Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πάχος Εξωτερικής μόνωσης σε κτίριο μηδενικής κατανάλωσης


joe3616

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα τις εξωτερικής μόνωσης και του πάχους της. Πλέον από 1/1/2020 όλες οι νέες οικονομικές άδειες θα πρέπει να έχουν μελέτη κενακ που θα τεκμηριώνει κτίριο σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης. Δηλαδή κατηγορία ενεργειακή Α . Άρα το πάχος της εσωτερικής μόνωσης πρέπει να αυξηθεί πολύ. Υπάρχει κάποια ενημέρωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Είμαι έτοιμος να ξεκινήσω 2 νέες άδειες και δε ξέρω πως να τις μελετήσω. Από που προκύπτει ότι ένα κτίριο σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης σημαίνει ότι πρέπει να ανήκει στη κατηγορία Ά ? Οι ελάχιστοι συντελεστές ανά περιοχή ( θερμοπερατότητας και ηλετρλομηχανολογικών )  που ίσχυαν στο ΚΕΝΑΚ 2017 θα ισχύουν και σήμερα ? Τι γίνεται με τα συστήματα συμπαραγωγής και τα παθητικά ? Πρέπει να χρησημοποιούνται οπωσδήποτε μέχρι ένα ποσοστό ?  Δεν ξέρω πως να ξεκινήσω αλλά οι πελάτες βιάζονται και δεν έχει βγει ούτε νέος ΚΕΝΑΚ ούτες νέες ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, silverhawk said:

. Από που προκύπτει ότι ένα κτίριο σχεδόν μηδενικής κατανάλωσης σημαίνει ότι πρέπει να ανήκει στη κατηγορία Ά ?

Υ.Α. 8525_   2018 - Κτήρια μηδενικής κατανάλωσης ενέργειας

(κάτω απο το πιν. 4)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.