Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέα εγκύκλιος για μελέτες ενεργειακής απόδοσης και οικοδομικές άδειες


Engineer

Recommended Posts

προφανώς για όλες αυτές τις περιπτώσεις θα ισχύσουν οι μεταβατικές διατάξεις του άρθρο 26 του Ν. 2831/00

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω νέο κτήριο κατηγορίας 3 που έχει εκδοθεί μόνο η βεβαίωση όρων δόμησης. Καταδικασμένος είμαι έτσι;

Edit:

Πάντως για τις περιπτώσεις που έχει εκδοθεί προέγκριση, στο Δ.Κ. φαίνονται και οι μονώσεις και οι τυχόν ηλιακοί και οι Α/Θ. Θα χρειαστεί ενημέρωση και του Διαγράμματος Κάλυψης αν χρειαστεί να γίνει Α το κτήριο

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει "ριζική ανακαίνιση"?

Εαν γίνει αντικατάσταση κουφωμάτων και αντικατάσταση στέγης και αλλαγή εσωτερικής διαρρύθμισης, θεωρείται ως ριζική ανακαίνιση και απαιτείται ΜΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει αλλά έχει βγει στο ΦΕΚ Β'408/14-2-2019, απόφαση α/α 4 "Καθορισμός του τρόπου υπολογισμού της αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας για το χαρακτηρισμό μιας ανακαίνισης ως ριζικής", αλλά αφορά "τον τρόπο υπολογισμού της αξίας κτιρίου ή κτιριακής μονάδας για το χαρακτηρισμό μιας ανακαίνισης ως ριζικής (ανακαίνιση μεγάλης κλίμακας) κατά την έννοια της παρ. 12 του άρθρου 2 του ν. 4122/2013.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι η ΜΕΑ αφορά οικοδομικες αδειες για κτίρια όπως κατοικίες, γραφεία.

Στις περίπτωσεις, οπως οταν έχουμε ΕΕΜΚ για αγροτικές αποθήκες εκεί δεν θα υπάρχει απαίτηση για ΜΕΑ ...?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Paul_Mix said:

............

Στις περίπτωσεις, οπως οταν έχουμε ΕΕΜΚ για αγροτικές αποθήκες εκεί δεν θα υπάρχει απαίτηση για ΜΕΑ ...?

όχι

Link to comment
Share on other sites

Με εξωτερική μόνωση 10εκ , αέριο ή αντλίες για θέρμανση, καλά κλιματιστικά ψύξης και μεγάλα ηλιακά για ΖΝΧ νομίζω βγαίνει το Α, σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.