Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά,

θέλω να κάνω νομιμοποίηση κατοικίας και στην συνέχεια προσθήκη καθ'ύψος. Κάνοντας το τοπογραφικό του οικοπέδου παρατηρείται τμήμα γειτονικού κτιρίου να εισέρχεται στο οικόπεδο μας. Όταν λοιπόν κάνω το διάγραμμα κάλυψης:

1) υπολογίζω τα τμ αυτά μέτρα σε δόμηση και κάλυψη (χωρίς να ελέγχω νομιμότητα)  είναι σωστό;  ή κάποια άλλη λύση;

Η σκέψη μου αυτή βασίζεται στο ότι ο νόμος λέει ότι προσμετρούνται όλα τα τμ νόμιμα και αυθαίρετα

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλανος επεκταθηκε σε σενα "κατ' ολιγο" .

Δικαιουται να επικαλεσθει το αρθρο 1010 του ΑΚ και να σε αποζημιωσει για τα τμ. που χανεις.

Κατα την γνωμη μου, θα αφαιρεσεις την καταληφθεισα λωριδα απο το αρχικο οικοπεδο

Για αυτην,  θα κανει αγωγη ο πελατης, για να εχεις ενα "εγγραφο" στα χερια σου που να αποδειχνει οτι εχει γινει μια παρατυπη καταληψη.

Θα χτισεις σε ό,τι σου απεμεινε

 

Link to comment
Share on other sites

@χαιδω

Το ζήτημα είναι ιδιοκτησιακό. Πρώτα θα λυθεί το θέμα και μετά θα προχωρήσεις σε οτιδήποτε άλλο. Επί του θέματος, πρέπει να διευκρινιστεί μέσω έρευνας σε συμβόλαια, άδειες κλπ αν όντως υπάρχει καταπάτηση ή το διπλανό κτίριο έχει ανεγερθεί σε σωστή θέση, όποτε ο πελάτης σου παίρνει ότι απομένει από το οικόπεδο μη συμπεριλαμβάνοντας την καταπατηθείσα έκταση. Δες και στο κτηματολόγιο αν υπάρχουν κτηματογραφικά αποσπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τα τμ  καταπάτησεις είναι περίπου 1.50τμ και φαίνονται και στο κτηματολόγιο και το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης. Δεν τον πειράζει να τα χάσει, είναι και συγγενής ο δίπλα, έχει υπόλοιπο και δόμησης και κάλυψης. Το θέμα είναι με την έκδοση αδείας εγώ σκέφτηκα να τα αφαιρέσω από δόμηση και κάλυψη και αν είναι σωστή σκέψη ή να μην τα αναφέρω καθόλου; Θέλω να γίνει το σωστό 

Link to comment
Share on other sites

αφου στο κτηματολογιο φαινονται τα πραγματικα εμβαδα

και δεν εχουν γινει ενστασεις και δεν υπαρχουν αντιδικιες...

Στο τοπογραφικο γραφεις οτι, ο πελατης ειχε 500 τμ και μετα προσφατη καταμετρηση 498.50τμ με ΚΑΕΚ.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το εμβαδόν δεν αλλάζει στο κτηματολόγιο, είναι όπως το συμβόλαιο. Δεν θέλω να πειράξω τα τ.μ. του τοπογραφικού για να μην έχουμε αλλαγή συμβολαίου και για να συμπίπτουν τα τμ γενικά

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

Σε διατηρητέο κτίριο υπάρχει δηλωμένη μικρή αυθαίρετη προσθήκη 20 τμ (στον αύλειο χώρο) η οποία έχει δηλωθεί και πληρωθεί σε 4495 (με έγκριση Αρχαιολ. Συμβουλίου) προς έκδοση άδειας νομιμοποίησης. Ο ιδιοκτήτης έχει και 2η εγκριση για προσθήκη ακόμη 1,8τμ (υπάρχει μεγάλο υπόλοιπο ΣΔ και Καλυψης).  Ερώτημα: προχωρώ σε άδεια νομιμοποίησης πρώτα και μετά 2η άδεια προσθήκης; 'Η τα βάζω και τα 2 σε μια άδεια. Και τι τύπου 1-2-3; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα-Σε μία άδεια μπορεί να συμπεριληφθεί η νομιμοποίηση της αυθαίρετης προσθήκης αλλά και η νέα προσθήκη.Η κατηγορία  πρέπει να είναι 1 λόγω διατηρητέου κτιρίου (διάβασε λίγο το 36 για κατ.1στ)🙂

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα , σε ένα οικόπεδο εντός ορίων οικισμού κάτω απο 2000 κατοίκους, έχει ανεγερθεί με άδεια μία μεζονέτα. Τα τετραγωνικά της κατοικίας και το περίγραμμα δεν έχει καμία αυθαιρεσία. Εχουν όμως αλλαγές τα κουφώματα και οι εξώστες , ένα τζάκι που έχει κατασκευαστεί  και 2 αποθήκες στον περιβάλλοντα χώρο ανεξάρτητες απο την κατοικία 15τμ και 8 τμ αντίστοιχα. Ο πελάτης θέλει να κατασκευάσει επιπλέον μία αποθήκη 15τμ για να βάλει τον καυστήρα μέσα και να αποθηκεύει το πελλετ. Τι είναι καλύτερο ?

α) να κάνω νομιμοποίηση στα υφιστάμενα και να βγάλω με άδεια την αποθήκη....?

β) να κάνω τακτοποίηση στα υφιστάμενα που το πρόστιμο είναι υπερβολικά μικρό καθ ότι και πολύτεκνος και να βγάλω μία άδεια μόνο για την αποθήκη....?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.