Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΡΩΤΗ ΥΔΕ


Μαρία Β.

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

είμαι καινούργια στο ελεύθερο επάγγελμα και έχω πελάτη ο οποίος μου ζήτησε ΥΔΕ επανελέγχου για ΔΕΔΔΗΕ, για μονοκατοικία. Καταρχάς, το μόνο που έχω κάνει είναι εγγραφή στο ΤΕΕ και έναρξη επαγγέλματος, χρειάζεται να κάνω κάποια διαδικασία στη νομαρχία; Και δεύτερον, μπορείτε να με βοηθήσετε με τη διαδικασία για την ΥΔΕ, τι μετράω, τι όργανα χρειάζομαι, δεν ξέρω από ΥΔΕ τίποτα, δεν έχω κάνει ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην Περιφέρεια αρχικά και ζήτα να κάνεις αναγγελία για όλες τις επαγγελματικές άδειες που δύνασαι (καυστήρες, οξυγονοκολλήσεις, ψυκτικά, υδραυλικά, εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου). Το αρμόδιο τμήμα είναι αυτό του επαγγέλματος νομίζω και χρειάζονται 2 παράβολα 17 και 15 ευρώ. Για τα υπόλοιπα δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και είμαι και εγώ στο ψάξιμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν googlαρεις  όργανο για ΥΔΕ θα σου βγάλει την σχετική συσκευή.

Εκτός των σχετικών μετρήσεων που είναι απαραίτητες και θα τις βρεις στην σχετική νομοθεσία (χρόνος πτώσης ρελέ, αντίσταση γείωσης κλπ) πρέπει να ανοίξεις και πίνακα και να κάνεις οπτικό έλεγχο.

Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με την βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου και στην συνέχεια να κάνεις μόνη σου.

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα βρεις πάρα πολλές πληροφορίες (είσαι λίγο off topic στα μηχανολογικά) .

Αλλα σίγουρα πρέπει να βεις κάποιον που να εκδίδει ΥΔΕ για να σου δείξει (αυτος που βάζει και υπογραφή, φέρει και την ευθύνη για την ασφάλεια της εγκατάστασης)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.