Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΣΜΕΔΕ: Ανάρτηση ειδοποιητηρίων αναδρομικών Α΄ εξαμήνου 2015 (Ν.3986/2011)


Engineer

Recommended Posts

Σχετική ανακοίνωση στην σελίδα ιστότοπου του τ.ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ σχετικά με την ανάρτηση ειδοποιητηρίων αναδρομικών Α΄ εξαμήνου 2015 (Ν.3986/2011) αναφέρει:

Ενημερώνουμε τους ασφαλισμένους του τέως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ ότι αναρτήθηκαν τα ειδοποιητήρια αναδρομικών διαφορών Α΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2015 (Ν.3986/2011) ενεργών και ανενεργών ασφαλισμένων σύμφωνα με την υπ΄αρ. 398/18.05.2016 απόφαση του ΔΣ-ΕΤΑΑ.


View full είδηση

Link to comment
Share on other sites

Που στο καλό τα βλέπετε αυτά? 

Αυτά είναι του τσμεδε,? Δεν θα έπρεπε να μπαίνουν στις 120 δόσεις? Και άρα αν δεν πληρωθούν θα σε πετάξουν έξω από την ρύθμιση του τσμεδε? Ή είναι του Ετεαπ?

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, katrmp said:

Που στο καλό τα βλέπετε αυτά? 

Δες την εικόνα παρακάτω, όπου επιλέγοντας το μεγάλο αυτό μπλε κουμπί, σε πηγαίνει στο link που ανέφερε παραπάνω ο @ppanag.

36 minutes ago, katrmp said:

Αυτά είναι του τσμεδε,?

Ναι, του τ.ΤΣΜΕΔΕ (σχετ. η υπ΄ αρ. 398/18.05.2016 απόφαση του ΔΣ-ΕΤΑΑ)

36 minutes ago, katrmp said:

Δεν θα έπρεπε να μπαίνουν στις 120 δόσεις?

Θεωρώ πως όχι, διότι αν και αναδρομικά πρακτικά είναι τρέχουσες οφειλές προς το τ.ΤΣΜΕΔΕ, οι οποίες δεν είχαν βεβαιωθεί και από το Β'16 βεβαιώνονται ανά τρέχον εξάμηνο και αφορούν αντίστοιχα τα Β'11, Α' & Β' 12, Α' & Β' 13, Α'14, Α' & Β' 15 εξάμηνα  (εξαμηνιαία ειδοποιητήρια) του ΤΣΜΕΔΕ όπως σύμφωνα με την παραπάνω απόφαση που ανέφερα. Δεν είναι ληξιπρόθεσμες οφειλές.

36 minutes ago, katrmp said:

Και άρα αν δεν πληρωθούν θα σε πετάξουν έξω από την ρύθμιση του τσμεδε?

Δεν το γνωρίζω αν θα σε πετάξει έξω από την ρύθμιση του τ.ΤΣΜΕΔΕ ή από την ρύθμιση γενικότερα των ασφαλιστικών εισφορών (120 δόσεις). Δες (ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις) το εδάφιο Ε στην Εγκύκλιο ΕΦΚΑ 24/2019.

36 minutes ago, katrmp said:

Ή είναι του Ετεαπ?

Δεν είναι του ΕΤΕΑΕΠ, δεν έχει κάμία σχέση το ΕΤΕΑΕΠ. Αφορούν οφειλές το τ.ΤΣΜΕΔΕ

image.png

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά οι 120 δόσεις πήραν 5μηνη παράταση? Ανεξάρτητα αν ήδη έχουν πάει στο κεαο?

Μου έκανε εντύπωση ότι το σχέδιο νόμου μίλαγε για όσους είχαν κάνει ως 30/9 και όχι ως 7/10 που είναι και η πραγματικότητα. Υπάρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τα στοιχεία μου στο μεγάλο μπλε κουμπί και μου λέει "Δεν έχει εκδοθεί ειδοποιητήριο για το B2019".

Μήπως πρέπει να περάσουμε κατ' ιδίαν από το ΤΣΜΕΔΕ;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και δεν νομίζω ότι η απάντησή μου θα σε ικανοποιήσει θα την γράψω.

Αν δεν είσαι σίγουρος ότι όντως δεν έπρεπε να βεβαιωθούν (όπως ηλεκτρονικά σου εμφανίζει το σύστημα)

ή δεν εμπιστεύεσαι τους υπολογισμούς που πιθανά εσύ έχεις κάνει προκειμένου να διαπιστώσεις αν έχεις ή όχι αναδρομικές οφειλές του ν.3986/11

ή ακόμη μπορείς να επικοινωνήσεις και με την τράπεζα (τουλάχιστον στην ΑΤΤΙΚΗΣ δουλεύει ως διαδικασία, για την ΕΤΕ δεν γνωρίζω) και δίνοντάς τους τον ΑΜ του ΤΕΕ και τον ΑΜ του ΤΣΜΕΔΕ να σου πουν αν τους έχουν σταλθεί στοιχεία για την (πιθανή) αναδρομική οφειλή σου, οπότε και τότε δεν εμπιστεύεσαι την τράπεζα,

ίσως η μόνη λύση της περιέργειας είναι η επίσκεψη από το ταμείο.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.