Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή κτιρίου καταστήματος σε εκτός σχεδίου γεωτεμάχιο σε νησί


Κώστας2020

Recommended Posts

Καλησπέρα,

η ερώτηση μου είναι , για ένα οικόπεδο που κατέχω σε νησί και το οποίο βρίσκετε εκτός σχεδίου πόλης και θέλω να κατασκευάσω ένα ακίνητο με σκοπό να γίνει κατάστημα. Υπάρχουν κάποιες γενικές απαραίτητες προδιαγραφές ενός κτηρίου για αυτόν τον σκοπό, π.χ έκταση κτηρίου-οικοπέδου, άδεια χρήσης, είδος κατασκευής;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

να εχεις τιτλο για το γηπεδο, να  εχει το αναλογο εμβαδον  και να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο, να  επιτρεπεται η χρηση που το θες, να χτιζει τα τμ. που θες,

Οπερ σημαινει,  οτι ρωτας τον μηχανικο σου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Κώστας2020 said:

....κάποιες γενικές απαραίτητες προδιαγραφές ενός κτηρίου για αυτόν τον σκοπό,....

Ναι υπάρχουν μερικές εκατοντάδες προδιαγραφές για αυτόν τον σκοπό.

  • Για την φύση θέση και το μέγεθος του γεωτεμαχίου  κλπ κλπ (τοπογραφικά)
  • Για το  κτήριο, σχήμα την θέση διαμόρφωση ελάχιστες απαιτήσεις διαστάσεων κλπ κλπ (αρχιτεκτονική)
  • Για την στατική και αντισεισμική επάρκεια του κτηρίου (στατικά)
  • Αποχετεύσεις, υδραυλικά πιθανά ηλεκτρολογικά μονώσεις κλπ κλπ ανάλογα το μέγεθος του μελλοντικού κτηρίου (μηχανολογικά)
  • και διαδικασίες με το φορείς του δημοσίου (ΥΔΟΜ, ΙΚΑ, ΔΟΥ κλπ κλπ) ή και Δασαρχεία και Αρχαιολογία ανάλογα την θέση.

 

Αν θες πλήρη γνώση αυτών ξεκινάς με εισαγωγικά σε πολυτεχνείο και μετά θα χρειαστείς και μερικά χρόνια εμπειρίας.

Αν θες αποτέλεσμα φέτος πας σε Τεχνικό Γραφείο και σε καθοδηγούν στα πρώτα αναγκαία βήματα που πρέπει να κάνεις

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασικά έκανα την ερώτηση για να μάθω σε πολύ γενικές γραμμές πριν πάω σε κάποιον επαγγελματία να κάνει κάποια μελέτη.

Βέβαια παρέλειψα να αναφέρω ότι, το γεωτεμάχιο είναι 5 και κάτι στρέμματα, έχει περίπου 60 μέτρα πρόσοψη σε επαρχιακό δρόμο, η περιοχή είναι αγροτική αλλά έχουν κτιστεί στην ευρύτερη περιοχή κατοικίες σε αντίστοιχα γεωτεμάχια, και στα 300 περίπου μέτρα στον ίδιο δρόμο υπάρχει ξενοδοχείο 5 αστέρων χωρητικότητας άνω των 1000 κλινών, οπότε πιθανών είναι και το δικό μου οικοδομήσιμο. Αυτό θα το ψάξω βέβαια.

Αυτό που θα ήθελα να ξέρω πρώτα είναι αν υπάρχει ελάχιστο όριο τετραγωνικών μέτρων σε ένα κτήριο για να πάρει άδεια καταστήματος. Μπορεί π.χ. να βγεί άδεια για κατάστημα σε κτήριο 30-40 τμ ή και μικρότερο, υπάρχει όριο σε αυτό; Επίσης το είδος κατασκευής ,κλασική οικοδομή (μπετό ,τούβλα) ή σιδηροκατασκευή , ένα κατάστημα πρέπει να είναι συγκεκριμένης κατασκευής; Η αρχική μου σκέψη είναι για κατασκευή καταστήματος το οποίο θα λειτουργεί κυρίως την καλοκαιρινή σεζόν, και κτιριακά θα είναι όσον το δυνατόν μικρότερο και επιτρεπτό απο τους νόμους και κανονισμούς, και οι υπόλοιποι χώροι θα είναι εξωτερικοί ανοιχτού τύπου. Η αποθήκη θα βρίσκεται ή σε άλλο χώρο ή θα είναι με χρήση κοντέινερ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.