Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα πορεία καριέρας


Recommended Posts

Γειά σας τα τελευταία χρόνια δουλεύω σε μια μεγάλη βιομηχανία τροφίμων σε αντικείμενο που δεν έχει σχέση με αυτό του μηχανικού . Έχω παραμένει σε αυτή την δουλειά χωρίς καμία εξέλιξη δυστυχώς γιατι δεν υπάρχουν δουλειές στην περιοχή που ζω και για λόγους επιβίωσης παραμένω εδώ . Τώρα μετά από μια μικρή αναζήτηση σε ένα διάστημα 4 μηνών βρήκα μια δουλειά σαν μηχανολόγος βάρδιας σε εργοστάσιο . Δεν ξέρω αν θέλω να φύγω από την τωρινή δουλειά παρότι δεν υπάρχει καμία εξέλιξη Αλλά τα χρήματα είναι τα ίδια και τα περνώ ξεκούραστα και είμαι 8 χρόνια εδώ. έχω πέσει σε δίλημμα.

Link to comment
Share on other sites

εισαι σε σταθερη βαρδια...εχεις τα ρεπο σου  τις αδειες σου τη σειρα σου και δουλευεις  σε συνθηκες μαλλον ιδανικες,  λογω της φυσης της απασχολησης σου.

Θα τα αφησεις για τα ιδια χρηματα...  με βαρδιες.

Δεν λες για"περαιτερω" εξελιξη....στην νεα δουλειά...

Δεν λες εάν εννοεις  "μηχανολογος  βαρδιας" αν θα εισαι σε σταθερη βαρδια ή αν θα εναλάσσεσαι ανα εβδομαδα...ουτε το αντικειμενο της νεας εργασιας.

[μονο αυτες τις επισημανσεις μπορω να κανω

καλη συνεχεια]

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παραθέτω τα χαρακτηριστικά της νέας θέσης . Μηχανογος βάρδιας  με 6 μήνη εκπαίδευση και σεμιναρια στο εξωτερικό με  βάρδιες σε εταιρεία με τις ίδιες αποδοχές και με δυνατότητα με το που αναλλαβω να πάμε 100 ευρώ πάνω. Η θέση δεν είναι καινούρια και τα άτομα που είχαν σαν εγοδηγους ήταν χειριστές παλιοί. 

Εκεί που είμαι δεν υπάρχει σταθερή άδεια το εργοστάσιο δεν κλείνει ποτέ . Πράγμα που σημαίνει ότι καλοκαίρι Χριστούγεννα Πάσχα είμαι σχεδόν πάντα μέσα . 

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύεις ήδη 8 χρόνια σε θέση που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο και παρόλα αυτά βρήκες δουλειά σαν μηχανολόγος. Αν το αφήσεις παραπάνω δεν θα σε παίρνει κανείς μετά. 

Οπότε η ερώτηση είναι, σου αρέσει το μηχανηλίκι? Αν ναι τότε να πας στην δουλειά που βρήκες. Εννοείται κάθε αλλαγή δουλειάς είναι ρίσκο.

Αν επιτρέπεται τι ακριβώς κάνεις στη θέση που είσαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, nik said:

Δεν αλλάζεις δουλειά για τα ίδια λεφτά.....!!

Εδώ θα διαφωνήσω. Αλλάζεις δουλειά για τα ίδια λεφτά αν οι συνθήκες είναι καλύτερες και αν όντως υπάρχει προοπτική εξέλιξης στη νέα δουλειά.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το θέμα χρημάτων είναι για μένα δευτερεύον σαν πρώτη φάση . Το θέμα μου είναι αν θα κουμπωσω εκεί μέσα στην καινούρια θέση . Εκεί που είμαι τώρα είναι χειριστής μηχανής περνώ κοντά στα 1000 ξεκούραστα μεν αλλά με καμία εξέλιξη ...

Είναι καθαρά οικογενειακή επιχείρηση η νέα δουλειά και αυτί που με κάνει διστακτικό είναι ότι πείρα αξιοκρατικά εναν άνθρωπο με 2 συνεντεύξεις οκ σωστό . Τι ερώτημα είναι ότι γιατί δεν πείραν έναν από το προσωπικό που δουλεύει εκεί ήδη πχ ένα γιο ξάδελφο κτλ . Όπως συνήθως γίνεται σε οικογενειακές επιχειρήσεις όλοι μέσα ειμαι Σόι ...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nik said:

Δεν αλλάζεις δουλειά για τα ίδια λεφτά.....!!

Συμφωνώ δεν μπορώ να πω ότι σαν καθήκοντα εργοδηγού τα 1000 είναι πολύ καλά λεφτά . Τα ίδια περνώ κ εδώ σαν εργάτης

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2019 at 1:37 ΠΜ, rootbreaker said:

Δουλεύεις ήδη 8 χρόνια σε θέση που δεν έχει σχέση με το αντικείμενο και παρόλα αυτά βρήκες δουλειά σαν μηχανολόγος. Αν το αφήσεις παραπάνω δεν θα σε παίρνει κανείς μετά. 

Οπότε η ερώτηση είναι, σου αρέσει το μηχανηλίκι? Αν ναι τότε να πας στην δουλειά που βρήκες. Εννοείται κάθε αλλαγή δουλειάς είναι ρίσκο.

Αν επιτρέπεται τι ακριβώς κάνεις στη θέση που είσαι τώρα.

Επειδή οι συνθήκες μάλλον είναι πάνω κάτω ίδιες για αυτό το λέω. Και σιγά το όνειρο που θα κάνει, από εργάτης θα πάει μηχανολόγος σε εργοστάσιο.....να πω ότι θα ξεκίναγε κάτι παλαβό να πάει να γίνει τραγουδιστής, ηθοποιός ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο όνειρο μπορεί να έχει να πω οκ. Αλλά αυτό δεν μου μοιάζει με όνειρο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nik said:

Επειδή οι συνθήκες μάλλον είναι πάνω κάτω ίδιες για αυτό το λέω. Και σιγά το όνειρο που θα κάνει, από εργάτης θα πάει μηχανολόγος σε εργοστάσιο.....να πω ότι θα ξεκίναγε κάτι παλαβό να πάει να γίνει τραγουδιστής, ηθοποιός ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο όνειρο μπορεί να έχει να πω οκ. Αλλά αυτό δεν μου μοιάζει με όνειρο.

Δεν είναι όνειρο ειναι καθαρά επιβίωση . Δεν είναι το οικονομικό που με κάνει να διστάζω είναι το κλίμα που θα βρω εκεί ... Εδώ που είμαι δεν είναι και το καλύτερο κλίμα αλλά έχω μάθει πάνω κάτω τι παίζει ... Το καλό είναι ότι το εργοστάσιο κλείνει το καλοκαίρι 3 εβδομάδες ενώ εδώ που είμαι τώρα δεν κλείνει ποτέ ... Καμία σχέση η δουλειά ενος μηχανολογου με έναν εργάτη ... Όπως και οι γνώσεις που αποκτάς ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.