Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση κατασκευής πυλωτής


Ironstone

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos33)

Καλησπέρα!

Ενδιαφέρομαι εδώ και καιρό να αγοράσω οικόπεδο στα βορειοανατολικά της Αθήνας και παρατηρώ σε κάποια από τα τοπογραφικά που έχουν πέσει στα χέρια μου, οτι σε κάποιες περιοχές (πχ Γερακας) απαγορεύεται η πυλωτή (no pilotis).

Καθαρά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους θα ήθελα να μάθω ποια μπορεί να είναι η λογική του νομοθέτη που απαγορεύει το κτίσιμο πυλωτής σε εναν ιδιώτη που θέλει να κτίσει το σπίτι του. Ρώτησα τον μηχανικό μου και δεν ήξερε να μου πει. Πραγματικά μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Ευχαριστώ!

 

Edited by Ironstone
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι ο νομοθέτης προσπαθεί να προστατεύσει κάποιες περιοχές από το άθλιο αισθητικό αποτέλεσμα της πιλοτής.

Ειδικά όταν αυτό γίνεται με τρόπο προκλητικό που θυμίζει παρατημένο γιαπί, έτοιμο για καταυλισμό άστεγων ομάδων χαμηλού "αισθητικού" επιπέδου...

Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να γεμίζουν οι δρόμοι παρκαρισμένα αμάξια ή αναγκάζει τον κόσμο να δώσει 10 με 15 χιλιάδες ευρώ παραπάνω για να φτιάξει υπόγεια και λόγω της έλλειψης αποχέτευσης πλημμυρίζουν με την πρώτη ευκαιρία...😰

Επίσης αναγκάζει τον κοσμο να μένει σε υπερυψωμένα ισόγεια στα οποία υπάρχει αυξημένος κίνδυνος κλοπής

Αλλά ΟΚ αυτά είναι πανέμορφα και υψηλού αισθητικού επιπέδου και κυρίως παρέχουν μεγάλο βαθμό χρηστικότητας στους πολίτες...😤

"Αλλά μπορεί να κάνω λάθος"

Edited by Ironstone
  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ... πολύ σωστά κι αυτά που λες, αλλά και ο νομοθέτης "αιτήματα του λαού εκπληρώνει" ... τελικά μόνοι μας τις βάζουμε τις απαγορεύσεις ...

Και φυσικά και ο νομοθέτης μπορεί να κάνει λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.