Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Στήριξη μπαλκονιού 3.3μ


 
NikMetal

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω μια ερώτηση σχετικά με μια στήριξη ενός μπαλκονιού.

Μπορώ να βάλω δοκάρι μήκους 3.3μ και διατομής  25/70 πάνω σε υποστήλωμα 40cm κατά τη διεύθυνση του δοκαριού, προκειμένου να στηρίξω ένα μεγάλο μπαλκόνι; (δοκάρι Δ1)

Ή Θεωρείται οτι δεν μπορεί να πακτωθεί τέτοιο δοκάρι σε τόσο μικρό υποστηλωμα;

σας επισυνάπτω και αντίστοιχο σκαρίφημα.

15761941323747838300747887920915.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, νομίζω πως στα μαθήματα που παρακολούθησες δεν περιλαμβανόταν η οφθαλμοστατική.

Επίσης, νομίζω πως μπορείς (σύμφωνα με τις γνώσεις που πιστοποιεί ο τίτλος σου) να ελέγξεις στατικά τον ανωτέρω φορέα και να αποφανθείς με σιγουριά.

Και παρότι η απάντηση είναι εύκολη, δεν θα την κάνω γνωστή (για δικό σου καλό).

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευάζεται μια χαρά. Θα αγκυρώσεις τα σίδερα της δοκού Δ1 στο υποστύλωμα τουλάχιστον 1.50 μ υπό γωνία 90ο

 Sidero.docx

   
  • Upvote 4
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, tetris said:

έχεις επιλύσει πολλές φορές κάτι τέτοιο???

κι αν ναι, πώς αντιμετώπισες το βέλος στη άκρη του προβόλου?

Αρκετές επιλύσεις και κατασκευές.

Το δεύτερο που ρωτάς να το ερευνήσεις μόνος σου (σύμφωνα με τις γνώσεις που πιστοποιεί ο τίτλος σου) όπως συνηθίζεις να λές κι εσύ.

  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2019 at 1:43 ΠΜ, NikMetal said:

Μπορώ να βάλω δοκάρι μήκους 3.3μ και διατομής  25/70 πάνω σε υποστήλωμα 40cm κατά τη διεύθυνση του δοκαριού, προκειμένου να στηρίξω ένα μεγάλο μπαλκόνι; (δοκάρι Δ1)

Ή Θεωρείται οτι δεν μπορεί να πακτωθεί τέτοιο δοκάρι σε τόσο μικρό υποστηλωμα;

η εκτίμησή μου είναι ότι τα δοκάρια 25/70 πιο πολύ πρόβλημα δημιουργούν παρά βοηθάνε.

Θα δοκίμαζα χωρίς δοκάρια ελεύθερο πρόβολο και πιθανόν zoellner

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@NikMetal

Συνάδελφε θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις πως το αντιμετώπισες εν τέλει.

Πάντως εγώ δεν θα έβαζα καθόλου την Δ3 για να λειτουργήσει η πλάκα σου ως τριέρειστη και να αφαιρέσω βάρος από το άκρο της. Και θα όπλιζα απλά το ελεύθερο άκρο της κατά μήκος, κλασσικά ως ελεύθερο άκρο πλάκας.

Επίσης για τα Δ1 και Δ2 θα σκεφτόμουνα τη λύση του μεταβλητού ύψους τους (πχ κατά 80% από άκρο σε άκρο), δεν υπάρχει λόγος για ίδιο πάχος παντού, μιας και πάλι θα το ανακούφιζες από περιττά βάρη.

Απαραίτητα κατακόρυφος σεισμός και μέριμνα για κατασκευαστικό αρνητικό βέλος στο άκρο.

Δύσκολη περίπτωση πάντως ναι........

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

η αλήθεια είναι πως μιας και είναι πρώτη μου μελέτη ζήτησα τη γνώμη πολλών γνωστών μου γιατί ήθελα να δω πολλές οπτικές (μηχανικών προφανώς), μεταξύ των οποίων και ενός καθηγητή μου από το πολυτεχνείο, ο οποίος μου πρότεινε την λύση που αναφέρει παραπάνω ο Ηλίας. 

Νομίζω είναι η πιο αξιόλογη, την οποία και ακολούθησα, ωστόσο για αρχιτεκτονικούς λόγους εγώ άφησα και το μπροστινό δοκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.