Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ακόμα μία απορία για, εξαιρετικά σημαντικό, θέμα υγείας


iliekater

Recommended Posts

Το άλλο πάλι που είδα στη Σκωτία (και μάλλον στην Αγγλία, αλλά δεν έχω πάει) που έχουν στρωμένη μοκέτα κανονικά και στο μπάνιο-wc????

Φαντάζεστε τι γίνετε εκεί μ΄ αυτή τη μοκέτα?

 

Καλά, έχω ζήσει 4 χρόνια έτσι.... Μην το συζητάς σου λέω!!!!!

 

CostasV με τί;;; Απ'όσο ξέρω, στα λουτρά είχαν κλαδάκια και ο ένας χτυπούσε τον άλλο (πάντα kinky) αλλά στην καθυμερινή ζωή μήπως με στάχτη και νερο;;;

 

Οι δημόσιες συζητήσεις σε δημόσιες τουαλέτες είναι ρωμαϊκό "επίτευγμα".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά , δε λέω , καλό είναι να μπορούμε να συνεχίζουμε τη συζήτησή μας και στην τουαλέτα ,, αλλά βρε παιδί ... να μυρίζουμε και τα ..... των αλλουνών ;

Προσωπικά θα προτιμούσα να μιλάω από το κινητό !

Link to comment
Share on other sites

...

 

Τέλος μία ερώτηση εγκυκλοπαιδική : Πώς πλένανε το σώμα τους οι αρχαίοι Ελληνες (όχι οι βασιλιάδες, αλλά ο απλός λαός)

α) με νερό και σαπούνι

β) μόνο με νερό

γ) δεν το πλένανε

δ) με άλλο τρόπο (εξηγήστε πώς)

 

Η απάντηση σε λίγο...

 

Επειδή, η πρώτη αναφορά για σαπούνι είναι γύρω στο 70 π.Χ, και επειδή στην Ιλιάδα και Οδύσσεια που έψαξα, με κάθε επιφύλαξη, δεν υπάρχει αναφορά για "σαπούνι", "σάπωνα" ή άλλη μέθοδο καθαρισμού, συμπεραίνω ότι ένας τρόπος τακτικής καθαριότητας είναι αυτή που αναφέρεται από τον Ξενοφώντα και παρουσιάζεται σε απεκονίσεις σε αγγεία, δηλαδή αλείφοντας λάδι πάνω στο δέρμα και μετά ξύνοντάς το με μεταλλική λεπίδα/ξύστρα που ονομαζόνταν στλεγγίδα.

Οπωσδήποτε και το πλύσιμο με νερό, όπου το βρίσκανε, ποτάμι, λίμνη κτλ, ήταν ένας τρόπος καθαριότητας, αλλά αυτό που λέμε σήμερα "ντουζάκι στα γρήγορα" μάλλον οι αρχαίοι θα το έκαναν με λάδι και απόξεση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι αυτό το κάνανε μόνο οι αθλητές! Δηλαδή αλείφονταν με λάδι πριν τους αγώνες και μετά το πέρας αυτών το έβγαζαν με ξύστρα (για στλεγγίδες δεν ξέρω, όπως το βρήκα σε βιβλίο που είχα επί γυμνασίου το λέω!)

 

Πάντως είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρω αν ψάξω την βιβλιοθήκη του πατέρα μου-θυμάμαι ότι είχα δει κάτι σχετικό μικρότερος (έχει ακολουθήσει θεωρητικές σπουδές βλέπετε...:P) οπότε θα σας πω σχετικά αύριο μεθαύριο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σημαντικο να γνωριζουμε ποτε και που πρωτοχρησιμοποιήθηκε το σαπούνι.

 

Αν ανακαλυθφηκε το 70πχ γιατι ενα τμημα του πληθυσμου, σήμερα , αρνειται να το χρησιμοποιήσει??? :P:p:p:p

(μπες σε ενα μεσο μαζικης μεταφοράς και θα καταλάβεις τι εννοώ)

 

γνωρίχει κάποιος πως πλένονταν οι Γάλλοι ???? με CHANNEL όπως σήμερα???

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν εχει μπει σε εστια στην αγγλια, ή ακομα χειροτερα σε σπιτι που να διαμενουν αγγλοι - αγγλιδες, δεν εχει δει τπτ, απο το μεγεθος της ακαταστασιας και βρωμιας ! Για τουαλετες, ουτε συζητηση......

Link to comment
Share on other sites

X.R.Y.S.A. δεν είναι τυχαίο ότι τα καλύτερα αρώματα είναι τα γαλλικά !!!! καλύπτουν τα…πάντα..!! εξάλλου υπάρχουν και οι αλλεργικοί στο…σαπούνι, όπως ο Shrek.

Να πω και κάτι ακόμα το όποιο δεν αναφέρθηκε και είναι πολύ οικείο σε όλους μας αντικείμενο. το χρησιμοποιούμε καθημερινά και μάλιστα στο τραπέζι την ώρα του φαγητού. Το γνωστό μας τηλεκοντρόλ. Δεν πιστεύω να πλένουμε τα χέρια μας κάθε φορά πριν αλλάξουμε κανάλι. κατέχει μάλιστα μία από τις πρώτες θέσεις σε παθογόνους μικροοργανισμούς μαζί τα αναφερόμενα, στην αρχή, από το Μαράκι.

Πάντως η πολιτεία, εκτιμώ, ότι θα μπορούσε να κάνει περισσότερα για την δημόσια υγιεινή.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα 3 χρόνια με Άγγλους-Αγγλίδες. Εντάξει, δεν ήταν σαν Έλληνες (κλασσικά πλένανε τα πιάτα και ΔΕΝ ξεπλένανε τον αφρό) αλλά τα παιδιά (που έμενα εγώ) ήταν πολύ καθαρά. Βέβαια, όταν έψαχνα για σπίτια, είχα πάει σε πολλά φοιτητόσπιτα που έμεναν Άγγλοι και ήταν να σε φυλάει ο Θεός!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.