Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αντλία daikin


empire21

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Μιας και πιάσανε τα κρύα και είναι ο πρώτος μου χειμώνας με την αντλία daikin χαμηλών θερμοκρασιών φοβάμαι λίγο την κατανάλωση που θα έχω.

Εσείς που γράφετε για την κατανάλωση πως το βλέπετε; Υπάρχει κάποια επιλογή από το κεντρικό controller;

Θα ήθελα να ξέρω τι καίω ώστε να μην μου έρθει απότομος ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ.😀

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, empire21 said:

Θα ήθελα να ξέρω τι καίω ώστε να μην μου έρθει απότομος ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ.😀

Ο απλούστερος τρόπος είναι να παρακολουθείτε τακτικά, τον μετρητή της ΔΕΗ!

Μπορείτε επίσης, με μικρό σχετικά κόστος, να εγκαταστήσετε μετρητή ηλεκτρικής ενέργειας στην παροχή της Α.Θ.

Υπάρχουν πολλοί και διάφοροι, που εύκολα βρίσκετε "γκουγκλάροντας" ή καλύτερα, ρωτώντας κάποιον ηλεκτρολόγο που θα κάνει και την εγκατάσταση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μετρητής νομίζω δεν υπάρχει από ότι έχω δει στο manual της αντλίας, οπότε θα κοιτάζω τον μετρητή από το ρολόι της ΔΕΗ και θα αφαιρώ προσεγγιστικά την οικιακή κατανάλωση που θα είχα έτσι και αλλιώς.

Μια δεύτερη ερώτηση είναι σχετικά με την αντλία μου είναι η εξής. Έχω την split με τις δύο μονάδες μια εσωτερική και μια εξωτερική, όμως την εσωτερική αποφασίσαμε να την βάλουμε έξω στο μπαλκόνι.Δεν βρέχεται αλλά όσο να'ναι ένα κρύο θα το τρώει και αναρωτιόμουν αν μπορούσα να την προστατέψω κάπως ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα.Ίσως αν έβαζα πετροβάμβακα στο εσωτερικό του μεταλλικού κουτιού για μόνωση.Εικασίες κάνω δεν ξέρω αν χρειάζεται και αν δω αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, empire21 said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μετρητής νομίζω δεν υπάρχει από ότι έχω δει στο manual της αντλίας, οπότε θα κοιτάζω τον μετρητή από το ρολόι της ΔΕΗ και θα αφαιρώ προσεγγιστικά την οικιακή κατανάλωση που θα είχα έτσι και αλλιώς.

Μια δεύτερη ερώτηση είναι σχετικά με την αντλία μου είναι η εξής. Έχω την split με τις δύο μονάδες μια εσωτερική και μια εξωτερική, όμως την εσωτερική αποφασίσαμε να την βάλουμε έξω στο μπαλκόνι.Δεν βρέχεται αλλά όσο να'ναι ένα κρύο θα το τρώει και αναρωτιόμουν αν μπορούσα να την προστατέψω κάπως ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα.Ίσως αν έβαζα πετροβάμβακα στο εσωτερικό του μεταλλικού κουτιού για μόνωση.Εικασίες κάνω δεν ξέρω αν χρειάζεται και αν δω αποτέλεσμα.

Εκανα κουτι ξυλινο κ απο μεσα 3εκ μονωτικο πολυστερινη osb3 ξυλο σχετικα οικονομικο κ αδιαβροχο. Καλυψε το οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το πακέτο της efergy είναι μια λύση (το έχει φίλο συμφουρομίτης) αλλά διαβάζω σχετικά παράπονα και σε ξένες κριτικές, ακόμη και για την τεχνική υποστήριξη του.

Ένα αντίστοιχο πακέτο της Sense φαίνεται καλό αλλά δε ξέρω αν υπάρχει σε Ευρώπη...

Υπάρχουν μετρητές που μπορούν να κουμπώσουν στον πίνακα ηλεκτροδότησης της αντλίας, αλλά το σημαντικό είναι να μπορείς να τους τσεκάρεις ασύρματα και κυρίως να σου δίνουν στατιστικά διαγράμματα, που δε ξέρω αν μπορούν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.