Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικού & πρόβλημα θέασης καμπύλης γραμμής


vchasandra

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την υποβολή ενός διαγράμματος στο οποίο υπάρχει καμπύλη γραμμή (arc) η οποία ως polyline (χρησιμοποιώντας την εντολή pedit) δεν αναγνωρίζεται στη θέαση ως καμπύλη. Γνωρίζει κάποιος ποια εντολή μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να μετατρέψουμε το arc σε polyline αποτελούμενο από πολλά μικρά ευθύγραμμα τμήματα;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όλο είναι closed polyline.

Έχουν απαντήσει από το support ότι χρειάζεται η καμπύλη να είναι polyline από ευθύγραμμα τμήματα  και όχι να προέρχεται από arc.

Ψάχνω να βρω την εντολή με την οποία γίνεται αυτό στο autocad.

Το ίδιο λογικά κάνουν οι μηχανικοί του Κτηματολογίου, αφού σε περιπτώσεις που έχω καμπύλα τμήματα τα κτηματογραφικά διαγράμματα έχουν αντί του arc πολλά μικρά ευθύγραμμα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή αυτή κάνει την καμπύλη μία ευθεία.

Εγώ θέλω να την σπάσω σε μικρά ευθύγραμμα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Mια λύση που θα προσεγγίσει την οδηγία που έδωσε το help desk είναι με την εντολή divide. Όσα ποιο πολλά segments ορίσεις να χωριστεί το καμπύλο τμήμα, τόσο καλύτερη προσέγγιση του μήκους και της καμπυλότητάς του θα έχεις. Οπότε μετά ενώνεις τα σημεία (μπορείς να βάλεις προσωρινά format--->point style (πχ κύκλο) για να φαίνονται και με ενεργοποιημένο μόνο το snap node να τα ενώσεις. Μετά ενώνεις τα τμήματα με  pedit--->....για να ενωθούν οι polylines

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη λύση την είχα ανακαλύψει κι εγώ.. αλλά είναι λίγο χρονοβόρα αν έχουμε μεγάλο μήκος τόξου.

Πρέπει να υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος πιο γρήγορος που να κάνει κάτι σαν break και μετά να χρησιμοποιηθεί το pedit.

Link to comment
Share on other sites

Συναδέλφε δεν έχω κάτι άλλο καλύτερο να σου προτείνω (αφού όπως λες ήδη την γνώριζες αυτή τη λύση). Εννοείται, πως δεν είναι κάτι εύκολο σε μεγάλα μήκη και φυσικά είναι μια λύση που προσεγγίζει και γεωμετρικά δεν είναι ποτέ το ίδιο με ένα απόλυτο τόξο. Ας τοποθετηθεί κάποιος συνάδελφος που το έχει λύσει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, vchasandra said:

Αυτή τη λύση την είχα ανακαλύψει κι εγώ.. αλλά είναι λίγο χρονοβόρα αν έχουμε μεγάλο μήκος τόξου.

Πρέπει να υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος πιο γρήγορος που να κάνει κάτι σαν break και μετά να χρησιμοποιηθεί το pedit.

θα χρωστάς κέρασμα... (Πλάκα κάνω :) )

Αφού είναι καμπύλη, έχει κέντρο και ακτίνα.

Άρα χρησιμοποιείς την εντολή δημιουργίας πολυγώνου με κέντρο το κέντρο της καμπύλης και ακτίνα την ακτίνα της.

Προφανώς όσο περισσότερες πλευρές έχει το πολύγωνο τόσο μεγαλύτερη θα είναι και ακρίβεια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αντί να ψάχνουμε λύσεις προσέγγισης της γεωμετρίας θα έπρεπε να τους ρίξουμε ένα τρελό κράξιμο που δεν έχουν ακόμη βρει λύση στο πρόβλημα. Γιατί δηλαδή να πρέπει να αλλάζουμε το σχήμα της αποτύπωσης μας (διότι με την προσέγγιση αυτή δεν θα είναι το ίδιο) επειδή συστημικά δεν μπορεί να προχωρήσει η διαδικασία με την καμπύλη της pline;

 Να καθίσουν να βρουν λύση σε αυτή την ανοησία που επέβαλλαν με τις υποβολές τοπογραφικών (άραγε τι νόημα έχει πλέον η ηλεκτρονική υποβολή, όταν όλη η χώρα σχεδόν ολοκληρώνει την κτηματογράφηση και χιλιάδες ιδιοκτησίες έχουν οριστεί χωρικά;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.