Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΤΣΜΕΔΕ ΟΑΕΕ


gvkrt

Recommended Posts

Είμαι πολιτικός μηχανικός ελεύθερος επαγγελματίας με ασφάλιση στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ μετά ΕΤΑΑ. Αυτό το εξάμηνο είμαι καθηγήτρια σε ΙΕΚ. Μου ζήτησαν να κάνω επέκταση ΚΑΔ για επαγγελματική δραστηριότητα και η εφορία θέλει εγραφή στον πρώην ΟΑΕΕ. Θα μου βάλουν εισφορές και στον ΟΑΕΕ; Πρέπει να πληρώνω εισφορές και στο ΤΣΜΕΔΕ και στον ΟΑΕΕ; Ξέρει κάποιος που είναι ελεύθερος επαγγελματίας και παράλληλα καθηγητής;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τυγχάνει να είμαι πολιτικός μηχανικός και καθηγητής ταυτόχρονα με δηλωμένους τους ΚΑΔ και των 2 δραστηριοτήτων στην ΔΟΥ. Από το Τμήμα/Γραφείο Μηχανικών & ΕΔΕ του ΕΦΚΑ θα ζητήσεις μία βεβαίωση για εξαίρεση από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ του άρθρου 39 του ν. 2084/1992 (χορηγείται για μη εμπορικές δραστηριότητες που καλύπτονται από τον τέως ΟΑΕΕ και δεν καλύπτονται από το τέως ΕΤΑΑ). Την βεβαίωση αυτήν την προσκομίζεις στο αρμόδιο Τμήμα Μη Μισθωτών του ΕΦΚΑ και απογράφεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Με το παλαιό ασφαλιστικό σύστημα δεν πλήρωνες εισφορές στον ΟΑΕΕ (μόνο τις προβλεπόμενες εισφορές στο ΕΤΑΑ). Με το υφιστάμενο σύστημα οι εισφορές είναι ανάλογες του εισοδήματος, οπότε δεν παίζει ρόλο αν είσαι μόνο αυτοαπασχολούμενος ή ταυτόχρονα αυτοαπασχολούμενος και ελεύθερος επαγγελματίας.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 27/12/2019 at 8:55 ΜΜ, geoste said:

Τυγχάνει να είμαι πολιτικός μηχανικός και καθηγητής ταυτόχρονα με δηλωμένους τους ΚΑΔ και των 2 δραστηριοτήτων στην ΔΟΥ. Από το Τμήμα/Γραφείο Μηχανικών & ΕΔΕ του ΕΦΚΑ θα ζητήσεις μία βεβαίωση για εξαίρεση από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ του άρθρου 39 του ν. 2084/1992 (χορηγείται για μη εμπορικές δραστηριότητες που καλύπτονται από τον τέως ΟΑΕΕ και δεν καλύπτονται από το τέως ΕΤΑΑ). Την βεβαίωση αυτήν την προσκομίζεις στο αρμόδιο Τμήμα Μη Μισθωτών του ΕΦΚΑ και απογράφεσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας. Με το παλαιό ασφαλιστικό σύστημα δεν πλήρωνες εισφορές στον ΟΑΕΕ (μόνο τις προβλεπόμενες εισφορές στο ΕΤΑΑ). Με το υφιστάμενο σύστημα οι εισφορές είναι ανάλογες του εισοδήματος, οπότε δεν παίζει ρόλο αν είσαι μόνο αυτοαπασχολούμενος ή ταυτόχρονα αυτοαπασχολούμενος και ελεύθερος επαγγελματίας.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχει εκδοθεί εγκύκλιος του ΕΦΚΑ τον Νοέμβριο του 2017 που αναφέρεται ότι οι καθηγητές των ΙΕΚ ασφαλίζονται υποχρεωτικά ως μισθωτοί χωρίς να λαμβάνεται υπόψη αν παράλληλα ασκούν ελεύθερο επάγγελμα, την οποία επισυνάπτω.

Εφόσον είναι μισθωτοί στο ΙΕΚ οι κρατήσεις του ΕΦΚΑ αφαιρούνται από τις κρατήσεις του ελεύθερου επαγγέλματος. Τώρα που οι εισφορές των ελεύθερων επαγγελματιών στο ΕΦΚΑ γίνονται σύμφωνα με τις κατηγορίες, το ποσό των κρατήσεων είναι τουλάχιστον της 2ης κατηγορίας.

6ΙΦΙ465ΧΠΙ-35Π.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.