Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

μόνωση πλάκας ορόφου στην πάνω πλευρά


DIOGENISKOZAKOS

Recommended Posts

Καλησπέρα

Σας χαιρετώ σαν νέο μέλος της κοινότητας αν και η αλήθεια είναι ότι εδώ έχω βρει αρκετές απαντήσεις σε διάφορα ζητήματα που με ταλαιπωρούσαν.

Είμαι νέος αρχιτέκτονας από Κύπρο, οπότε συγχωρέστε με αν η απορία μου οφείλετε λόγο απειρίας.

Θα ζητούσα τις συμβουλές σας στο ποιο κάτω ζήτημα καθώς έχω ακούσει αρκετές διαφορετικές απόψεις.

Σε οικία που έχω σχεδιάσει πρόσφατα  (τώρα βρισκόμαστε στο στάδιο αξιολόγησης προσφορών) αρκετή επιφάνεια του πρώτου ορόφου είναι εκτεθειμένη (σαν πιλοτή) και για λόγους θερμομόνωσης έχω προδιαγράψει την τοποθέτηση εξηλασμένης πολυστερίνης 8εκ. στην πάνω πλευρά όλης της πλάκας, όπου μετά θα ακολουθήσει μπετόν ( screed C20 ) και η τοποθέτηση των κεραμικών. 

οι απόψεις που έχω ακούσει είναι ότι με αυτόν τον τρόπο μπορεί η πολυστερίνη να χάσει την αντοχή της και να προκύψουν ρωγμές στο πάτωμα (καθίσδυση)  ,επίσης αντιλαμβάνομαι ότι θα υπάρχουν και οι υπηρεσίες πχ ηλεκτρολόγου οι οποίες θα πρέπει να καλυφθούν. Η χρήση πολυστερινομπετόν είναι μια καλή λύση αλλά δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις θερμοπερατοτητας για εκτεθειμένα δάπεδα.

Ποία είναι η άποψη σας? όντως μπορεί να προκύψουν τέτοια θέματα?

Υπάρχει και η λύση εξωτερικής μόνωσης των επιφανειών που είναι εκτεθειμένες αλλά για σχεδιαστικούς - αισθητικούς λόγους προσπαθώ να την αποφύγω.

(στον οδηγό θερμομόνωσης υπάρχει αυτή η λύση )

θερμομονωση δαπεδου.JPG

Link to comment
Share on other sites

ποιος είναι ο τρόπος που η πολυστερίνη θα χάσει την αντοχή της? Η στρώση μπετού πάνω από αυτήν? και που θα δημιουργήσει ρωγμές?

Όλα τα δίκτυα που θα στρωθούν στο δάπεδο (κυρίως υδραυλικά) θα πρέπει να καλυφθούν με κάποιο ελαφρομπετόν. Τα ηλεκτρολογικά έχουν ελάχιστο πάχος σε σχέση με τα υδραυλικά για να σε προβληματίζουν.

Η υπόλοιπη μόνωση θα έιναι εσω, μέσα ή έξω?

Ποια είναι η διαφορά (αισθητικά) αν η μόνωση τοποθετηθεί εξωτερικα΄(κάτω από την πλάκα)?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απολογούμαι που άργησα να απαντήσω,

Ναι, μου είχε αναφερθεί ότι η πολυστερίνη μπορεί να χάσει την αντοχή της λόγο του βάρους που θα έχει το μπετόν απο πάνω. Αν είναι λάθος τότε διορθώστε με, απλά δεν έχω κάποιο κτίριο αναφοράς ώστε να δω πως μπορεί να αντιδράσει η πολυστερίνη μετά απο 5-6-10 χρόνια.

Άρα εσείς προτείνετε να καλυφθούν πρώτα τα δίκτυα και μετά να ακολουθήση η πολυστερίνη?

δλδ από έξω προς τα μέσα : πλάκα(οπλ.σκυρόδεμα) - ελαφρομπετόν (κάλυψη υπηρεσιών) - πλάκες πολυστερίνης - μπετόν - κεραμικα?

Η υπόλοιπη μόνωση είναι απο θερμομονωτικά τούβλα 33εκ και 8εκ πολυστερίνη σε σκελετό. Στην Κύπρο το μέγιστο επιτρεπόμενο είναι 0,40(W/m2K)

Δέν είμαι εναντίων της εξωτερικής θερμομόνωσης, απλά λόγο του ότι στην πιλοτή έχω αντεστραμμένες δοκούς προσπαθώ να το αποφύγω.

 

Σας ευχαριστώ ιδιαίτερα για την ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος που θα έχει το μερικών εκατοστών υπόστρωμμα των πλακιδίων? Σοβαρά τώρα? Να πεις σε αυτον που σου το είπε, να πάει να πάει να δει πως φτιάχνονται και λειτουργούν οι βιομηχανικοί ψυκτικοί θαλάμοι.

 

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύουμε άσχετα πράγματα, κυρίως όταν δεν έχουμε εμπειρία.

Η θερμομόνωση, προκειμένου να επιτελέσει πλήρως το ρόλο της (αυξημένη θερμοχωρητικότητα) τοποθετείται εξωτερικά. 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση (δάπεδο) επιβάλλεται η εξωτερική τοποθέτησή της για έναν επί πλέον λόγο. Η μειωμένη θλιπτική αντοχή των μονωτικών υλικών, οδηγεί σε ανεπιθύμητες παραμορφώσεις που, στην περίπτωση χώρων κύριας χρήσης, δημιουργούν σοβαρά προβλήματα.

Πέραν αυτών, υπάρχουν κι άλλα αρνητικά:

- Αυξάνονται τα φορτία της πλάκας (λόγω σκυροδέματος επικάλυψης-επαρκές πάχος για επίτευξη ακαμψίας)

- Θερμογέφυρες στα σημεία τω τοιχοποιιών

- Εφαρμογή (για να μη δημιουργούνται ανισοσταθμίες στο δάπεδο) σε όλη την επιφάνεια του ορόφου, είτε είναι σε επαφή με μ.θ.χ., είτε όχι. 

- Αυξημένο κόστος σε σχέση με την άλλη μέθοδο.

Και είναι εντελώς λάθος να επιλέγουμε (μόνο για λόγους εμφάνισης) λύσεις επισφαλείς και δαπανηρές.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.