Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη ενεργειακής απόδοσης σε προσθήκη καθ ύψος και κατ επέκτασης


michmech

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω αναλάβει μια μελέτη ενεργειακής απόδοσης και έχω κάποιες απορίες εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Η μελέτη αφορά προσθήκη κατ επέκταση και κατ ύψος σε υφιστάμενο κτίριο το οποίο αποτελείται από ισόγειο και όροφο. Η επέκταση θα γίνει στον όροφο και  Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

- Η προσθήκη θα πραγματοποιηθεί στον όροφο της οικίας και είναι λειτουργικά εξαρτώμενη από αυτόν. Ο όροφος όμως είναι ανεξάρτητος από το ισόγειο της οικίας. Η μελέτη ενεργειακής απόδοσης θα πρέπει να περιλαμβάνει όλη την οικία ή μόνο τον όροφο; Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να περιλαμβάνει μόνο τον όροφο και να εξεταστεί βάσει των διατάξεων για τη ριζική ανακαίνιση. 

- Για τις υφιστάμενες τοιχοποιίες για τις οποίες δεν έχω πληροφορίες σχετικά με τη δομή τους θα πάρω U από τους πίνακες των ΤΟΤΕΕ που χρησιμοποιούνται και στην ενεργειακή επιθεώρηση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με παργ. 1.3.3 του άρθρου 11 του ΚΕΝΑΚ/2017, για τις περιπτώσεις λειτουργικά εξαρτώμενων προσθηκών, καθ’ ύψος ή κατ’ επέκταση, η ΜΕΑ γίνεται για το σύνολο του κτηρίου, δηλ. τον υφιστάμενο όροφο και προσθήκη καθ' ύψος και' επέκταση του ορόφου (όχι το Ισόγειο) και εξετάζεται με τη διαδικασία της ριζικής ανακαίνισης

(Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι)

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dib said:

Σύμφωνα με παργ. 1.3.3 του άρθρου 11 του ΚΕΝΑΚ/2017, για τις περιπτώσεις λειτουργικά εξαρτώμενων προσθηκών, καθ’ ύψος ή κατ’ επέκταση, η ΜΕΑ γίνεται για το σύνολο του κτηρίου, δηλ. τον υφιστάμενο όροφο και προσθήκη καθ' ύψος και' επέκταση του ορόφου (όχι το Ισόγειο) και εξετάζεται με τη διαδικασία της ριζικής ανακαίνισης

(Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι)

Ευχαριστώ για την απάντηση. και εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι. Επειδή ο όροφος με το ισόγειο είναι λειτουργικά ανεξάρτητοι η μεα θα περιλαμάνει μόνο το όροφο βάσει των διατάξεων για ριζική ανακαίνιση.  Επίσης επειδή δεν έχω ξανακάνει μεα σε υφιστάμενο τα U για τις υφιστάμενες τοιχοποιίες και γενικά για στοιχεία του κτιριακού κελύφους που δεν θα αλλάξουν τα παίρνω από τους πίνακες που χρησιμοποιούμε στις ενεργειακές επιθεωρήσεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν πρέπει να γνωρίζεις πότε κατασκευάστηκε ο υπάρχον όροφος (σε σε ενδιαφέρει το Ισόγειο) ... όχι πότε εκδόθηκε η οικ. άδεια του ορόφου αλλά πότε αποπερατώθηκε και βάση της χρονολογίας πας στους αντίστοιχους πίνακες της ΤΟΤΕΕ και επιλέγεις το U βάση του πάχους του τοίχου και το είδος της κατασκευής του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλημέρα,

Σε υφιστάμενη προ του '55 ισόγεια κατοικία θα γίνει προσθήκη κατ' επέκταση και καθ' ύψος, λειτουργικά ανεξάρτητη από το υφιστάμενο. Η επιφάνεια των προσθηκών θα είναι > 50 τ.μ. ΚΕΝΑΚ απαιτείται μόνο για την προσθήκη ή για το σύνολο του κτιρίου όπως θα προκύψει?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Το όριο των 50 τ.μ. για τις λειτουργικά εξαρτώμενες προσθήκες έχει καταργηθεί?

Δηλαδή σε προσθήκη π.χ. 10 τ.μ. κατ' επέκταση λειτουργικά εξαρτώμενη κάνουμε έλεγχο ριζικής ανακαίνισης κι αν προκύψει πως είναι ριζική εφαρμόζουμε ΚΕΝΑΚ σε όλο το κτίριο (υφιστάμενο και προσθήκη)?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το όριο "50 τμ" δεν ισχύει γιατί ο νόμος 3661 στον οποίο αναφερόταν οι εγκύκλιοι (κι εκεί υπήρχε το όριο στα 50τμ) έχει καταργηθεί. 

Ριζική ανακαίνιση κατά 99,999% δεν πρόκειται να σου βγει.

Την προσθήκη θα την αντιμετωπίσεις με τον ΚΕΝΑΚ. Δεν έχω σαφή εικόνα για το πως. Αν ξέρει κάποιος συνάδελφος να μας δώσει τα φώτα

του.

Edited by hkamp
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.