Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέα εγκύκλιος για μελέτες ενεργειακής απόδοσης και οικοδομικές άδειες


Engineer

Recommended Posts

Καλημέρα, θέλω την βοήθεια σας... τελικά τι ισχύει? Κατασκευαστής μου έβγαλε άδεια μέσα στο 2020 (τελη Φεβρουαριου) και επιμένει ότι η οικοδομή είναι Α γιατί καμμία άδεια δεν βγαίνει από 1/1/20 αν δεν είναι τουλάχιστον Α. Βέβαια, μου είχε πει παλιότερα ότι πάλευε να περάσει την άδεια με το παλιό καθεστώς σαν Β+ όπως ήταν υποχρέωση μέχρι τις 31/12/19. Στην πορεία μου είπε ότι επειδή αυτό δεν παίζει, θα υποχρεωθεί να πάει σε Α η Α+ με αντλίες θερμότητας και Φ/Β. Τώρα μου λέει ότι έβγαλε άδεια με κατηγορία Α αλλά με λέβητες Φ/Α και Ηλιακούς συλλέκτες. Πως μπορώ να δω την ΜΕΑ και σε τι κατηγορια θα ειναι το κτηριο? Στην e-αδεια δεν φαινεται αντιστοιχο αρχειο αναρτημενο? Και επι πλεον δεν αναγραφεται στην αδεια οτι εχει υποβληθει σχετικη ΜΕΑ... Βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 41
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί  δεν ζητάς από τον ίδιο να σου προσκομίσει τα στοιχεία της μελέτης, αφού όπως λες είναι ο "κατασκευαστής σου" ή εναλλακτικά το συνάδελφο που συνέταξε την ΜΕΑ στο σκέλος των Η/Μ εγκαταστάσεων.  Στο e-adeies αναρτάται η πράξη (άδεια δόμησης), τοπογραφικό, δ. κάλυψης και αρχιτεκτονικά (τα οποία χρειάζεται να γνωρίζεις τον ηλεκτρονικό αριθμό για να τα κατεβάσεις). Για ανάρτηση ΜΕΑ δεν έχω εντοπίσει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pavlos33 said:

Γιατί  δεν ζητάς από τον ίδιο να σου προσκομίσει τα στοιχεία της μελέτης, αφού όπως λες είναι ο "κατασκευαστής σου" ή εναλλακτικά το συνάδελφο που συνέταξε την ΜΕΑ στο σκέλος των Η/Μ εγκαταστάσεων.  Στο e-adeies αναρτάται η πράξη (άδεια δόμησης), τοπογραφικό, δ. κάλυψης και αρχιτεκτονικά (τα οποία χρειάζεται να γνωρίζεις τον ηλεκτρονικό αριθμό για να τα κατεβάσεις). Για ανάρτηση ΜΕΑ δεν έχω εντοπίσει κάτι τέτοιο.

Ναι, αυτο σκοπευω να κανω ουτως η αλλιως, απλα επεσα σε αυτο το forum...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επειδή υπάρχουν 2 απόψεις μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Για νέα άδεια που θα εκδοθεί μετά την 1/1/2020 (ήδη είμαστε 03/20) για κτίριο με χρήση ΚΑΤΟΙΚΙΑ απαιτείται να είναι σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης nZEB (Α ή Α+) ή αυτό ισχύει για μόνο για του δημοσίου τομέα απο 1/1/2020 ΕΝΩ για κτίρια με χρήση κατοικίας θα ισχύει απο 1//1/2021? τί ισχύει τελικά? Με ενδιαφέρει άμεσα η χρήση κατοικίας.

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή υπάρχουν 2 απόψεις μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?

Για νέα άδεια που θα εκδοθεί μετά την 1/1/2020 (ήδη είμαστε 03/20) για κτίριο με χρήση ΚΑΤΟΙΚΙΑ απαιτείται να είναι σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης nZEB (Α ή Α+) ή αυτό ισχύει για μόνο για του δημοσίου τομέα απο 1/1/2020 ΕΝΩ για κτίρια με χρήση κατοικίας θα ισχύει απο 1//1/2021? τί ισχύει τελικά? Με ενδιαφέρει άμεσα η χρήση κατοικίας.

ευχαριστώ.

 

ο νόμος ότι ισχεύει για τα nzeB απο 1/1/2020 και η παράγραφος τροποποίησης που αναφέρει

Τροποποίηση διατάξεων του ν. 4122/2013 (Α΄ 42)

1. Η παρ. 1 του άρθρου 9 του ν. 4122/2013 αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Από την 1.1.2021, όλα τα νέα κτίρια πρέπει να είναι κτίρια σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας.

Οπότε οι μελέτες ΜΕΑ για χρήση κατοικιών για κτίρια (χρήση κατοικίας)πρέπει να είναι κτίρια σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας από την 1.1.2021?

 

Link to comment
Share on other sites

άμα διαβάζεις τα μισά θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα. Διάβασε ξανά καλά ΟΛΟ το πρώτο μήνυμα στο θέμα και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, maneni said:

άμα διαβάζεις τα μισά θα βγάλεις λάθος συμπεράσματα. Διάβασε ξανά καλά ΟΛΟ το πρώτο μήνυμα στο θέμα και θα σου λυθούν οι απορίες.

 

1. Η παρ. 1 του άρθρου 9 του ν. 4122/2013 αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Από την 1.1.2021, όλα τα νέα κτίρια πρέπει να είναι κτίρια σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας. Για τα νέα κτίρια που είναι ιδιοκτησία του Δημοσίου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα και προορίζονται για στέγαση υπηρεσιών του, η υποχρέωση αυτή τίθεται σε ισχύ από την 1.1.2019. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας καθορίζονται οι ειδικές περιπτώσεις κτιρίων, για τις οποίες η ανάλυση της σχέσης κόστους-οφέλους για τον οικονομικό κύκλο ζωής του συγκεκριμένου κτιρίου έχει αρνητικό αποτέλεσμα και οι οποίες εξαιρούνται από την υποχρέωση της παρούσας παραγράφου.».

2. Η παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 4122/2013 αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Για την έκδοση οικοδομικής άδειας νέου ή ριζικά ανακαινιζόμενου υφιστάμενου κτιρίου ή κτιριακής μονάδας, εκπονείται και υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης (Υ.ΔΟΜ.) η οριζόμενη στην παράγραφο 25 του άρθρου 2 Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ) του κτιρίου. Από την 1.1.2020, για την έκδοση οικοδομικής άδειας νέου κτιρίου, υποβάλλεται ΜΕΑ που τεκμηριώνει ότι το κτίριο πληροί τις τεχνικές προδιαγραφές και τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης κτιρίου σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας.».

 

Επειδή το διαβάζω ξανά και ξανά κάπου έχω κολλήσει συνάδελφε και αφού εσύ το έχεις κατανοήσει πλήρως θα μπορούσες να μου πείς αυτό που έχεις κατανοήσει εσύ για να ξεκολλήσω? Αν δεν κάνω λάθος νέα κτίρια ΜΕΑ σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης απο 1/1/2020?σωστα?

Link to comment
Share on other sites

που κόλλησες? αφού το λέει ξεκάθαρα στο 2.

Αν μπερδεύεσαι με το 1), υποθέτω ότι ο ποιητής θέλει να πει ότι για να είναι τα κτίρια Α το 2021, θα πρέπει οι άδειες να μελετώνται για Α από το 2020 (αφού έχουμε και το διάστημα της κατασκευής).

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, maneni said:

που κόλλησες? αφού το λέει ξεκάθαρα στο 2.

Αν μπερδεύεσαι με το 1), υποθέτω ότι ο ποιητής θέλει να πει ότι για να είναι τα κτίρια Α το 2021, θα πρέπει οι άδειες να μελετώνται για Α από το 2020 (αφού έχουμε και το διάστημα της κατασκευής).

οπότε απο 1/1/2020 όλες οι ΜΕΑ για κτίρια χρήσεως κατοικίας πρέπει να μελετώνται για κλάση Α. Σε ευχαριστώ πολύ γιατί όπως κατάλαβες το 1 με το 2 κάπου μας δημιουργεί ασάφεια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.