Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΕΕ: Προσκλήσεις στα μέλη του για επιτροπές και καταλόγους ΤΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Αν εσύ κατάλαβες κάτι τέτοιο, τότε λυπάμαι πραγματικά. Σε καμία περίπτωση δεν γράφτηκε κάτι τέτοιο από εμένα (ίσως να ξαναδιάβαζες τις αναρτήσεις μου και ιδιαίτερα εκείνη στην οποία και διατυπώνω την προσωπική μου άποψη με έντονους και υπογραμμισμένους χαρακτήρες).

Απλά, αναφέρθηκαν ορισμένα πράγματα τα οποία δεν είναι αληθή (αναφέρομαι στην υποχρεωτική παρουσία και στα όσα μέχρι στιγμής γνωρίζω από την προτέρη εμπειρία στο θέμα αυτό) και για τα οποία ήθελα να τοποθετηθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσκληση σε επιτροπές και καταλόγους και μάλιστα στη κούτρα;; Wow! Sounds lots of fun!

Ερε, Τι ευκαιρίες χάνουμε.. Brain Gain, οσονούπω.. :D 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Directionless said:

Απλά, αναφέρθηκαν ορισμένα πράγματα τα οποία δεν είναι αληθή (αναφέρομαι στην υποχρεωτική παρουσία και στα όσα μέχρι στιγμής γνωρίζω από την προτέρη εμπειρία στο θέμα αυτό) και για τα οποία ήθελα να τοποθετηθώ.

Για αποκατάσταση της συζήτησης, η άποψη μου περιοριζόταν στην υποχρέωση παρουσίας ΜΕΤΑ την αποδοχή. Η αποδοχή στη δική μου περίπτωση ήταν εθελοντική, ενώ μου είχε ξεκαθαριστεί από πριν ότι δεν θα εισπράξω ούτε σεντ.

Επίσης δικαίωμα αποζημίωσης υπάρχει πολύ σωστά σύμφωνα με ο,τι είχες παραθέσει, αλλά επί του πρακτεου κανείς δεν θα εισπράξει ούτε σεντ. Ή μάλλον να το διατυπώσω καλύτερα, υπάρχει πιθανότητα σε βαθμό βεβαιότητας να μην πάρει τίποτα. Πάνω σε αυτό βασίζεται και η άποψη μου ότι στην πράξη είναι καθαρόαιμος εθελοντισμός.

Όποιος θέλει το επιχειρεί, με ρίσκο να εργαστεί 20-40 εργάσιμες δωρεάν ανά διαγωνισμο, ενώ έχει δικαίωμα αποζημιωσης από το Νόμο. Αλλά αν αποδεχτεί, τότε είναι υποχρεωμένος να ολοκληρώσει τη διαδικασία.

Νομίζω ότι πλέον συμφωνούμε όλοι.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Ημουν και εγώ μέλος επιτροπής σε διαγωνισμούς (2000-2009), είτε αναθέσεων μελετών είτε κατασκευών, και ποτέ δεν υπήρχε αποζημίωση..

Από το 2009 και μετά δήλωνα κώλυμα παρουσίας λόγω ανειλημμένης υποχρέωσης, άρχισαν να με βάζουν αναπληρωματικό και τελικά κατάλαβαν και σταμάτησαν....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.