Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τροποποιήσεις στις προθεσμίες του Ν.4495/2017


venezia

Recommended Posts

@VasiliΠροφανώς σου έχει διαφύγει η επόμενη παράγραφος καθώς είναι στην άλλη σελίδα του ΦΕΚ :

1456385466_ScreenHunter724.thumb.jpg.4e020a37df25dfebe7285540ffbeb0a6.jpg 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/12/2019 at 10:04 ΠΜ, mendo said:

Δήλωση   που  εισάγεται  την  29/06/2020 ,  είναι  δυνατόν  να   περαιωθεί   μέχρι  30/06/2020 ; Προφανώς  και  δεν  εννοεί    όλες  τις  υφιστάμενες  δηλώσεις   του  4495 ,   αφού  για  αυτές  ,  αλλα  και  για  όσες   υποβληθούν    μέχρι  30/06/2020,  ισχύει   η  προθεσμία  των  12  μην΄ων  από την  πληρωμή  του   παραβόλου ,  όπως  ορίζει  το  άρθρο   99.(την  οποία  παρεπιπτόντως   ξεχασαν  να  τροποποιήσουν ,  προφανώς  για  να    επανέλθουν!! )

Απλά  επαληθεύεται  η  σοβαροτητα    των .....νομοθετούντων   !!!

Συνάδελφε οσο διαβάζω & διαβάζω & διαβάζω τις αλλαγές  (γιατί δεν μπορώ να πιστέψω αυτά που διαβάζω) δεν νομίζω οτι έχουν σκοπό να τροποποιήσουν τίποτα δυστυχώς... 

Στο περιβόητο άρθρο 102 , παρ1 , όποιο τζιμάνι νομικός το έγραψε μάλλον δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει την έκφραση περαίωση (καθότι προϋποθέτει κ εξόφληση προστίμου) διαφορετικά πως αλλιώς μπορεί να ερμηνευθεί το  "αίτηση υπαγωγής μαζί με τα συνοδευτικά της στοιχεία και δικαιολογήτικά μπορεί να υποβληθεί στο ΠΣ μέχρι τις 30-6-2020".???

Νομίζω ότι απλά μας έδωσαν μια  παράταση να κλείσουμε τις υποθέσεις 4178 & 4495 μέχρι 30-6-2020 και ότι μείνει ανοιχτό , θα πρέπει να πάρει προσαύξηση προστίμου και να κάνουμε και την Ηλ. Ταυτότητα για να κλείσει. Όσο δε για τα αυθαίρετα κατηγορίας 5 ... ότι δεν κλείσετε εγκαίρως ...δεν κλείνει.. εκτός κ εάν μας λυπηθούν οι χειριστές του πληροφοριακού συστήματος (Π.Σ) στο ΤΕΕ και αφήσουν ως συνήθως το σύστημα ανοικτό και ανεβάζουμε αρχεία..

Αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση είναι η νεκρική σιγή που επικρατεί από τους μηχανικούς...Ή δεν καταλάβαμε τι έχει γίνει ή έχουν όλοι κλεισμένες κ τακτοποιημένες τις δηλώσεις τους (αχα χα χα) διαφορετικά θα έπρεπε να τα έχουμε κάνει λίμπα...

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα

σε μια δήλωση του Ν.4014 που μεταφέρθηκε στον Ν.4178 πριν το 2014 (και είναι κατηγορία 5) δεν έχω ολοκληρώσει την υποβολή σχεδίων και διαπίστωσα οτι η δήλωση έχει μεταβεί σε κατάσταση οριστικής υπαγωγής (από όσο θυμάμαι δεν την είχα οριστικοποιήσει εγώ αλλά μπορεί και να θυμάμαι λάθος ). Σε αυτην την περίπτωση τι μου προτείνετε να κάνω ;

Να ανεβάσω τα αρχεία που υπολείπονται ; Δεδομένου ότι έχει περάσει η ημερομηνία 8/5/2020 σύμφωνα με την οποία όφειλα να ανεβάσω τα σχέδια λόγω μεταφοράς της δήλωσης πριν το 2014 αλλά και ακόμη περισσότερο λόγο του ότι πέρασε η προθεσμία 30/6/2020 που όφειλα να οριστικοποιήσω την δήλωση ως κατηγορία 5. Έχω χάσει οριστικά την δυνατότητα υποβολής των σχεδίων της δήλωσης σύμφωνα με τις προθεσμίες του νόμου;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.