Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα μελέτη η απλή ενημέρωση φακέλου;


ellh.gr

Recommended Posts

Καλησπέρα!σε οικοδομική άδεια  που δεν έχει κλείσει ακόμα του 12,  η μελέτη θέρμανσης ήταν για  καυστήρα πετρελαίου αλλά τώρα θέλω να βάλω εποιτηχιο λέβητα αερίου(σε εξωτερικό χώρο) ,ρώτησα μια μηχανολόγο και μου είπε δεν χρειάζεται νέα μελέτη αλλά ο μηχανικός μου δεν είναι σίγουρος ...μπορεί κάποιος με ανάλογη περίπτωση να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, ellh.gr said:

....αλλά ο μηχανικός μου δεν είναι σίγουρος .....

Θα επικοινωνήσει με την ΥΔΟΜ που έχει βγεί η Άδεια και αφού ο ίδιος έχει πλήρη γνώση το περιεχόμενο και τις μελέτες που είχε η Άδεια θα αποκτήσει την βεβαιότητα για το τι είναι απαιτητό ή όχι.

Γενικά όμως καλό είναι εσύ ως ιδιοκτήτης να αποκτήσεις (αν δεν έχεις) μελέτη για το δίκτυο αερίου στο ακίνητο σου με βάση τις προδιαγραφές που είναι απαιτητές.

 

θα σε ενημερώσει ο Μηχανολόγος Μηχανικός του έργου στην Οικοδομική για το ακίνητο σου.

Δεν σε απασχολεί τι θα σου πει ο όποιος πωλητής συστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ellh.gr said:

Καλησπέρα!σε οικοδομική άδεια  που δεν έχει κλείσει ακόμα του 12,  ... άρα έχετε γενικό επιβλέποντα μηχανικό και επιβλέποντα μηχανολογικών εγκαταστάσεων να ρωτήσετε !!!

η μελέτη θέρμανσης ήταν για  καυστήρα πετρελαίου αλλά τώρα θέλω να βάλω εποιτηχιο λέβητα αερίου(σε εξωτερικό χώρο) ,ρώτησα μια μηχανολόγο και μου είπε δεν χρειάζεται νέα μελέτη...... τραγικό... μάλλον απάντησε χωρίς αυτοψία, χωρίς να ζητήσει τον φάκελο της άδειας με όλες τις μελέτες και χωρίς το πρωτότυπο στέλεχος του ιδιοκτήτη....

αλλά ο μηχανικός μου δεν είναι σίγουρος ... μπορεί να μάθει όμως, πριν μπλέξετε με αυθαίρετες κατασκευές και χάσετε το δικαίωμα ηλεκτροδότησης του ακινήτου...

μπορεί κάποιος με ανάλογη περίπτωση να βοηθήσει; για πληροφορίες: ΥΔΟΜ και ΔΕΠΑ

χωρίς σωστές μελέτες και άδειες μην περιμένετε να συνδεθείτε σε κανένα δίκτυο κοινής ωφέλειας...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, απαιτείται νέα μελέτη καύσιμου αερίου (και θεώρηση αυτής) και ναι αυτή η νέα μελέτη θα "εγκριθεί" μέσω ενημέρωσης (ηλεκτρονικά πλέον κι όχι "απλής" όπως λέτε) της άδειας δόμησης (ΑΔ), που είναι εν ισχύ (όπως επίσης λέτε). Θα την κάνει - υποβάλλει ο επιβλέπων μηχανολόγος μηχανικός του έργου. Πέστε στο μηχανικό σας ότι επιπροσθέτως, θ' απαιτηθούν και όλα τα εγκεκριμένα σχέδια και όλα τα εγκεκριμένα έγγραφα της ΑΔ να υποβληθούν ηλεκτρονικά (pdf)!

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ναι, απαιτείται νέα μελέτη καύσιμου αερίου (και θεώρηση αυτής) και ναι αυτή η νέα μελέτη θα "εγκριθεί" μέσω ενημέρωσης (ηλεκτρονικά πλέον κι όχι "απλής" όπως λέτε) της άδειας δόμησης (ΑΔ), που είναι εν ισχύ (όπως επίσης λέτε). Θα την κάνει - υποβάλλει ο επιβλέπων μηχανολόγος μηχανικός του έργου. Πέστε στο μηχανικό σας ότι επιπροσθέτως, θ' απαιτηθούν και όλα τα εγκεκριμένα σχέδια και όλα τα εγκεκριμένα έγγραφα της ΑΔ να υποβληθούν ηλεκτρονικά (pdf)!

 

Ευχαριστώ για την ξεκάθαρη απάντηση 👍

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.