Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διόρθωση στους δήμους χωρίς πρόστιμα των τετραγωνικών μέτρων ακινήτων


Engineer

Recommended Posts

Διόρθωση από τους δημότες των τετραγωνικών μέτρων των κατοικιών και επαγγελματικών χώρων τους στους δήμους χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις

Συγκεκριμένα με το άρθρο 51 παράγραφος 2 του πολυνομοσχεδίου «Κατεπείγουσες ρυθμίσεις αρμοδιότητας των Υπουργείων Υγείας, Εσωτερικών, Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και άλλες διατάξεις» που ψηφίστηκε από τη Βουλή, οι δημότες μπορούν να απευθυνθούν στις δημοτικές υπηρεσίες έως τις 31 Μαρτίου 2020 και να διορθώσουν τα τετραγωνικά μέτρα των κατοικιών και επαγγελματικών χώρων τους, χωρίς πρόστιμα και προσαυξήσεις για τη μη υποβολή ή την υποβολή ανακριβούς δήλωσης. Αν με βάση τη δήλωση αυτή υπάρχουν διαφορές η χρέωση θα ξεκινά από 1.1.2020

Η διάταξη του άρθρου 51 παράγραφος 2 έχει ως εξής:

«Οι υπόχρεοι σε υποβολή δήλωσης για τον καθορισμό της επιφάνειας ή και της χρήσης ακινήτου περί του υπολογισμού φόρων, τελών και εισφορών προς τους ΟΤΑ Α βαθμού, μπορούν να υποβάλουν δήλωση με τα ορθά στοιχεία μέχρι 31.3.2020, χωρίς την επιβολή προστίμων για τη μη υποβολή ή την υποβολή ανακριβούς δήλωσης. Διαφορές στους αναλογούντες φόρους, τέλη και εισφορές εκ των δηλώσεων αυτών, θα υπολογίζονται και θα οφείλονται από την 1η Ιανουαρίου 2020»


View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες ειναι άλλο....

αφορα την περιπτωση των κενων και μη ηλεκτροδοτουμενων, που πρεπει να δηλωθουν στους Δημους μεχρι 31/12

[μετα απο παραταση που εδωσαν προ 6μηνου]

 Οσο για την νεα ρυθμιση, δεν μας λεει τι θα πληρωσουν όσοι πηγαν προ 10/30/50 ημερες  και τα δήλωσαν αυτοβούλως

ή για οσα αυθαιρετα εχουν παρει απο το ΤΕΕ οι Δημοι τα "επι πλεον" τμ. και εχουν ηδη βεβαιωσει τα σχετικα τελη με προσαυξήσεις και πρόστιμα.

[η σχετικη συζητηση εδω]

https://www.michanikos.gr/forums/topic/57615-πομιδα-δόθηκε-λύση-λύτρωση-για-τα-αδήλωτα-τετραγωνικά-στους-δήμους/

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα όμως με την εγκύκλιο που επισυνάπτω και βαση της οποιας εκανε δεκτη τη γνωμοδοτηση του ΝΣΚ το υπουργειο εσωτερικών:

Για αυθαίρετες κατασκευές που υπήχθησαν στο καθεστώς αναστολής επιβολής κυρώσεων και
εξαίρεσης από την κατεδάφιση των ν. 4014/2011, 4178/2013 και 4495/2017, κατά το μέτρο που οι
τελευταίες (αυθαίρετες κατασκευές) επιφέρουν αύξηση της επιφάνειας ηλεκτροδοτούμενων χώρων
και του εμβαδού ακίνητης περιουσίας, δεν υφίσταται υποχρέωση υποβολής της δήλωσης που
προβλέπεται στις διατάξεις των άρθρων 2 παρ. 3 του ν. 25/1975, 10 παρ. 10 του ν. 1080/1980 και 24
παρ. 5 και 15 του άρθρου 24 του ν. 2130/1993 και, ως εκ τούτου, δεν συντρέχει περίπτωση επιβολής
των αντίστοιχων προστίμων μη υποβολής ή υποβολής εκπροθέσμου δηλώσεως

Επομένως, τα τακτοποιημένα δεν έχουν υποχρέωση υποβολης δηλωσης, οπότε το άρθρο 51 του νομοσχεδιου δεν αφορα αυτοπυς, αλλα κυριως σε διαφορες τμ των αδειων με τι ειχε δηλωθει στη ΔΕΗ.

 

eggr32292-25042019.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει την μπάλα πλέον...Τελικά τι ισχύει με τα τέλη ? Νομίζω οι δήμοι δεν εφαρμόζουν την παραπάνω εγκύκλιο και ζητάνε τέλη από το 2013 ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έχω δει σε δήμο να ζητάνε από 2014, λόγω το ότι ζητήθηκε Βεβαίωση για ΤΑΠ κτλ το 2019 και χωρις προστιμα και προσαυξησεις.

Απλα μονο τη χρεωση για πενταετια πισω, και παει πενταετια γιατι σου λεει δεν εισαι υποχρεωμενος να το δηλωσεις απο μονος σου, οποτε δεν ειναι στις περιπτωσεςι τις εικοσαετιας.

Νομίζω δλδ, δεν ειμαι και 100% σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα έχω το εξής πρόβλημα.

Το γραφείο μου και τα δύο διπλανά έχουμε κοινό ρολόι της ΔΕΗ παρόλο που είμαστε ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες. Για να μην αναλύω το ιστορικό έτσι ήταν από παλιά και παρέμεινε μετά τη σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιων.

Προσπαθήσαμε κάποια στιγμή να κάνουμε διαχωρισμό και να πάρει καθένας το ρολόι του αλλά κολλήσαμε στον Δήμο και συγκεκριμένα στο ΤΑΠ. Επειδή για να πάρεις νέο ρολόι σου ζητάνε να ελέγξουν όλη την οικοδομή πέσαμε στο πρόβλημα ότι ο λογαριασμός κοινοχρήστων αναφέρει 500 τ.μ. ενώ στον πίνακα εμφανίζονται 900 τ.μ. κοινόχρηστοι χώροι. Έτσι θα μας επιβάλουν αναδρομικά για πενταετία να πληρώσουμε τη διαφορά και είναι αρκετά τα χρήματα (νομίζω πάνω απο 20Κ).

Σκοπός μου είναι να διορθώσω τα τ.μ. του λογαριασμού της ΔΕΗ απο 70 τ.μ. σε 35 που είναι η επιφάνεια του γραφείου. Τα άλλα δύο γραφεία δεν ενδιαφέρονται να κρατήσουν το ρολόι και ούτε να πάρουν καινούργιο. Είναι κλειστά.

Έχω καμία ελπίδα με αυτή τη νέα διάταξη να γλυτώσουμε τα πρόστιμα και τα αναδρομικά;

 

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας

εισαι σε οικοδομη με συσταση ΟΙ, αρα καθε ιδιοκτησια δικαιουται το δικο της ρευμα, ασχετως τι κανουν τα κοινοχρηστα  και να σου πουνε με ποιο νομο δεν σου δινουν λογω  μη ελεγχου κοινοχρηστων.....

Τα κοινοχρηστα δεν πληρωνουν ΤΑΠ.

Παράγραφος 1 του άρθρου 24 του Ν.2130/1993 

Οι εξαιρέσεις ως προς το αντικείμενο του τέλους ( ΤΑΠ) προβλέπονται στο δεύτερο μέρος της παραγράφου 7 του ως άνω άρθρου, σύμφωνα με τις διατάξεις της οποίας «απαλλάσσονται του ανωτέρω τέλους:

α) Τα κτίσματα οικοδομής που ανεγείρεται, για μια επταετία από τη χορήγηση της οικοδομικής άδειας ή μέχρι να εκμισθωθούν ή κατά οποιονδήποτε τρόπο χρησιμοποιηθούν αυτά πριν από την πάροδο της επταετίας (…)

β) Οι κοινόχρηστοι χώροι πολυκατοικιών και κλπκλπ

Πληρωνουν ΔΤ

Αμα θελουν να τα μετρησουν ας βρουνε αυτοι τον τροπο.

Εσυ εχεις μια ΟΙ με συμβολαιο που γραφει τα σωστα τμ.

Θα ζητησεις μειωση των τμ. στον δικο σου λογαριασμο και δικαιουσαι επιστροφη των  επι πλεον χρηματων μιας 5ετιας.

Δεν ανακατευεις διπλανους και παραδιπλανους...αυτοι δεν εχουν ρευμα και τα δηλωνουν κενα.

[προφανως μπορει η επιτροπη της οικοδομης  να διορθωσει τα τμ των κοινοχρηστων με τις νεες διαταξεις]

Ολα αυτα "στο περιπου" μια και δξ σε ποιον βγαινει ο λογαριασμος του δικου σου γραφειου ή αλλες λεπτομερειες.

 

καλό θα ηταν να τα συζητησεις με καποιον δικηγορο

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που αύξησαν τμ τον προηγούμενο μήνα ώστε να μπουν στις 100 δόσεις των δήμων την πάτησαν? Ή μπορεί να γλυτώσουν τις υπόλοιπες δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, dimitris GM said:

Ολα αυτα "στο περιπου" μια και δξ σε ποιον βγαινει ο λογαριασμος του δικου σου γραφειου ή αλλες λεπτομερειες.

Ευχαριστώ Δημήτρη, στο όνομα μου βγαίνει ο λογαριασμός.

Θα επανέλθω με λεπτομέρειες μολις μπορέσω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.