Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έναρξή επιτηδεύματος μηχανολόγου μηχανικού Τ.Ε


Βιλελμίνη

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες του χρόνου και θέλω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν πολύ καλά τη διαδικασία.

Η ιστορία έχει ως εξής: Είμαι απόφοιτη Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. από ΤΕΙ  και μέσα στο Δεκέμβριο έπιασα δουλειά σε μια εταιρεία κατασκευών όπου με υποχρεώνουν να ανοίξω μπλοκάκι (το κάνω για πρώτη φορά στη ζωή μου). Έτσι λοιπόν έψαξα να βρω έναν λογιστή ώστε να αναλάβει τη διαδικασία. Ο λογιστής είναι μάλλον άσχετος και εγώ κινδυνεύω να μην προλάβω να κόψω τιμολόγιο μέσα στο μήνα που υποχρεούμαι. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει όλη τη διαδικασία από την αρχή ως το τέλος; Ξέρετε ποια είναι η διαφορά των επιμελητηρίων μεταξύ τους και γενικότερα τί προβλέπεται; Ρωτώντας δεξια και αριστερά γράφτηκα από μόνη μου στο ΕΕΤΕΜ. Εκέι μου είπαν ότι πρεπει να βγάλω και άδεια στην Περιφέρεια, κάτι που ο λογιστής επιμένει πως δε χρειάζεται. Σύμφωνα με τη σύμβαση που έχω υπογράψει υπάγομαι στις διατάξεις της παρ. 9 άρθρο 39 του Ν.4387/16.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εάν στην εταιρεία είσαι απλή εργαζόμενη και δεν αναλαμβάνεις κάποια τεχνική ευθύνη, τότε ο λογιστής έχει δίκιο. Και στην ΕΕΤΕΜ δηλαδή τσάμπα γράφτηκες.

Όσο για τη διαδικασία είναι πολύ απλή, κρατάει λίγα λεπτά και δε χρειάζεται λογιστή. Μια υπεύθυνη δήλωση θέλει από τον ιδιοκτήτη της οικίας σου ότι στην παραχωρεί για "έδρα στο σπίτι" και μερικά άλλα τυπικά παραστατικά που θα τα βρεις εύκολα. Τα πας εφορία, συμπληρώνεις μια αίτηση (κοίτα μη γίνεται και ηλεκτρονικά πλέον), παίρνεις τη βεβαίωση έναρξης και είσαι έτοιμη να κόψεις τιμολόγιο.

 

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Αν δεν είχα γραφτεί στην ΕΕΤΕΜ πώς θα γινόταν η έναρξη στην εφορία ; Αναγκαστικά θα έπρεπε να γραφτώ σε κάποιο επιμελητήριο. Σωστά;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Να πας στην Περιφέρεια που υπάγεσαι για να βγάλεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και τις Άδειες-Αναγγελίες για Μηχανικούς όσον αφορά τα Μηχανολογικά  και τα Ηλεκτρολογικά για έργο Μηχανικού με καθήκοντα Εργοδηγού.

Ρώτα εκεί τι αφορούν και θα σε κατατοπίσουν.

Και με την εγγραφή στην ΕΕΤΕΜ καλώς έπραξες. Αν χρειαστεί να σφραγίσεις οτιδήποτε κάποια στιγμή, χρειάζεσαι αριθμό μητρώου ΕΕΤΕΜ.

Γιατί να τρέχεις τότε???

με όλα τα παραπάνω έχεις "όλο το πακέτο" για εργασία υπό οποιεσδήποτε απαιτήσεις και συνθήκες...χαμένη δεν θα βγεις...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να έχεις το "πακέτο" έτοιμο σε full έκδοση, τότε γράψου παντού. Απλά υπάρχουν και "light πακέτα" για όποιον θέλει απλά να πληρωθεί για μια δουλειά και τον αναγκάζουν να το κάνει με μπλοκάκι. Όσο για το επιμελητήριο, αν όντως είναι ακόμα υποχρεωτικό να ανήκεις σε κάποιο, η ΕΕΤΕΜ ίσως να μην ήταν η μόνη ή η οικονομικότερη επιλογή. Εκτός αν ο εργοδότης σου έχει ζητήσει να ανήκεις σε συγκεκριμένα επιμελητήρια για να σε προσλάβει.

Ο λόγος που τα γράφω αυτά είναι ότι κάποιες επιλογές μπορεί να σου δημιουργήσουν έξοδα ή να σε φορολογήσουν δυσμενέστερα. Και επειδή οι φόροι συνηθίζεται να επιβάλλονται απροειδοποίητα όσο μεγαλύτερο το "πακέτο" τόσο πιθανότερο να σου τύχει ο κωδικός που θα σε χρεώσει άδικα.

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2019 at 3:50 ΜΜ, Βιλελμίνη said:

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά! Έχω ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ τις τελευταίες μέρες του χρόνου και θέλω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν πολύ καλά τη διαδικασία.

Χρόνια πολλά, Καλή χρονιά. 

Συμπληρώνοντας τις σωστές παρατηρήσεις των συναδέλφων διευκρινίζω:

1) Η εταιρεία είναι κατασκευαστική άρα ( προφανώς) σε θέλει για επιβλέψεις. Δεν σου χρειάζεται λοιπόν κανένας άλλος κωδικός εκτός από αυτόν τον συγκεκριμένο.

2) Γράφεσαι υποχρεωτικά στους καταλόγους της Περιφέρειας ως Τεχνολόγος με τα αντίστοιχα δικαιώματα μελέτης και επίβλεψης που σου αναλογούν. Δεν χρειάζεται όμως σε αυτή τη φάση να γραφτείς σε άλλη ειδικότητα (εκτέλεση έργων ψυκτικού, υδραυλικού κλπ) που αναλογούν σε επεκτάσεις του πτυχίου σου, ούτε να πάρεις από της Εφορία άλλον κωδικό.

3) Η εγγραφή σε επιμελητήριο είναι υποχρεωτική. Σε υποχρεώνει πλέον η Εφορία. Εμένα με υποχρέωσαν να πάω βεβαίωση μέλους ΤΕΕ.

3) Όταν το σπίτι που θα δηλώσεις ως έδρα δεν είναι δικό σου, δεν αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι σου παραχωρεί κάποια τετραγωνικά για άσκηση επαγγέλματος, αλλά (έχει αρχίσει πλέον να συμβαίνει σε πολλές Εφορίες) χρειάζεται μισθωτήριο.

4) Θα πάρεις από τον ΕΦΚΑ "προέναρξη" και να την πας στην Εφορία και αφού πάρεις από την Εφορία τη βεβαίωση έναρξης επαγγέλματος να κάνεις αίτηση ασφάλισης στον ΕΦΚΑ.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Η κατάσταση έγινε πιο περίπλοκη από ό,τι περίμενα.

Ο λογιστής είχε κάνει προεγγραφή στο επαγγελματικό επιμελητήριο χωρίς να μου το πει και με τον αριθμό (υποθέτω αριθμό πρωτοκόλλου) που του έδωσαν εκεί πήγε και μου έκανε έναρξη στην εφορία.

Ωστόσο εγώ πήρα από ΕΕΤΕΜ αριθμό μητρώου και επικοινώνησα μαζί του ώστε να ακυρώσει την εγγραφή στο επαγγελματικό και την έναρξη στην εφορία και να κάνω έναρξη στην εφορία από την αρχή σωστά (πάντα με τη δική μου λογική και με όσα έχω ρωτήσει δεξιά και αριστερά). 

Με διαβεβαίωσε ότι δε χρειάζεται κάτι τέτοιο, ότι μπορεί ναι μεν να με ακυρώσει από το επαγγελματικό εφόσον δεν είχε γίνει κανονική εγγραφή αλλά προεγγραφή , όμως η έναρξη στην εφορία έχει γίνει και δεν αλλάζει. Τέλος η σφραγίδα που επίσης μου έβγαλε ο λογιστής δε λέει προφανώς πάνω τον αριθμό μητρώου ούτε τα υπόλοιπα στοιχεία με τις προδιαγραφές που μου έδωσαν στην ΕΕΤΕΜ) αλλά επιμένει πως φορολογικά είμαι καλυμμένη και πως μπορώ με στυλό όταν σφραγίζω κάτι να γράφω και τον αριθμό μητρώου μου χειρόγραφα.

Μέσα στην τούρλα των εορτών και πριν αλλάξει το έτος επικοινωνώντας με την εφορία μου είπαν ότι παρόλο που έκανα εγγραφή με τον αριθμό του επαγγελματικού δεν πειράζει που μετά γράφτηκα στην ΕΕΤΕΜ και δε χρειάζεται διαγραφή έναρξης και έναρξη εκ νέου στην εφορία.

Το αποτέλεσμα είναι να κόψω το πρώτο μου τιμολόγιο και να αναρωτιέμαι αν θα μου ρθει κανα καφάσι από το επαγγελματικό γιατί πρέπει να τους πληρώσω και αυτούς.

Και γενικότερα αναρωτιέμαι αν είμαι στα αλήθεια καλυμμένη κι αν πρέπει να φτιάξω εκ νέου σφραγίδα, αν πρέπει να γραφτώ στην Περιφέρεια κτλ.

Τέλος να αναφέρω ότι είμαι της λογικής η διαδικάσια να γίνεται εξ αρχής σωστά και όχι να κουτσοβολεύω τα πράγματα. Αν φυσικά δεν είναι τεράστια τα ποσά που πρέπει να πληρώσω προτιμώ να κάνω ολοκληρωμένα τη διαδικασία παρά να χρειαστεί σε δυο μήνες πχ να κάνω μια πυρασφάλεια ιδιωτικά,πέραν της δουλειάς μου, και να μην είμαι καλυμμένη νομικά. Λέω εγώ τώρα.. 

υγ: το ξέρω ότι πρέπει να αλλάξω άμεσα λογιστή απλώς μέσα στις γιορτές όλοι έλειπαν και είμαι προς αναζήτηση νέου

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν στα έχουν πει όλοι λάθος. Η ΕΕΤΕΜ για το δικό της συμφέρον σου λέει ότι πρέπει να εγγραφείς σε αυτήν. Στην πραγματικότητα δε χρειάζεται. Πλέον εγγράφεσαι στο μητρώο Πτυχιουχων Μηχανικών του ΤΕΕ. Αυτή είναι η εγγραφή στο επιμελητήριο που σε αφορά. Αν από όλες τις συνδρομές σου πρέπει να κρατήσεις μία είναι αυτή του ΤΕΕ καθώς σου δίνει πρόσβαση στο ηλεκτρονικό σύστημα για αυθαίρετα, ΠΕΑ κτλ.

Όσο αφορά την διαδικασία της εφορίας μην αγχώνεσαι. Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις για την εγγραφή σου είσαι ΟΚ. Κανείς δε θα σε ψάξει γιατί ενώ έκανες έναρξη με προεγγραφή στο Α επιμελητήριο γράφτηκες στο Β.

Η σφραγίδα είναι το μόνο σημαντικό κομμάτι. Εκεί θα πρέπει να τηρήσεις τα στοιχεία που αναφέρει η ΕΕΤΕΜ. Μπορείς να έχεις και μία δεύτερη πιο απλή πχ για να σφραγίζεις τιμολόγια, αλλά για μελέτες κτλ θέλεις τη μεγάλη.

Edited by stayros
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2020 at 2:09 ΜΜ, stayros said:

Καταρχήν στα έχουν πει όλοι λάθος. Η ΕΕΤΕΜ για το δικό της συμφέρον σου λέει ότι πρέπει να εγγραφείς σε αυτήν. Στην πραγματικότητα δε χρειάζεται. Πλέον εγγράφεσαι στο μητρώο Πτυχιουχων Μηχανικών του ΤΕΕ. Αυτή είναι η εγγραφή στο επιμελητήριο που σε αφορά. Αν από όλες τις συνδρομές σου πρέπει να κρατήσεις μία είναι αυτή του ΤΕΕ καθώς σου δίνει πρόσβαση στο ηλεκτρονικό σύστημα για αυθαίρετα, ΠΕΑ κτλ.

Όσο αφορά την διαδικασία της εφορίας μην αγχώνεσαι. Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις για την εγγραφή σου είσαι ΟΚ. Κανείς δε θα σε ψάξει γιατί ενώ έκανες έναρξη με προεγγραφή στο Α επιμελητήριο γράφτηκες στο Β.

Η σφραγίδα είναι το μόνο σημαντικό κομμάτι. Εκεί θα πρέπει να τηρήσεις τα στοιχεία που αναφέρει η ΕΕΤΕΜ. Μπορείς να έχεις και μία δεύτερη πιο απλή πχ για να σφραγίζεις τιμολόγια, αλλά για μελέτες κτλ θέλεις τη μεγάλη.

1. Πιστεύεις δλδ ότι το επαγγελματικό θα κάνει την ακύρωση χωρις επιπτώσεις για μενα.

2. Πώς να γραφτώ στο ΤΕΕ εφοσον δεν αποφοίτησα από ΕΜΠ αλλά από ΤΕΙ; Δεν έχω το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο λογιστής σου έκανε μια απλή έναρξη για να μπορείς να κόψεις ένα κοινό τιμολόγιο "ανειδίκευτου" ελ/επ. Εάν θες να υπογράψεις αργότερα και μελέτες πυρασφάλειας πρέπει να του το ξεκαθαρίσεις, ότι θες να σου κάνει έναρξη τεχνικού γραφείου και όχι εργαζομένου με μπλοκάκι. 

Στο ΤΕΕ δε θα γραφτείς ως διπλωματούχος αλλά ως ΤΕ. Κάνε όπως σου λέει ο Σταύρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.