Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονικά βιβλία ΑΑΔΕ (my data)


tirbouson

Recommended Posts

Καλημέρα.

Έχει ενημερωθεί κανείς ότι από 1/1/2020 θα είμαστε υποχρεωμένοι για την ηλεκτρονική καταχώρηση των παραστατικών μας;

Με ενημέρωσε σήμερα ο λογιστής. Προβλέπω άλλα έξοδα λογιστικά...

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, tirbouson said:

....ότι από 1/1/2020 θα είμαστε....

Δελτίο Τύπου της ΑΑΔΕ της 13/12/2019 "Γ. Πιτσιλής: On line με την αγορά για διασύνδεση ταμειακών μηχανών"

"[...]
Στόχος μας είναι να έχουν ξεκινήσει και τα τρία εντός του 2020, έτσι ώστε όλοι να εκπαιδευτούν στο νέο ψηφιακό περιβάλλον, γι αυτό και σήμερα συζητήσαμε και τεχνικά θέματα για την ομαλή προσαρμογή των επιχειρήσεων στο νέο σύστημα. Ειδικά για τις ταμειακές, στόχος είναι η online διαβίβαση σε πραγματικό χρόνο και ανά συναλλαγή (one by one) να εκκινήσει την 1η Ιουνίου του 2020.
...
Ο Πρόεδρος της ΕΣΕΕ, Γιώργος Καρανίκας δήλωσε: «Η εποικοδομητική συνάντηση που είχαμε σήμερα με τον διοικητή της ΑΑΔΕ, κ. Πιτσιλή, αφορούσε στην ενημέρωση των φορέων της αγοράς για το μείζον ζήτημα της online (σε πραγματικό χρόνο) σύνδεσης των ταμειακών μηχανών των επιχειρήσεων με το Taxisnet και στην αποσαφήνιση των βημάτων που πρέπει να προηγηθούν έως την οριστική εφαρμογή του μέτρου στις 1/6/2020. 
...
Ο Πρόεδρος της Γενικής Συνομοσπονδίας Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων Ελλάδας κ. Γιώργος Καββαθάς επισήμανε ότι "η συντριπτική πλειονότητα
...
 Η έγκαιρη προετοιμασία των επιχειρήσεων με σκοπό την προσαρμογή τους στις νέα ψηφιακά δεδομένα αποτελεί κρίσιμη παράμετρο για την αποτελεσματική εισαγωγή του μέτρου της online διασύνδεσης των επιχειρήσεων με τις φορολογικές αρχές από την 1η Ιουνίου 2020.
...
[...]"

Εξάλλου ακόμη η σχετική πλατφόρμα (https://www.aade.gr/mydata) δεν έχει ανοίξει.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέσα στο χρόνο θα ανοίξει.

Ο λογιστής ήδη μου είπε για μεγαλύτερη χρέωση γιατί πρέπει να ανανεώσει τα προγράμματά του....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που συμβαίνει είναι κάτι που δεν έχω λέξη να το χαρακτηρίσω.

Με μια και μοναδική ανακοίνωση https://www.aade.gr/mydata,

διοργανώνονται σεμινάρια με ειδήμονες που όχι απλώς ενημερώνουν αλλά το τερματίζουν κιόλας αφού - κατά τα λεγόμενά τους - μπορούν να σε εκπαιδεύσουν.

Παράγονται λογισμικά την στιγμή που όχι ερμηνευτική δεν υπάρχει αλλά ούτε καν ο Νόμος.

Υπάρχουν συνάδελφοι που γνωρίζουν μάλιστα και τον τιμοκατάλογο από ένα ... άγνωστο πράμα.

Όταν η τελευταία υποχρέωση μιας οργανωμένης ζωής γίνεται προτεραιότητα και φόβος τότε - κατά την γνώμη μου - αυτό είναι κακό μαντάτο.

Και το γράφω αυτό εγώ που ζω απ΄αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, tirbouson said:

Ο λογιστής ήδη μου είπε για μεγαλύτερη χρέωση γιατί πρέπει να ανανεώσει τα προγράμματά του....

Ν' αλλάξεις άμεσα λογιστή!

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ενόψει της 1ης Ιουλίου, δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες σχετικά με την δωρεάν εφαρμογή τιμολόγησης που είχε ανακοινώσει η ΑΑΔΕ.

Στο myData υπάρχει μόνο η δυνατότητα καταχώρησης τιμολογίου και όχι έκδοσης. Έχει κανείς ενημέρωση για το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.