Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προσθήκη σε υφιστάμενη πολυκατοικία - ελεύθερο ύψος


Recommended Posts

2 ώρες πριν, kan62 said:

. Δεν αφορά όμως αυτό τις προσθήκες ....

χμ... αυτό φαντάστηκα κι εγώ....

και ναι στην τελική άλλου πάτερ ευαγγέλιο οι νομιμοποιήσεις και αναθεωρήσεις κι άλλο προσθήκες που στην ουσία είναι νέα κατασκευή 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα είμαι λίγο πιο απόλυτος. Αφού δεν πληρείται το ελάχιστο ύψος κατά ΝΟΚ δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί η προσθήκη.

Το ύψος ελέγχεται όπως ελέγχεται και η κάλυψη, η δόμηση, οι πλευρικές αποστάσεις και όλα τα υπόλοιπα ΝΟΚιακά μεγέθη στο διάγραμμα δόμησης. Εάν κάτι είναι μικρότερο από τα ελάχιστα απαιτητά, τότε θεωρώ ότι δεν έχει τύχη μια νέα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια που συζητάμε θα έχει τίτλο "προσθήκη" ή "αλλαγή χρήσης τμήματος πυλωτής σε κατοικία". Μήπως αν το δούμε ως αλλαγή χρήσης δε μας αφορά το ύψος του ΝΟΚ (2,65 μ) αφού ο ΓΟΚ όριζε 2,40 μ;

Link to comment
Share on other sites

Μην φτάνουμε σε ακραία απόλυτα συμπεράσματα ...

Προσθήκες κτηρίων είναι μόνο οι κατ' επέκταση και καθ' ύψος. Τα λοιπά είναι μεταρρυθμίσεις νομίμως υφισταμένων κτηρίων.

Ο περιορισμός για το ύψος είναι : "Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ.".

Για τα νομίμως υφιστάμενα κτήρια λοιπόν ή τα τμήματά τους είπαμε παραπάνω τι ισχύει.

Δεν φαντάζομαι κανείς μας να αρνηθεί την επέκταση καταστήματος σε προς κατάργηση pilotis ή να μην δώσει στο νέο κατάστημα βεβαίωση κύριας χρήσης ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κι ομως αφού αφορά τη δημιουργία κατοικίας σε piloti, θα ζητηθει αδεια, το σκοπελο οτι στην πολεοδομία θα ζητήσουν υψος 2,65 θελω να δω πως θα το ξεπερασει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε αλλαγή χρήσης σε υφιστάμενο χώρο κ.χ. δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Εδώ όμως πρόκειται για δημιουργία νέου χώρου. Το ότι η pilotis έχει (πρώην)ύψος κ.χ. δεν λέει τίποτε.

 Επειδή όμως είναι ένα θέμα που δεν το έχουμε αντιμετωπίσει και κάνουμε υποθέσεις, καλό θα είναι να ζητηθεί έγγραφη απάντηση από την οικεία Υ.ΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω και νομίζω ότι αν αντικαταστήσετε τη λέξη "προσθήκη" με τη λέξη "αναθεώρηση" στον τίτλο του θέματος, θα σας λυθούν και όλα τα θέματα.

Η μεταρρύθμιση μιας pilotis με αναθεώρηση της υπάρχουσας άδειας δεν είναι προσθήκη. Αναθεωρείται η υπάρχουσα άδεια και προκύπτει μεγαλύτερος ΣΔ (ή και μικρότερος αν αφαιρεθεί υπάρχον κλιμακοστάσιο).

Τα ελάχιστα ύψη χώρου κύριας χρήσης είναι 2,65 μ. μετά τον ΝΟΚ, 2,40 μ. πριν από τον ΝΟΚ και μέχρι το 1955 και 2,20 μ. πριν το 1955, ανάλογα με το πότε τα κτήρια διαμορφώνονται ή διαμορφώθηκαν στον χρόνο (όπως πολύ σωστά χρησιμοποιεί αυτή τη λέξη και ο Κτιριοδομικός).

Ακριβώς στην έννοια της διαμόρφωσης του κτηρίου (σκελετού) στηρίζεται και η ισχύς των προϋφιστάμενων διατάξεων (δικαίωμα) για την αναθεώρηση άδειας μετά τη λήξη της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν ο τίτλος της Ο.Α είναι "αλλαγή χρήσης τμήματος  ισογείου από πυλωτή σε κατοικία"  δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σχετικά με το νομίμως υφιστάμενο ύψος των 2.40μ

Link to comment
Share on other sites

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ Βασίλη και το αναφέρω στην προηγούμενη δημοσίευσή μου. Ο Θόδωρος το ανέλυσε πολύ ωραία παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Επανέρχομαι στο θέμα...

Εχω πυλωτή με νόμιμη άδεια του 89. Θέλω στην πυλωτή να κατασκευάσω  κατάστημα 15τ.μ. (εχω επιπλέον δόμηση).

Μπορώ να βγάλω άδεια δόμησης όταν...

1. Το ύψος της πυλωτής ειναι 2,45μ (από πλάκα μέχρι κάτω μέρος πλάκας ορόφου) και 2,35μ (με πλακάκια) 

2. Στην σύσταση αναφέρει 2 ιδιοκτήτες εξ' αδιαρετου ως προς τους κοινόχρηστους και κοινοκτητους χώρους. Μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιοδήποτε τμήμα της πυλωτής όταν το κατάστημα θέλει να το κατασκευάσει και να το χρησιμοποίησει ο ένας εκ των 2 ιδιοκτήτων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.