Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Steelman said:

Συνάδελφοι, μόνο ΣΑΕΠ και τέλος!
Μην το κουράζουμε το θέμα. 

Και σιγά ο απόφοιτος ευρωπαϊκού πανεπιστημίου μην ακολουθήσει την διαδικασία ΔΟΑΤΑΠ  και από M.Sc. βρεθεί με ένα απλό ελληνικό δίπλωμα (δηλαδή υποβάθμιση) που δεν είναι καν M.Sc. Δεν μας ενδιαφέρει το ΔΟΑΤΑΠ. 

Για τους συναδέφλους από Ευρώπη. ΠΟΤΕ ΔΟΑΤΑΠ, μόνο ΣΑΕΠ !!!

Υπάρχει νομοθεσία και ακολουθείται κανονικά. 

Δεν γνωρίζω από ποιο πανεπιστήμιο έχεις τελειώσει και αν έχεις περάσει από κάποια διαδικασία ΣΑΕΠ ή ΔΟΑΤΑΠ , απλά επειδή εγώ επειδή είμαι απόφοιτος Ευρωπαϊκού ιδρύματος 5ετους φοίτησης, όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΣΑΕΠ πέρα το τι έχασα τα λεφτά μου, είχε διαλυθεί η επιτροπή και έφυγα κατευθείαν για ΔΟΑΤΑΠ και το αποτέλεσμα ξέρεις ποιο ήταν αγαπητέ συνάδελφε?

Να μου βγάλουν 2 μαθήματα να τα δώσω και να ξεμπερδεψω να πάρω το 100% του τίτλου -δικαιωμάτων -ακαδημαικα κλπ....

Το ΣΑΕΠ μου έβγαλε 8 (αφού συγκροτήθηκε μετά από 2-3 χρόνια) με παίρνουν τηλέφωνο ένα ωραίο πρωί να μου πουν αυτό το πράγμα 🤣🤣...

Η απάντηση μου ήταν...τι λέτε ρε παιδιά έχω περάσει από ΔΟΑΤΑΠ και έχω δώσει εξετάσεις με την πλήρη αναγνώριση ... τώρα με θυμηθηκατε?

Η απάντηση τους ήταν ....αα ναι? Δεν πειράζει καλύτερα έχει μεγαλύτερη ισχύ το ΔΟΑΤΑΠ από το ΣΑΕΠ ! ΕΠΙ ΛΕΞΗ !!!!

Υπόψιν ότι και τα 2 υπάγονται στο Υπουργείο παιδείας! 

Καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του μετά απ'αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΑΕΠ 8 χρόνια πριν ήταν ένας φορέας ΜΗ απόδοσης επαγγελματικών δικαιωμάτων. Μετά από κάτι πρόστιμα (που τα πληρώναμε εν μέσω κρίσης) μαζεύτηκε η κατάσταση. Τώρα δεν υπάρχουν μαθήματα κτλ είτε είσαι απόφοιτος ΕΕ άρα παίρνεις ΕΔ είτε δεν είσαι και δεν παίρνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι,το εύχομαι γιατί εγώ προσωπικά έχασα πάρα πολλά λεφτά και όταν ζήτησα τσ χαρτιά μου πίσω η απάντηση ήταν ότι ότι καταθέτεις δεν έχεις δικαίωμα να το πάρεις πίσω!

Άσε που για ένα φεγγάρι είχε διαλυθεί και συγκροτήθηκε ξανά σαν θεσμός!

Θες χρόνο που έχασα, ψυχολογία στο 0 ! Μιλάμε για απίστευτα ρεζίλια! Δεν γίνονται σε καμία χώρα του εξωτερικού αυτά τσ πράγματα!

Έχω συμφοιτητές οι οποίοι δουλεύουν σε κράτη μέλη της Ε.Ε. χωρίς κανέναν περιορισμό !

Κρίμα! Παντού εμπόδια αυτή η χώρα! Από μία απλή δουλειά σε μία υπηρεσία μέχρι κάτι σοβαρό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε χώρα του όποιος δε θέλει να ζυμώσει 10 χρόνια κοσκινίζει. Αυτή τη φιλοσοφία είχε ο φορέας. Δεν ήθελε και κοσκίνιζε όσο πολύ μπορούσε λες και ο κάθε φάκελος δεν έκρυβε από πίσω του έναν άνθρωπο. Μπήκε όμως χέρι από την ΕΕ και τώρα τα αναγνωρίζουμε όλα θέλουμε δε θέλουμε. Ακόμα και κολέγια...

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, stayros said:

Είμαστε χώρα του όποιος δε θέλει να ζυμώσει 10 χρόνια κοσκινίζει. Αυτή τη φιλοσοφία είχε ο φορέας. Δεν ήθελε και κοσκίνιζε όσο πολύ μπορούσε λες και ο κάθε φάκελος δεν έκρυβε από πίσω του έναν άνθρωπο. Μπήκε όμως χέρι από την ΕΕ και τώρα τα αναγνωρίζουμε όλα θέλουμε δε θέλουμε. Ακόμα και κολέγια...

Το Mediterranean εδω αθηνα αναγνωρίζεται να παμε 1 χρονάκι να τελειωνουμε;

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, tns said:

Συνάδελφε καλησπέρα , το γεγονός ότι είναι Νιγηριανός δεν έχει καμία απολύτως σχέση !

Και όμως έχει σχέση. Η σχέση είναι ότι μέσω ΣΑΕΠ μπορείς να κάνεις αίτηση μόνο αν είσαι ευρωπαίος πολίτης (ή αν η σύζυγός σου είναι.) 

Πεδίο εφαρμογής

“Οι διατάξεις περί αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων βάσει της Οδηγίας 2005/36/ΕΚ του παρόντος εφαρμόζονται σε κάθε υπήκοο κράτους - μέλους ο οποίος επιθυμεί να ασκήσει νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα έχοντας αποκτήσει τα επαγγελματικά του προσόντα σε άλλο κράτος - μέλος είτε ως αυτοαπασχολούμενος είτε ως μισθωτός, συμπεριλαμβανομένων των ασκούντων ελευθέρια επαγγέλματα.”

 

Να προσθέσω :

 

Η Οδηγία 2005/36/ΕΚ όσον αφορά τα επαγγελματικά προσόντα εφαρμόζεται:

σε υπηκόους των 28 κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ), των τριών επιπλέον κρατών-μελών του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ): Ισλανδία, Νορβηγία, Λιχτενστάιν, καθώς και της Ελβετίας, οι οποίοι επιθυμούν να ασκήσουν κάποιο νομοθετικά ρυθμιζόμενο επάγγελμα στην Ελλάδα είτε ως αυτοαπασχολούμενοι, είτε ως μισθωτοί.

 

 

Edited by bob mastoras
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tns said:

Να μου βγάλουν 2 μαθήματα να τα δώσω και να ξεμπερδεψω να πάρω το 100% του τίτλου -δικαιωμάτων -ακαδημαικα κλπ....

Το ΣΑΕΠ μου έβγαλε 8 (αφού συγκροτήθηκε μετά από 2-3 χρόνια) με παίρνουν τηλέφωνο ένα ωραίο πρωί να μου πουν αυτό το πράγμα

Και μία ερώτηση: 

Πότε πήρες την απάντηση από το ΣΑΕΠ; Αυτό θα μας δείξει αν βελτιώθηκαν τα πράγματα (δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό)

Edited by bob mastoras
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, tns said:

Δεν γνωρίζω από ποιο πανεπιστήμιο έχεις τελειώσει και αν έχεις περάσει από κάποια διαδικασία ΣΑΕΠ ή ΔΟΑΤΑΠ , απλά επειδή εγώ επειδή είμαι απόφοιτος Ευρωπαϊκού ιδρύματος 5ετους φοίτησης, όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΣΑΕΠ πέρα το τι έχασα τα λεφτά μου, είχε διαλυθεί η επιτροπή και έφυγα κατευθείαν για ΔΟΑΤΑΠ και το αποτέλεσμα ξέρεις ποιο ήταν αγαπητέ συνάδελφε?

Να μου βγάλουν 2 μαθήματα να τα δώσω και να ξεμπερδεψω να πάρω το 100% του τίτλου -δικαιωμάτων -ακαδημαικα κλπ....

Το ΣΑΕΠ μου έβγαλε 8 (αφού συγκροτήθηκε μετά από 2-3 χρόνια) με παίρνουν τηλέφωνο ένα ωραίο πρωί να μου πουν αυτό το πράγμα 🤣🤣...

Η απάντηση μου ήταν...τι λέτε ρε παιδιά έχω περάσει από ΔΟΑΤΑΠ και έχω δώσει εξετάσεις με την πλήρη αναγνώριση ... τώρα με θυμηθηκατε?

Η απάντηση τους ήταν ....αα ναι? Δεν πειράζει καλύτερα έχει μεγαλύτερη ισχύ το ΔΟΑΤΑΠ από το ΣΑΕΠ ! ΕΠΙ ΛΕΞΗ !!!!

Υπόψιν ότι και τα 2 υπάγονται στο Υπουργείο παιδείας! 

Καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του μετά απ'αυτό!

Ενδιαφέρον! Και εγω απόφοιτος Ευρωπαϊκού Ιδρύματος 5ετούς φοίτησης είμαι αλλα όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναφέρθηκε ποτέ τιποτα περι εξετάσεων ωστε να αναγνωριστεί ο πλήρης τίτλος των σπουδών μου!!

Φυσικά και θα εδινα 2 μαθήματα για να εχω πλήρη αναγνώριση, αλλά αν θυμάμαι καλά μου είπαν οτι οι εξετάσεις έχουν καταργηθεί και η ισοτιμία δίνεται μόνο με την κατάθεση των δικαιολογητικών. Όλα αυτά το έτος 2012 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bob mastoras said:

Και μία ερώτηση: 

Πότε πήρες την απάντηση από το ΣΑΕΠ; Αυτό θα μας δείξει αν βελτιώθηκαν τα πράγματα (δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό)

 

2 ώρες πριν, sotirima said:

Ενδιαφέρον! Και εγω απόφοιτος Ευρωπαϊκού Ιδρύματος 5ετούς φοίτησης είμαι αλλα όταν κατέθεσα τα χαρτιά μου στο ΔΟΑΤΑΠ δεν αναφέρθηκε ποτέ τιποτα περι εξετάσεων ωστε να αναγνωριστεί ο πλήρης τίτλος των σπουδών μου!!

Φυσικά και θα εδινα 2 μαθήματα για να εχω πλήρη αναγνώριση, αλλά αν θυμάμαι καλά μου είπαν οτι οι εξετάσεις έχουν καταργηθεί και η ισοτιμία δίνεται μόνο με την κατάθεση των δικαιολογητικών. Όλα αυτά το έτος 2012 

Λοιπόν να πω όσο πιο λιτά γίνεται το στόρυ ...Όταν τελείωσα από πανεπιστήμιο της Ε.Ε. 5ετους φοίτησης κάποιος μου σφύριξε το ΣΑΕΠ !

Άρχισα  λοιπόν να ψάχνω μέχρι που Γενάρη του 2013 κατέθεσα τα χαρτιά μου !
Μάλιστα μιλούσα με κάποιον (τότε προϊστάμενο ) που με ενημέρωσε ότι από 3 εως 6 μήνες θα βγει η απόφαση ! 

Όταν λοιπόν πέρασε σχεδόν 1 χρόνος και αγανάκτησα και πίεσα πολύ την κατάσταση μία κυρία μου είπε ότι ο Χ προϊστάμενος  πήρε μετάταξη και ότι καθυστέρησαν τα χαρτιά μου λόγω το ότι είχε διαλυθεί η επιτροπή !

Φυσικά και θόλωσα  , ζήτησα τα χαρτιά μου πίσω , κάτι το οποίο δεν γινόταν απ' ότι μου είπαν με αποτέλεσμα να καταλήξω στον ΔΟΑΤΑΠ (την πιο γνωστή λύση ) να καταθέσω τα χαρτιά μου εκεί και να βγάλει η επιτροπή 2 μαθήματα τα οποία διάλεγες μία σχολή τα έδινες κλπ κλπ !

Στα τέλη αυτής της ιστορίας με παίρνουν τηλέφωνο (απο το ΣΑΕΠ) να μου πουν ότι η επιτροπή έβγαλε 8 μαθήματα !

Κάνω αίτηση ότι δεν θέλω να συνεχιστεί η διαδικασία και ότι έχω πάει στο ΔΟΑΤΑΠ (λέγοντας μου μάλιστα ότι είναι πιο ισχυρό ) (λόγω το ότι εμείς δίνουμε επ. δικαιώματα και όχι ακαδημαϊκά ) (έτσι μου είπαν )

Στο τέλος όλης αυτής της ιστορίας και αφού έχω πάρει τα χαρτιά μου απο τον ΔΟΑΤΑΠ την πλήρη αναγνώριση (ισότιμο και αντίστοιχο ) μετά από 1 χρόνο περίπου χτυπάει μία ωραία μέρα το κινητό μου λέγοντας μου ότι είναι από το ΣΑΕΠ και έχει βγει η αναγνώριση των επ. δικαιωμάτων μου χωρίς μαθήματα !

Μάλιστα (αφού εξήγησα στην κοπέλα όλα τα παραπάνω) σάστισε και μου λέει τι να το κάνω το χαρτί ?

- Θέλετε να σας απαντήσω της λέω ?

-να το στείλω στα στοιχεία που έχουμε ?

-Στείλτε το της λέω .

 

Ήταν μία λευκή κόλα Α4 η οποία παρόλο που έγραφε ότι αναγνωρίζονται τα επ. διακαιώματα μου δεν είχε ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με το χαρτί που εκδίδει ο ΔΟΑΤΑΠ (ακόμη και σαν εμφάνιση - κύρος κλπ )

 

* επίσης να πω ότι όποια προκήρυξη και να έβλεπα του Δημοσίου είτε την κατάθεση των δικαιολογητικών μου στο ΤΕΕ όλοι μου είπαν για ΔΟΑΤΑΠ ΤΟΤΕ το τονίζω !

 

Τώρα τι γίνεται και αν έχει αλλάξει κάτι δεν γνωρίζω !

Εύχομαι να έχουν αλλάξει τα πράγματα και όλη αυτή η διαδικασία, να έχουν απλοποιηθεί και κανείς να μην μπλέξει όπως εγώ και να χάσει και ένα σκασμό λεφτά ! (διότι αν μένεις στην Β. Ελλάδα , όχι ότι όλες οι δουλειές σε τέτοια θέματα γίνονται σχεδόν από Αθήνα, βλέπεις δεν έχεις δικαίωμα να δώσεις σε κανένα Τεχνικό Επιμελητήριο της Ελλάδας ούτε καν της Θεσσαλονίκης !  (πρέπει να τραβιέσαι 3 την ώρα Αθήνα , αεροπορικά -ξενοδοχεία κλπ )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.