Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα dialux για φωτοτεχνία


gnusselt

Recommended Posts

Δεν είμαι ειδικός στις φωτοτεχνικές μελέτες για αυτό ζητώ τη βοήθεια σας.

Χρησιμοποίησα το πρόγραμμα DIALux και θέλω να συζητήσω μαζί σας τα αποτελέσματα που μου έδωσε.

 

Σε χώρο εργαστηρίου παραγωγής σιροπιού, 100 m2 και ύψους 3,5 m, με ζήτηση 500 Lux, ζητάει συνολικό φωτισμό 920 Watt, χρησιμοποιώντας λάμπες Philips EFix TCS260 TCS260 2xTL5-35W/840 HF M2 (12 τμχ).

 

Σε χώρο γραφείου 50 m2 και ύψους 3 m, με ζήτηση 500 Lux, ζητάει συνολικό φωτισμό 620 Watt, χρησιμοποιώντας τις ίδιες λάμπες (8 τμχ).

 

 

Νομίζω ότι η απαιτούμενη ισχύ (W) είναι πολύ μεγάλη. Ποια είναι η γνώμη σας;

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου πολύ αγαπητέ gnusselt. Η μέση τιμή εγκατεστημένης ισχύος φωτισμού στη χώρα μας για γραφεία, επαγγελματικούς χώρους και κλπ προκύπτει συνήθως από 14-20 W/m2 χωρίς να εξαιρούνται και περιπτώσεις προς τα πάνω ή προς τα κάτω. Στη περίπτωσή σου προκύπτει στη 1η περίπτωση 9.2 W/m2, στη δεύτερη περίπτωση 12.4 W/m2 . Ισχύς απολύτως αναμενόμενες.

 

Το dialux έχει μερικά κολπάκια που ίσως δεν τα ξέρουν πολλοί. Πιθανόν αυτό το φωτεινό αποτέλεσμα που βλέπεις (αν έχεις αφήσει default τιμές) είναι το αποτέλεσμα που θα πάρεις όταν οι λαμπτήρες σου πέσουν στο 80% της φωτεινότητας που θεωρείται και το όριο που σηματοδοτεί το τέλος ζωής τους. Το πρόγραμμα ορθά κάνει αυτή την επιλογή για να σε προστατέψει όταν η φωτεινή ροή των λαμπτήρων μετά από Χ ώρες λειτουργίας θα αρχίσει να πέφτει. Άρα γενικώς το πρόγραμμα αν του πεις να σου υπολογίσει αυτό τους απαραίτητους λαμπτήρες έχει αυτό το ποσοστό ασφαλείας του 20%.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω φάει κόλλημα με το σχεδιαστικό κομμάτι του dialux και το manual δεν το καλύπτει καλά:(. Θέλω να σχεδιάσω την κάτοψη ενός εργοστασίου που αποτελείται από διαφορους χώρους χωρισμένους με τοίχο ανάμεσα τους σε ορισμένα σημεία ενώ σε άλλα όχι (υπάρχει διάδρομος) κάτι σαν την παρακάτω φωτογραφία http://img14.imageshack.us/img14/4481/dfdfdc.png. Το πρόβλημα μου είναι ότι αφού φτιάξω, για παράδειγμα, έναν ορθογώνιο χώρο δεν μπορώ να προσθέσω ένα τοίχο στη μέση για να το χωρίσω στα δύο. Ξέρει κανείς πως μπορώ να τοποθετήσω έναν τοίχο σε όποιο σημείο θέλω με ότι διαστάσεις θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Tasosi

 

Εχω δουλέψει πολύ με το Dialux και το ξέρω αρκετά καλά. Αυτό που συνηθίζεται είναι να εισάγεις την αρχιτεκτονική κάτοψη του χώρου που θες να επεξεργαστείς κατευθείαν από το Autocad. Έτσι έχεις με ακρίβεια τις διαστάσεις του χώρου αλλά και τις θέσεις των γραφείων-επίπλων. Δεν είναι απαραίτητο βέβαια αλλά βοηθάει πολύ.

 

Τώρα, πράγματι το σχεδιαστικό κομμάτι δεν είναι το πιο εύκολο. Για εσωτερικούς τοίχους μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εργαλείο της κολόνας. Εισάγει δηλαδή μια κολόνα και τις αλλάζεις της διαστάσεις (ύψος, πλάτος, μήκος) ώστε να την κάνεις σαν τοίχο. Το γεγονός ότι αναφέρεται σαν κολόνα δεν σημαίνει τίποτα. Το πρόγραμμα την αντιλαμβάνεται σαν στοιχείο, είτε κολόνα, είτε τοίχο είτε οτιδήποτε άλλο. Μετά μπορείς να δώσεις διάφορες υφές ή χρώματα για το στοιχείο αυτό. Ο τρόπος αυτός είναι ο πιο ενδεδειγμένος για να δημιουργήσεις εσωτερικά χωρίσματα.

Πρόσεξε όμως κάτι. Καλό είναι να μην δημιουργεί πολύ μεγάλους χώρους καθώς τα φωτοτεχνικά αποτελέσματα (δηλ. οι σχετικοί υπολογισμοί) μπορεί να πάρουν αρκετή ώρα αν ο χώρος είναι πολύ μεγάλος. Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά ότι θες να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα, όπως και εγώ άλλωστε, αλλά σκέψου το εξής. αν έχεις ένα χώρο με 4 δωμάτια ας πούμε θα μπορούσες να μελετήσεις το κάθε δωμάτιο ξεχωριστά. Αν το σκεφτείς θα δεις ότι δεν υπάρχει καμιά διαφορά από το να φτιάξεις ένα μεγάλο χώρο και να τον χωρίσεις με "τοίχους" σε διάφορα δωμάτια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά GeorgeS...κι εγω για να σχεδιασω στο Dialux χρησιμοποιώ τις κολόνες γι τοιχους..Εισαγωγη σχεδιου απο το Autocad δεν εχω καταφερει να κάνω...αν και εχει επιλογή.

Μπορεις να βοηθήσεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δύσκολο. Από το μενού File (Αρχείο) επιλέγεις Import ("Εισαγωγή") και σου έχει επιλογή dwg ή dxf. Καλό βέβαια είναι η όποια κάτοψη στο Autocad να είναι αποθηκευμένη σε φορμά autocad 2004 γιατί δεν ξέρω αν υποστηρίζει τις νεότερες εκδόσεις. Στην πραγματικότητα, όταν εισάγεις μια κάτοψη dwg ή dxf απλά την έχεις από κάτω (σαν διαφάνεια κάτι) ώστε να σχεδιάσεις το χώρο σου. Τώρα υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες με τις συντεταγμένες και το πως τοποθετείται μέσα στο dialux αυτή η κάτοψη που δεν τις έχω πολυκαταλάβει. Αν ακολουθήσεις πάντως τις default ρυθμίσεις (λίγο προσοχή στις μονάδες μόνο) όλα πάνε μια χαρά. Απλά μπορεί η κάτοψη σου να μην βγει ακριβώς στο κέντρο (εκεί που σχεδιάζεις δηλαδή) αλλά κάπου τριγύρω. Κανένα πρόβλημα όμως, με λίγο zoom in zoom out θα την βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το dialux: Έχω ένα χώρο στον οποίο θέλω να βάλω εξωτερικό φωτισμό. Πιο συγκεκριμένα θέλω να χρησιμοποιηθούν λάμπες με βραχίονα (για σκοπούς ασφαλείας) και μεταξύ 2 λαμπών να υπάρχουν 5 lux. Πάνω κάτω αυτά τα έχω κάνει (αν και πιστεύω ότι υπάρχει ένας πιο σωστός και εύκολος τρόπος από αυτόν που χρησιμοποίησα). Το πρόβλημα είναι στο ότι το πρόγραμμα δεν μου βγάζει το συνοπτικό φυλλάδιο ενώ έχουν γίνει όλοι οι υπολογισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το dialux: Έχω ένα χώρο στον οποίο θέλω να βάλω εξωτερικό φωτισμό. Πιο συγκεκριμένα θέλω να χρησιμοποιηθούν λάμπες με βραχίονα (για σκοπούς ασφαλείας) και μεταξύ 2 λαμπών να υπάρχουν 5 lux. Πάνω κάτω αυτά τα έχω κάνει (αν και πιστεύω ότι υπάρχει ένας πιο σωστός και εύκολος τρόπος από αυτόν που χρησιμοποίησα). Το πρόβλημα είναι στο ότι το πρόγραμμα δεν μου βγάζει το συνοπτικό φυλλάδιο ενώ έχουν γίνει όλοι οι υπολογισμοί.

 

 

Σε άλλες εφαρμογές στο βγάζει ή μόνο στη συγκεκριμένη ? Εννοείς ότι δεν σου βγάζει καν εκείνο το pdf ?

 

Η μηχανή εξαγωγής αποτελεσμάτων πάντως του dialux δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει. θέλει κάποιες ρυθμίσεις. Δεν το έχω τώρα μπροστά μου, αλλά μπορείς να ρυθμίσεις εσύ τι ακριβώς θα σου βγάζει σαν report και τι όχι. Υπολογιστικό φύλλο δεν έχει πάντως (τύπους κλπ). Μια μέρα είχα ταλαιπωρηθεί πάρα πολύ με αυτό το θέμα διότι τύπωνε για μια απλή μελέτη, 58 σελίδες αποτελεσμάτων. Στους τοίχους, στα ταβάνια, συνοπτικό τεχνικό φυλλάδιο των φωτιστικών, αναλυτικό για καθένα από αυτά, κλπ κλπ. Φτιάξε ένα πρότυπο δικό σου, δώστου όνομα και αποθήκευσε το.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για τους εξωτερικούς χώρους δεν μου βγάζει συνοπτικό φυλλάδιο. Η λύση που βρήκα είναι να τοποθετήσω επιφάνειες υπολογισμών στα σημεία που θέλω να δω τα lux

Link to comment
Share on other sites

ξερει καποιος που να εχει δουλεψει το dialux με ποιο κριτηριο επιλεγουμε φωτιστικα κ λαμπτηρες απο τους καταλογους? δηλαδη τι τυπο φωτιστικου ή λαπτηρα επιλεγουμε απο εναν τεραστιο Online καταλογο που εχουμε?

και επισης δινουμε εμεις καπου ως δεδομενο τα lux που θελουμε? για παραδειγμα σε μια μελετη εξωτερικου φωτισμου που εχω πρεπει να ειναι ελαχιστο 5lux στο ενδιαμεσο μεταξυ 2 λαμπτηρων. Πως ακριβως το χρησιμοποιουμε αυτο ως δεδομενο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.