Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κοστος επιστασίας Μηχανικού


Vasili

Recommended Posts

Γεια σας,

μου ζητήθηκε από πελάτη να του δώσω μια προσφορά για επιστασία σε κτίριο που σχεδιάζουμε. Ζήτησε ξεχωριστή προσφορά για τα έξοδα της έκδοσης άδειας οικοδομής (μελέτη / επίβλεψη) και ξεχωριστά για την επιστασία του έργου. Το έργο είναι μια κατοικία 150 τ.μ. ισόγειο και 150 τ.μ. υπόγειο σε εκτός σχεδίου περιοχή η οποία είναι σχετικά κοντά στην έδρα μου.

Αυτός μένει στο εξωτερικό και θέλει να έχει στην Ελλάδα έναν άνθρωπο να διαχειρίζεται όλες τις διαδικασίες του έργου.

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογιστεί η τάξη μεγέθους της επιστασίας. Γνωρίζω πως θα είμαστε εκεί σχεδόν κάθε μέρα όταν εκτελούνται εργασίες. Σκεφτόμουν μηπως μπορεί να εκτιμηθεί με ποσοστό επί του προϋπολογισμού κατασκευής. Θα ήταν 10 % ή είναι υψηλό ? Στην επιστασία περιλαμβάνεται και η διαχείριση των πληρωμών των εργατών και υλικών καθώς επίσης και η χαρτούρα (ΙΚΑ, ΔΕΗ, σύνδεση με το δίκτυο ύδρευσης) ή αυτό θεωρείται ως έξτρα υπηρεσία ?

Link to comment
Share on other sites

Από 8% έως και 12% επί του συνολικού προϋπολογισμού του έργου (για τέτοιου μεγέθους έργο). Αυτό κατά τη γνώμη μου αποτελεί το "βασικό κανόνα" της συνεργασίας. Συνεκτιμώνται βεβαίως προσθετικά ή αφαιρετικά όλες οι λοιπές "ιδιαιτερότητες" τόσο του έργου, όσο και του ιδιοκτήτη....

 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Επομένως θα είναι καλύτερο να γίνει ένας ακριβής προϋπολόγισμός και βάσει αυτού να γίνει η εκτίμηση ή να τους δώσω μια προσφορά με βάση το ποσοστό; Να τους πω δηλαδή πως η αμοιβή για την επιστασία θα είναι 10% επί του προϋπολογισμού του έργου;

Τους έχω δώσει μια αρχική και πολύ χοντρική εκτίμηση κόστους κατασκευής με 1000 ευρώ/τ.μ. για το ισόγειο και 400-500 ευρώ/τ.μ. για το υπόγειο. Δεν θα κατασκευάσω εγώ το έργο αλλά μου ζήτησαν μια αρχική εκτίμηση ώστε να γνωρίζουν την τάξη μεγέθους αρχικά πριν μπούμε σε λεπτομερή μελέτη.

Επίσης η επιστασία είναι επιπρόσθετη της επιβλέψεως ή αποτελεί μέρος της όταν ο μηχανικός του έργου είναι και αυτός που κάνει την επιστασία;

Edited by Vasili
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο "απλά" τα πράγματα! Αν δεν το έχεις ξανακάνει επιτυχημένα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, να μην το προσπαθήσεις ούτε τώρα.... Μια λύση θα ήταν η συνεργασία (άμεση ή έμμεση) με κάποιον άλλο συνάδελφό σου, που έχει ασχοληθεί περισσότερο με το συγκεκριμένο... 

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να επεκταθώ με περισσότερες λεπτομέρειες δημοσίως.... Ελπίζω άλλοι συνάδελφοι ν' ανταποκριθούν....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση. Είμαι πολύ διστακτικός να αναλάβω κάτι στο οποίο δεν νιώθω άνετα. Η σκέψη είναι να το αναλάβουμε μαζί με άλλον συνάδελφο με τον οποίο συνεργαζόμαστε αρκετά χρόνια. Η σκέψη ήρθε γιατί ούτως ή άλλως οι επιβλέψεις που κάνουμε είναι πολύ τακτικές και συχνές με αποτέλεσμα να είμαστε διαρκώς σχεδόν στο εργοτάξιο. Σκεφτήκαμε λοιπόν να κάνουμε αυτό το βήμα σε αυτό έργο και να πληρωθούμε τουλάχιστον για αυτόν το παραπάνω χρόνο που έτσι κι αλλιώς δαπανάμε επί τόπου. Όμως διαβάζω αυτό που γράφεις προσεκτικά και εκτιμώ την επισήμανση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vasili

οπωσδήποτε με συνεργασία, αλλιώς μην το αναλάβεις καθόλου ... και την προσφορά καλό είναι να την βγάλει ο εμπειρότερος... άλλο επιστασία και άλλο επίβλεψη

ο προϋπολογισμός που έδωσες δεν στέκει .... για ιδιώτες υπολόγιζε 1700€/τ.μ. για ΚΧ και 750€/τ.μ. για ΒΧ και λοιπούς .... αν το υπόγειο έχει και ΚΧ τότε βάλτο όλο 1700/τ.μ. + απρόβλεπτα στο σύνολο 

Χαμηλός προϋπολογισμός = προβλήματα

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Vasili

Η έννοια της επιστασίας μεταφράζεται με σύγχρονους όρους σε Project Management. Με λίγα λόγια ο πελάτης απλά πληρώνει και έχει ευθύνη μόνο να σου λέει τί υλικά του αρέσουν, και θέλει από εσένα παραδομένο έργο. ΙΚΑ, ΩΚΟ, λογαριασμούς, προμήθειες, πληρωμές κλπ τα αναλαμβάνεις εσύ με εξουσιοδότησή του γιατί περιλαμβάνονται στο έργο. Το μοναδικό σημείο που διαφέρει η επιστασία από την εργολαβία είναι ότι το προσωπικό που θα απασχοληθεί στο έργο και τα φορολογικά του έργου έχουν στα χαρτιά Κύριο του Έργου τον πελάτη και όχι εσένα.

 

Εκτός της επιλογής να ζητήσεις απευθείας ποσοστό, υπάρχει και η επιλογή να τον χρεώνεις fixed price με το μήνα. Το να τον χρεώνεις με ποσοστό απαιτεί και soft skills από τη μεριά σου ώστε να καταφέρεις να τα πάρεις. Όπως σου είπαν και οι συνάδελφοι, πρόκειται για χαμηλό προϋπολογισμό, και αυτά τα projects έχουν το πρόβλημα ότι δεν διαφέρουν και πολύ στον κόπο από τα μεγάλα, γιατί η εκκίνηση και ο τερματισμός του έργου απαιτούν σχεδόν τον ίδιο χρόνο, επομένως δεν προλαβαίνεις να πιάσεις οικονομίες κλίμακας για την αμοιβή σου και να κερδίσεις, ίσα ίσα παθαίνεις το ανάποδο.

Τέλος, αν δεσμευτείς στην πρότασή σου, φρόντισε ώστε το νούμερο να επαρκεί για να ζητήσεις βοήθεια, γιατί αν πρόκειται το νούμερο να μοιραστεί κιόλας δεν ξέρω τί είδους αποτελέσματα συνεργασίας θα έχεις. Ενδεικτικά ως τάξη μεγέθους για να ασχοληθεί έμπειρος συνάδελφος καθημερινά με τέτοιο έργο σίγουρα θα πρέπει να καθαρίσει τουλάχιστον 30.000 ανά έτος. Τώρα στο μέγεθος έργου που περιγράφεις εγώ γνωρίζω εντός κρίσης ένα εύρος από 20.000 έως 60.000 ανά έτος ως αμοιβή επιστασίας. Ο καθένας κοστολογεί με δικά του κριτήρια. Εύχομαι καλή συνέχεια.

Αυτά

Edited by [email protected]
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας. Είναι πολύ κατατοπιστικές και διαφωτιστικές.

Καταλαβαίνω πως οι αμοιβές είναι αρκετά υψηλές και κατανοώ το λόγο. Η δουλειά και η ευθύνη που έχει αυτή η υπηρεσία είναι ιδιαίτερα απαιτητικές. Αντιλαμβάνομαι επίσης πως σε ένα τέτοιο κτίριο - είναι ένα μικρό έργο - οι ιδιοκτήτες θα είναι κρατημένοι να πληρώσουν αυτές τις αμοιβές.

Με έχετε βοηθήσει πάρα πολύ ώστε να έχουμε καλύτερη εικόνα . Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.