Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ακόμα μία απορία για, εξαιρετικά σημαντικό, θέμα υγείας


iliekater

Recommended Posts

Δεν ξεπλένανε τον αφρό?? Χριστέ μου τι αηδία..Αγγλοσάξωνες τι περιμένεις...

 

Όταν ρώτησα Άγγλο συγκάτοικο (μοιραζόμουν ίδια κουζίνα μόνο με 2 άγγλους και δύο έλληνες για τον 1 χρόνο) γιατί αφήνει την σαπουνάδα και δεν την ξεπλένει μου απάντησε πως το "ποσοστό" της βρώμας μειώνεται όταν μένει η σαπουνάδα πάνω!

Ο ίδιος βέβαια μια φορά που τηγάνιζε μπείκον και του έπεσε ένα κομμάτι κάτω στο πάτωμα το έφαγε κανονικά λέγοντάς μου (που τον κοίταζα σαν μ#$@ς) καθαρά είναι κάτω.

Περιττό να σας πως πως μόνο με γαλότσες πάταγα στο πάτωμα.

 

Ξέρετε πως κάνουν οι Άγγλοι μπάνιο σπίτι τους ε?

Γεμίζουν την μπανιέρα και μπαίνουν ο ένας μετά τον άλλο στο ίδιο νερό

Βέβαια άν είσαι φιλοξενούμενος σου κάνουν την τιμή να μπεις πρώτος.

 

Επίσης όλοι έχουν δει πως στην Αγγλία οι βρύσες δεν έχουν μείκτη ζεστού-κρύου (έχουν ανακαλυφθεί πολλές πατέντες από αλλοδαπούς φοιτητές) και επίσης στα ντουσ δεν έχει τηλέφωνο με λάστιχο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απ'το στόμα μου το πήρες αυτό για τα αγγλικά μπάνια, μπανιέρες, νιπτήρες. Γιατί και με τους νιπτήρες το ίδιο δε γίνεται? Βάζουμε την τάπα, ανοίγουμε τις βρύσες, και μπλουμ.. και πάμε μετά εμείς να πλύνουμε απλώς τα χέρια μας και κάνεις πατέντες αν δε θες να πάθεις εγκαύματα όπως περνάει το χέρι από το καυτό στο παγωμένο και πάλι στο καυτό και πάλι στο παγωμένο.

Για τις μοκέτες μίλησε ήδη ο ilias και ο acnt ... τι να πει κανείς.. στρώσεις επί στρώσεων μοκετών.. χαχα

Τα παράθυρα που δεν ανοίγουν? καλά αυτό βέβαια δεν είναι τόσο τρομερό, αλλά να μην μπορείς να αερίσεις (το σημαντικότερο), να τινάξεις, να απλώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ρε παιδιά με τις βρύσες .... Στο πρώτο (και μοναδικό γιατί απογοητεύτηκα) ταξίδι μου στην Αγγλία , ήταν και στο ξενοδοχείο έτσι. Και έσπαγα το κεφάλι μου ποιός ηλίθιος τις έβαλε έτσι και δεν μπορείς να πλυθείς. Μετά έμαθα για το σύστημα ..μπλουμ ! Στο δε ξενοδοχείο αν και μεγάλο και με εντυπωσιακούς χώρους εστίασης κτλ. ,τα δωμάτια ήταν τραγικά και μες τη βρώμα. Τουαλέτα ? Το σύνδρομο του νεοσύλλεκτου φαντάρου έπαθα.

 

Μετά τη δεύτερη μέρα ---> Hilton !! Kαι ξαναένιωσα άνθρωπος.

 

ΥΓ. Ενώ ρε παιδί μου πας στη Γερμανία και χαίρεσαι , είναι καθαρά σαν χειρουργείο ...

Link to comment
Share on other sites

iliekater εαν εχεις αναγκη να μοιραστεις και αυτες τις σκεψεις σου μαζι μας....εγω δεν εχω κανενα προβλημα να τις διαβασω.....ειδικα εαν ειναι ενδιαφερουσες!Αγαπητε mred-akias εχεις εγκυρη πηγη οτι εχω παραπανισια κιλα.....παντως iliekater ευχαριστω που σκεφτηκες εμενα και την υγεια μου!

Link to comment
Share on other sites

iliekater

 

Ο μικρόκοσμος δεν σου κάνει απαραίτητα κακό...σε προστατεύει από πολλά πράγματα.Αν έχεις κάνει τα εμβόλιά σου μικρός,τότε έχουν ήδη δημιουργηθεί τα κύτταρα μνήμης στον οργανισμό σου κ όταν εισβάλλει το αντίστοιχο μικρόβιο μέσα σου,τότε αυτά ενεργοποιούνται,παράγουν τα αντίστοιχα αντισώματα κ εξουδετερώνουν την ανάπτυξη των εισβολέων,ακριβώς δηλαδή παράγουν αντίδοτο.Τα εμβόλια είναι μικρές δόσεις ''δηλητηρίου'' μικροβίων,έτσι ώστε ο οργανισμός σου να τα ''σκανάρει'',να τα επεξεργαστεί κ να ''εφεύρει'' το αντίδοτο.

 

Έτσι,κάθε φορά που παθαίνεις μία ίωση,δεν πρόκειται ποτέ να ξαναπροσβληθείς από την ίδια,αλλά δυστυχώς υπάρχουν πάνω από 250.000 γνωστά είδη ιών που προκαλούν ιώσεις,οπότε δεν θα προλάβει κανείς μας να αναρρώσει από όλες αυτές έτσι ώστε να μην ξαναπάθει ποτέ του ίωση...Μέχρι σήμερα δεν έχει ανακαλυφθεί αντίδοτο για τις ιώσεις,ο ίδιος ο οργανισμός μας μετά την επίθεση του ιού το δημιουργεί....

 

Άρα,αν οι γονείς σου τήρησαν τις οδηγίες του παιδίατρου,όταν ο μικρός iliekater έπαιζε με τα άλλα παιζάκια,δεν κινδυνεύεις από τις βασικότερες ασθένειες,που σε παλαιότερες εποχές εξουδετέρωσαν τα 3/4 του γνωστού τότε κόσμου.

 

Επίσης,όσο περισσότερο σιχαίνεσαι τους συνανθρώπους σου για τα ζωάκια που κουβαλούν,τότε σου συνιστώ για κανόνες υγιεινής:

1.Όχι french kisses,το ανθρώπινο στόμα είναι από τα πιο βρώμικα μέρη της γης.Αν κάποιος σε δαγκώσει ώστε να σου διαπεράσει τον ιστό του δέρματος,ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ.

2.Να πλένεις με betadine τα μαχαιροπήρουνά σου ακριβώς πριν τα χρησιμοποιήσεις,τα βακτήρια του νεροχύτη ''περπατάνε''.

3.Κόψε το χοιρινό,περιέχει σκουλήκια

4.Όταν έχεις διάρροια,μην προσπαθείς να τη θεραπεύσεις,οι λάχνες είναι ''μύκητες'' του εντέρου.

5.Την ηπατίτιδα Α είναι σίγουρο ότι θα την ''πιάσεις'',άπαξ κ έχεις μπει έστω κ μία φορά σε νοσοκομείο

6.Απαγορεύεται πάσης φύσεως παρά φύσει έρωτας

7.Υπερβολική-έστω κ μέτρια- κατανάλωση betadine προκαλεί ξηροδερμία

8.Αν λούζεσαι αρκετά συχνά κινδυνεύεις να έχεις την καθαρότερη καράφλα

9.Τίναζε κ ψέκαζε το κρεβάτι σου τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα,αν δεις ακάρεα σε μεγέθυνση θα ανατριχιάσεις....

10.Κάθε ΜΑ ΚΑΘΕ ημέρα της ζωής σου έκατσες στο τραπέζι με πλυμένα χέρια?Ούτε που φαντάζεσαι τί έχεις καταναλώσει κ χωνέψει από μικροσκοπικά ζωάκια...

11.Η άμμος στην παραλία είναι γεμάτη μήκυτες

12.Όπως κ τα αθλητικά παπούτσια.....

13.Όπως κ το ροκφόρ

14.Όπως κ το μπάνιο οποιουδήποτε σπιτιού-ξενοδοχείου,μαζί με βακτήρια.Στην καλύτερη περίπτωση να είναι λίγα....

15.Τα δόντια μας τα πλένουμε 3-4 φορές την ημέρα ΜΑΖΙ με φθόριο και νήμα.Σε κάθε διαφορετική περίπτωση να ξέρεις ότι κάπου στα απόκρυφα σημεία της οδοντοστοιχίας μας σαπίζει μικρή ποσότητα τροφής χειρότερη από πτώμα σε αποσύνθεση...

16.Τα πλήκτρα του πληκτρολογίου σου δοκίμασε να τα μεγενθύνεις με ηλεκτρονικό μικροσκόπιο να δεις τους φίλους σου που περπατάνε πάνω....

 

Εναλλακτικά:ΠΛΗΡΕΣ αποστειρωμένο περιβάλλον,όπως κ ο Michael Jackson κάποια περίοδο,αλλά τότε δεν θα μπορούμε να σε ξεχωρίσουμε από ένα τύπο με AIDS,που ο κακομοίρης όμως χωρίς ανοσοποιητικό ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ θα πεθάνει με οποιαδήποτε από τις παραπάνω περιπτώσεις....

 

Βασικά κ εγώ σιχαίνομαι τους βρωμιάρηδες :)

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα όλο το θέμα. Όμως:

Πράγματι από τα πόμολα κ.α μπορείς να κολλήσεις ιούς όπως οι κοινές γαστρεντερίτιδες και σπανιότερα την ηπατίτιδα Α (που είναι ιατές ασθένειες-γίνεσαι καλά δηλαδή όσο κι αν σε ταλαιπωρήσουν)

Για άλλα πιο δύσκολά πχ hpv(θηλώματα) δεν έχει αποδειχθεί μετάδοση από τουαλέτα = γενικά είναι σεξουαλικώς μεταδιδόμενα).Όμοια aids και οι άλλες ηπατίτιδες Β,c.

Γενικά επείδή κανείς δεν θέλει να είναι άρρωστος για το παραμικρό το μόνο που μπορεί να κάνει είναι μετά το καλό πλυσιμο των χεριών μετά την τουαλέτα να μην ακουμπήσει σε πόρτα, πόμολα μέχρι να αποχωρήσει απο αυτήν. Και αυτό είναι εύκολο αν το χαρτί που χρησιμοποιήσεις για να σκουπίσεις τα χέρια σου μετά το πλύσιμο τους (αν υπάρχει) το χρησιμοποιήσεις για να ανοίξεις την πόρτα!! Αλλιώς αυτοσχεδιάστε!!!!

 

Γενικά μην τρελένεστε.. Ο ανθρώπινος οργανισμός είναι ανθεκτικός και από ό,τι καταλάβατε τα σοβαρά νοσήματα δεν κολλάνε στην τουαλέτα!

 

Καλά να περνάτε

 

ps. εννοείτε ότι δεν κάθεστε σε λεκάνες...

Link to comment
Share on other sites

Σημ. Hpv: Human papilloma virus, ιός με εκατομμύρια στελέχη, από τις κοινές "παπίλλες" και "μπασδραβίτσες" ή "μυρμιγκιές" μεχρι τα όποιου είδους κονδυλώματα, δεν εξαφανίζεται ποτέ από τον οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

[email protected] :

Απαγορεύεται πάσης φύσεως παρά φύσει έρωτας
Γιατί ; τι κακό έχει ο έρωτας στη φύση ;

 

Να συμπληρώσω κάτι επίκαιρο : από το Μεξικό ξεκίνησε νέα γρίπη που απειλεί να γίνει πανδημία . Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έκρουσε τον κόδωνα . Τον θυμάστε τον SARS του 2003 ; Ελπίζω να μην δούμε πάλι καραντίνες σε αεροδρόμια , απώλειες του ιού στα εργαστήρια όπως τότε στην Ταϋλάνδη κτλ ...

Link to comment
Share on other sites

[email protected] :

Γιατί ; τι κακό έχει ο έρωτας στη φύση ;

 

 

Δεν φταίει κανείς άλλος,εγώ φταίω που προσπαθώ να είμαι ευγενικός κ διακριτικός......:D:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.