Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα dialux για φωτοτεχνία


gnusselt

Recommended Posts

  • 1 year later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα σχετικά με την μελέτη φωτισμού. Πρόσφατα μου ζητήθηκε να αντικαταστήσω τον φωτισμό σε μία έκθεση μεταχειρισμένων αυτοκινήτων με led. Το θέμα είναι πως μου ζητήσαν κάποια standar πράγματα τα οποία με το dialux δεν κατάφερα να βρω και δεν μπόρεσα να το δουλέψω εύκολα.

Συγκεκριμένα μου ζήτησαν τα lux στην έκθεση και στους χώρους πελατών πρέπει να είναι 800 lux (μέτρηση 1,5μ από το έδαφος).  και  στον 2ο χώρο αυτό ¨ Το χρώμα σε όλο το συνεργείο πρέπει να είναι ψυχρό (πάνω από 4000K). 1000 Lux συνολικά . Τα στοιχεία του φωτιστικού μου είναι καμπάνες led 100w 6400k και 8000lm για την έκθεση και για το συνεργείο καμπάνες led 200w 6400κ 24.000lM

Το θέμα μου είναι αν μπορώ να καλύψω τις ανάγκες που μου ζητάνε με τα παραπάνω στοιχεία. έβαλα στο πρόγραμμα τυχαία κάποιες διαστάσεις αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με τα lux. δεν μου γράφει για παράδειγμα ότι για τα 50 φωτιστικά που έβαλα πόσα lux θα έχω στο 1,5μ ή 1000lux συνολικά στον 2ο χώρο. Αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος θα του είμαι υπόχρεος..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά !

Στο  Dialux & στο Dialux evo μπορείς να δηλώσεις επίπεδο εργασίας 1,5μ από το έδαφος ή να δηλώσεις μία επιφάνεια υπολογισμού στο 1,5μ. 

Δεν καταλαβαίνω τι ενοείς "1000 lux συνολικά".  Lux είναι μέτρο της έντασης φωτισμού που προσπίπτει ή περνά μέσα από μια επιφάνεια και είναι ίσο με την φωτεινή ένταση lumen ανά τετραγωνικό μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις την κάτοψη, ορίζεις χαρακτηριστικά χώρου όπως το επίπεδο εργασίας, τοποθετείς τα φωτιστικά, βλέπεις την έκθεση αποτελεσμάτων. Εκεί φαίνονται τα lux.

Επειδή δουλεύεις με καμπάνες μη ξεχάσεις να ορίσεις το σωστό ύψος κρέμασης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2020 at 12:27 ΜΜ, stelios-v said:

Καλημέρα και καλή χρονιά !

Στο  Dialux & στο Dialux evo μπορείς να δηλώσεις επίπεδο εργασίας 1,5μ από το έδαφος ή να δηλώσεις μία επιφάνεια υπολογισμού στο 1,5μ. 

Δεν καταλαβαίνω τι ενοείς "1000 lux συνολικά".  Lux είναι μέτρο της έντασης φωτισμού που προσπίπτει ή περνά μέσα από μια επιφάνεια και είναι ίσο με την φωτεινή ένταση lumen ανά τετραγωνικό μέτρο.

Στέλιο μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. έβαλα 1,5 μέτρο εργασίας. Τα 1000lux μου τα ζητήσανε αυτοί. δλδ λέει ότι στον χώρο του συνεργείου εγώ θέλω 1000lux.δεν τον ενδιαφέρει το πως θα γίνει..αλλά όταν έρθει με το luxμετρο θέλει να δει 1000 lux

 

Σταύρο σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Στην έκθεση αποτελεσμάτων πλέον μου το γράφει αλλά δεν κατάλαβα πως ορίζεις το σωστό ύψος κρέμασης της καμπάνας

Edited by Leftoskal
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν τα 1000lux είναι υπερβολικά για συνεργείο (ενδεικτικά 1000 προτείνονται για χώρους χειρουργείου) όπως και τα 800 για τους χώρους γραφείων. Στο dialux evo βάλε χώρο υπολογισμού μόνο το συνεργείο και όχι τυχόν διαδρόμους κτλ. Για τα φωτιστικά μην κοιτάς μόνο την ισχύ τους αλλά και τα λοιπά φωτοτεχνικά χαρακτηριστικά τους (γωνίες δέσμης κτλ) ώστε να βρείς το κατάλληλο για τη περίπτωσή σου.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.