Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόβλημα με την βρύση της κουζίνας


Μαριος7

Recommended Posts

Χρόνια πολλά..Έχω ένα πρόβλημα με την βρύση της κουζίνας..Τρυπάει συνέχεια στο λαιμό αν το γράφω σωστά..Είναι η τρίτη που αλλάζω..Έχω πάει ακριβή βρύση και πάλι τα ίδια μου έκανε..Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

μάλλον συμβαίνει ηλεκτρόλυση...

φέρε έμπειρο ηλεκτρολόγο να ελέγξει γείωση και τυχόν διαρροές ρεύματος γιατί στα παλιά σπίτια χρησιμοποιούσαν τις υδραυλικές σωλήνες για γείωση 

Μεγάλη προσοχή και στον θερμοσίφωνα...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2019 at 2:28 ΜΜ, ppanag said:

μάλλον συμβαίνει ηλεκτρόλυση...

Ηλεκτροχημική διάβρωση λέγετε.....κ είναι αρκετά πολύπλοκο στο να βρεθεί από που κ πως ''γεννιέται''..... 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

Ηλεκτροχημική διάβρωση λέγετε.....κ είναι αρκετά πολύπλοκο στο να βρεθεί από που κ πως ''γεννιέται''..... 

Πώς μπορώ να το βρω αυτό το πρόβλημα.. Σίγουρα ηλεκτρολόγο πρέπει να φέρω..Θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση σε όλο το δίκτυο καλωδίων ( το κόστος θα είναι μεγάλο σίγουρα)η υπάρχει αντιμετωπίσει με κάτι ποιο οικονομικό;

 ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
προσθήκη τονισμού
Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρόλυση Το αναφέρουν αρκετοι υδραυλικοί , Χωρίς να είναι απόλυτα σωστό. Όπως είπε Ο panag Πρώτα 
Έλεγχο γειώσεως και βλεπεις (. 90% θα ναι αυτο )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαριος7

Ας δει ηλεκτρολόγος την εγκατάσταση (γείωση και διαρροές) και στη συνέχεια θα μπορούσε επίσης να δει υδραυλικός αν έχει γίνει mix από σιδεροσωλήνες και χαλκοσωλήνες στο νερό ... η λάθος σειρά αυτών μπορεί επίσης να προκαλεί διάβρωση

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι η γείωση , πρέπει να γίνει καινούργια με ηλεκτρόδιο γειώσεως και κανονικά νεα ΥΔΕ. 
Βέβαια πρέπει να το δει ηλεκτρολόγος να γίνει ολοκληρωμένη διάγνωση .

Link to comment
Share on other sites

Ο @Μαριος7δεν μας ειπε τι συστημα ειν TN-C or TT.....αν ειναι Αθηνα ή επαρχια....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..Είναι παλιά πολυκατοικία και βρίσκεται στο Λουτράκι και φτιάχτηκε πριν το 1970.. Μονοφασικό ρεύμα εχει..Τα διαμέρισματα εδώ είναι κατοικήσιμα περισσότερο καλοκαίρι.. Μόνιμοι είμαστε 2 διαμερίσματα.. Περισσότερα δεν ξέρω γιατί όσους ρώτησα για να μάθω κατασκευαστικά για την πολυκατοικία δεν είναι εν ζωή...ότι κάνω μόνος μου πλέον..

Link to comment
Share on other sites

μερικές φορές στο υδραυλικό δίκτυο (στο σύνολο του) όταν ανακατεύονται διάφορα μέταλλα (σίδερο, χαλκός, συγκολλήσεις, γαλβανιζε κλπ κλπ) έχουμε φαινόμενα ηλεκτροχημικής διάβρωσης ή και χημική διάβρωση.

Υπάρχουν εύκολες πια λύσεις με συσκευές που τοποθετούμε στην αρχή του του δικτύου και σταματάει το φαινόμενο.

οι συσκευές αυτές ανα 3 ή 5 χρόνια τις αντικαθιστάς διότι τα ανόδια που έχουν μέσα "φουσκώνουν"

Ένας έμπειρος υδραυλικός θα σε κατευθύνει 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.