έπεσα και εγώ όμως στο πρόβλημα της ουδετερογειωσης.... δηλαδή το ουδέτερο και η (γείωση ενωνοντε μαζί μετά το μετρητή).... 
Αν μπορείτε παρακαλώ να μου δώσετε κάποιες συμβουλές τι μπορώ να κάνω για να τοποθετήσω το ρελε διαφυγής χωρίς να πέφτει. 

Εγώ τοποθέτησα το ρελε διαφυγής στη νέα εγκατάσταση που έκανα αλλά μόλις συνδέσω σούκο πρίζα (φούρνο μικροκυματων, ηλεκτρικό τρυπανι κ. τ. λ) πέφτει αμέσως. 
Μόλις συνδέσω απλή πρίζα δε πέφτει.. δουλεύει κανονικά το μίξερ παράδειγμα. 
Το κουμπί τεστ δουλεύει κανονικά. 
Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες για να καταλάβετε καλύτερα. 

Δηλαδή το ουδέτερο που ερχετε από το κουτί της αντιστιχης γερμανικής δέη έχει χρώμα κίτρινο πράσινο και συνδέετε με το καλώδιο της γείωσης των σωλήνων του νερού, που και αυτό είναι χρώμα κίτρινο πράσινο. 
Μετά με ένα πάλι κίτρινο πράσινο καλώδιο ανεβαίνει στη μοναδική μπάρα που υπάρχει και χρεισημοποιειται λογικά σαν ουδέτερο και γείωση μαζί... 
Δυστυχώς δε μπορώ να ανοίξω το καπάκι του μετρητή για να είμαι 100% σίγουρος (γιατί απαγορευτε)... αλλά πιστεύω ότι πρώτα πάει το καλώδιο ουδέτερο (κίτρινο πράσινο χρώμα) που ερχετε από τη δέη πρώτα στο μετρητή και από εκεί κατεβαίνει και ενώνετε με το άλλο κίτρινο πασινο της γείωσης των σωλήνων. 
Και από εκεί μετά ανεβαίνει στη μπάρα του ουδέτερου. 
Νομίζω ότι το πρόβλημα βρίσκετε εκεί. Δηλαδή ο τότε ηλεκτρολόγος ένωσε τη γείωση με το ουδέτερο μαζί. 
Πως μπορώ εγώ τώρα να τα ξεχωρίσω έτσι ώστε να δουλέψει το ρελε κανονικά.??? 
Επίσης αν παρατηρήσατε η σωλήνα του νερού φεύγει από το δικό μου σπίτι και πάει στο ακριβώς δίπλα που μας χωρίζει μόνο ένας τοίχος (τα σπίτια είναι κολητα).

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

IMG_20191205_163417.jpg

IMG_20191205_163459.jpg

IMG_20191205_163526.jpg

IMG_20191205_164014.jpg

IMG_20191205_164044.jpg

IMG_20191205_164429.jpg

IMG_20191205_164630.jpg

IMG_20191205_164654.jpg

Edited by Pavlos33
διόρθωση τονισμού από το μέλος
Link to comment
Share on other sites

εφόσον η εγκατάσταση είναι σε σύστημα ΤΝ είναι υποχρεωτική η ουδετέρωση. Η ουδετέρωση όμως δεν επηρρεάζει τη λειτουργεία του ΡΔΕ. Αυτές οι εργασίες θα πρέπει να γίνονται από αρμόδιο ηλεκτρολόγο τεχνίτη γιατί διαφορετικά παίζετε με την ασφάλειά σας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, maneni said:

εφόσον η εγκατάσταση είναι σε σύστημα ΤΝ είναι υποχρεωτική η ουδετέρωση. Η ουδετέρωση όμως δεν επηρρεάζει τη λειτουργεία του ΡΔΕ. Αυτές οι εργασίες θα πρέπει να γίνονται από αρμόδιο ηλεκτρολόγο τεχνίτη γιατί διαφορετικά παίζετε με την ασφάλειά σας.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. 
Ανεβάζω ακόμα 2 φωτογραφίες που ίσως έτσι καταλάβετε το πρόβλημα που έχω στο σπίτι. 
Επίσης πρέπει ακόμα να πω κάτι. 
Το σπίτι συνεχίζει να δουλεύει με την παλιά εγκατάσταση. 
Εγώ έκανα νέα εγκατάσταση μόνο ένα μέρος της. Στη κουζίνα. 
Τι έκανα εγώ ¨, Πήρα από τη μπάρα της ουδετερογειωσης ένα κίτρινο-πρασινο καλώδιο σαν γείωση και το έβαλα στη νέα μπάρα του νέου πινάκα σαν γείωση. 
Από την ίδια μπάρα της ουδετερογειωσης πήρα ένα μπλε καλώδιο σαν ουδέτερο και το έβαλα στο ρελε διαρροής στη θέση του ουδέτερου από πάνω. 
Από το ρελε διαρροής από το κάτω μέρος του, από τη θέση του ουδέτερου πήρα ένα μπλε καλώδιο και το έβαλα στη μπάρα του ουδέτερου του νέου πινάκα. 
Πήρα τις 3 φάσεις και τις έβαλα κανονικά στο πάνω μέρος του τριφασικού ρελε διαρροής. 
Και από το κάτω μέρος του ρελε διαρροής έκανα κανονικά την σύνδεση στης ατομικές ασφάλειες για κάθε νέου καλωδίου.

IMG_20191205_164044.jpg      νεα.jpg

IMG_20191205_164429.jpg νεα.jpg

Link to comment
Share on other sites

βρες ηλεκτρολογο  να σου κανει τον απαραιτητο    ελεγχο ......απο της φωτο   κ μονο φαινεται  για  κατι το απλο ...στη θεση σου θα αλαζα το ραγουλικο του πινακα Tο F&G  θεωρειτε παλιο υλικο

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

βρες ηλεκτρολογο  να σου κανει τον απαραιτητο    ελεγχο ......απο της φωτο   κ μονο φαινεται  για  κατι το απλο ...στη θεση σου θα αλαζα το ραγουλικο του πινακα Tο F&G  θεωρειτε παλιο υλικο

Καλησπέρα σε ευχαριστώ,
Τι εννοείς το ραγουλικο του πινάκα?

Link to comment
Share on other sites

ενωει με τα 3 παλια βιδωτα φυσιγγια που εχει ο πινακας σιγουρα θα εχεις προβλημα .ουτε μυτρες δεν εχουν μεσα..αυτα να αλαχτουν με 3 αυτοματες ασφαλεις στα ιδια αμπερ με τα φυσιγγια. αν μπορεις ανεβασε μια φωτο τον ρελε να δουμε τα στοιχεια του.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, el greco said:

ενωει με τα 3 παλια βιδωτα φυσιγγια που εχει ο πινακας σιγουρα θα εχεις προβλημα .ουτε μυτρες δεν εχουν μεσα..αυτα να αλαχτουν με 3 αυτοματες ασφαλεις στα ιδια αμπερ με τα φυσιγγια. αν μπορεις ανεβασε μια φωτο τον ρελε να δουμε τα στοιχεια του.

Καλήμερα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Θα αλλάξω αυτή την εβδομάδα τα 3 παλιά φυσίγγια με 3 νέες αυτόματες ασφάλειες 25 αμπέρ. 
Και μετά θα ενημερώσω πάλι για το αποτέλεσμα. 
Ευχαριστώ.

IMG_20191205_164647.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/12/2019 at 8:37 ΠΜ, nikzorbas said:

Καλήμερα, σε ευχαριστώ για την απάντηση. 
Θα αλλάξω αυτή την εβδομάδα τα 3 παλιά φυσίγγια με 3 νέες αυτόματες ασφάλειες 25 αμπέρ. 
Και μετά θα ενημερώσω πάλι για το αποτέλεσμα. 
Ευχαριστώ.

IMG_20191205_164647.jpg

καλησπερα, χρονια πολλα και καλες γιορτες.
το προβλημα που ειχα το ελυσα.(το τελευταιο καλωδιο που ηταν πιο κοντο το ειχα αφυσει χωρις να το απογυμνωσω.εκανε επαφη η γειωση με το ουδετερο).
ολα καλα ,συνεχιζω την νεα εγκατασταση
ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μεταξυ μας ο ηλεκ  πινακας ειναι ελιππεις ....εδω κ 30 χρονια ημουν πεπεισμενος οτι ακολουθουμε τους γερμανικούς κανονισμούς  (VDE), στις ανω φωτο   βλεπω ελληνικους  κανονισμους ... 

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.