Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


the_topo

Recommended Posts

Kalhspera se olous.

Tha mporouse kapoios na me enhmerwsei gia to vathmo dyskolias stis exetaseis toy TEE gia thn adeia askhsews epaggelmatos? Tyxon erwthseis apo tous exetastes k genikws pws einai to klima sth diarkeia ths exetashs? Exw teleiwsei th sxolh twn Topografwn Mhxanikwn (EMΠ) mia 10etia k logw ergasias sto exwteriko exw xasei teleiws epafh. 

Dyskoleuomai na vrw prosfata forums..

Euxaristw poly

Η χρήση greeklish δεν επιτρέπεται . Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου σε ελληνικά. Λαμβάνεις προειδοποιητική ποινή ενός βαθμού.  Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ για να έχεις μια απρόσκοπτη συνέχεια στο φόρουμ.

Συγγνώμη για τα ‘γκρικλισ’, δεν πρόσεξα Πως δεν επιτρέπονται

Λοιπόν,

Καλησπέρα σε όλους :)

θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για το βαθμό δυσκολίας στις εξετάσεις του ΤΕΕ για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος; Πιθανές ερωτήσεις από τους εξεταστές και γενικώς πως είναι το κλίμα κατά τη διάρκεια της εξέτασης; Έχω τελειώσει τη Σχολή των Τοπογράφων Μηχανικών του ΕΜΠ 10 χρόνια πριν και λόγω εργασίας στο εξωτερικό έχω χάσει επαφή. Δυσκολεύομαι να βρω πρόσφατα φορους με το θέμα αυτό..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Edited by the_topo
Greeklish
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να κοπεί κάποιος θα πρέπει να έχει ξεχάσει πόσα πόδια έχει ο τρίποδας του total station.

Edited by ntanos
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2020 at 8:14 ΜΜ, ntanos said:

Για να κοπεί κάποιος θα πρέπει να έχει ξεχάσει πόσα πόδια έχει ο τρίποδας του total station.

Αυτό ισχύει ακόμη; Έχετε εξετασθεί πρόσφατα; 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για την απάντηση! 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2020 at 2:25 ΜΜ, the_topo said:

Αυτό ισχύει ακόμη; Έχετε εξετασθεί πρόσφατα;

Ναι, πέρυσι. Γενικά δεν ρωτάνε καν κάτι συγκεκριμένο. Ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μπορείς να διαλέξεις να ερωτηθείς για την διπλωματική σου. Το πιθανότερο είναι ότι θα γινει μία ευγενική και φιλική κουβέντα σχετική με την εργασιακή σου εμπειρία, τις προσδοκίες σου κλπ.

Η διαδικασία αυτή ήταν από τα πράγματα που με έκαναν να αμφιβάλλω ώρες ώρες για το, αν τελικά οι μηχανικοί λύνουμε προβλήματα ή κάποιες φορές απλά τα δημιουργούμε από το πουθενά. Χαμένος χρόνος είναι και δίνει πάτημα σε άλλους κλάδους να μας κοροιδεύουν και με το δίκιο τους.

Είναι σαν να μάθεις μία μέρα, ότι οι γιατροί για να πάρουν άδεια περνάνε κάποιες εξετάσεις που τους ρωτάνε τι χρώμα έχει το αίμα. Δεν θα ξενέρωνες με τον κλάδο τους? 😂

Edited by ntanos
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν ξέρω πως είναι σήμερα τα πράγματα, αλλά η επιτροπή που εξέταζε τουλάχιστον στην ομάδα συναδέλφων που είχαμε εξεταστεί κάποτε, έδειχνε ότι είχε ασχοληθεί με τις διπλωματικές (ενδεχομένως μια πρώτη ανάγνωση να την είχαν κάνει) και υπήρχε καταιγισμός (εύστοχων) ερωτήσεων. Μάλιστα σε περιφερειακό τμήμα είχα μάθει τότε ότι είχαν κόψει και άτομα που έκριναν ανεπαρκή. Ενδεχομένως να ήταν τυχαίο γεγονός και δεν μπορώ να γενικεύσω. Πάντως, το να γίνεται πέρασμα "τουρίστα" από το ΤΕΕ ούτε σωστό είναι και ούτε το ανάλογο επιστημονικό κύρος προσδίδει. Συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Το να δίνονται άδειες άσκησης επαγγέλματος εύκολα είναι αππτελεσμα 3-4 μνημονίων, αιτήσεων διαγραφών 50 μελών ανά εβδομάδα και κατάρρευσης του ασφαλιστικού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 1:19 ΠΜ, ntanos said:

Ναι, πέρυσι. Γενικά δεν ρωτάνε καν κάτι συγκεκριμένο. Ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μπορείς να διαλέξεις να ερωτηθείς για την διπλωματική σου. Το πιθανότερο είναι ότι θα γινει μία ευγενική και φιλική κουβέντα σχετική με την εργασιακή σου εμπειρία, τις προσδοκίες σου κλπ.

Η διαδικασία αυτή ήταν από τα πράγματα που με έκαναν να αμφιβάλλω ώρες ώρες για το, αν τελικά οι μηχανικοί λύνουμε προβλήματα ή κάποιες φορές απλά τα δημιουργούμε από το πουθενά. Χαμένος χρόνος είναι και δίνει πάτημα σε άλλους κλάδους να μας κοροϊδεύουν και με το δίκιο τους.

Είναι σαν να μάθεις μία μέρα, ότι οι γιατροί για να πάρουν άδεια περνάνε κάποιες εξετάσεις που τους ρωτάνε τι χρώμα έχει το αίμα. Δεν θα ξενέρωνες με τον κλάδο τους? 😂

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω ότι αν ξέραμε μόνο ‘τι χρώμα έχει το αίμα’ δεν θα μας είχε δοθεί και πτυχίο, σωστά; Φαίνεται δεν ήταν αρκετό το ποσό εξεταστήκαμε τα 5 χρόνια που σπουδάσαμε κ χρειάζεται περαιτέρω επιβεβαίωση.. 

 

On 14/1/2020 at 10:43 ΠΜ, Pavlos33 said:

Συνάδελφε δεν ξέρω πως είναι σήμερα τα πράγματα, αλλά η επιτροπή που εξέταζε τουλάχιστον στην ομάδα συναδέλφων που είχαμε εξεταστεί κάποτε, έδειχνε ότι είχε ασχοληθεί με τις διπλωματικές (ενδεχομένως μια πρώτη ανάγνωση να την είχαν κάνει) και υπήρχε καταιγισμός (εύστοχων) ερωτήσεων. Μάλιστα σε περιφερειακό τμήμα είχα μάθει τότε ότι είχαν κόψει και άτομα που έκριναν ανεπαρκή. Ενδεχομένως να ήταν τυχαίο γεγονός και δεν μπορώ να γενικεύσω. Πάντως, το να γίνεται πέρασμα "τουρίστα" από το ΤΕΕ ούτε σωστό είναι και ούτε το ανάλογο επιστημονικό κύρος προσδίδει. Συμφωνώ μαζί σου.

Συμφωνώ κι εγώ κι Ευχαριστώ για την απάντηση. Ούτε εγώ συμφωνώ με το πέρασμα τουρίστα. Απλώς θα προτιμούσα το σύστημα στο στάδιο πτυχίου να είναι ήδη υπεραρκετό  ώστε να μην χρειάζεται επιβεβαίωση  μετά την απόκτηση του. Εξάλλου η ‘διαφοροποιηση’ των μηχανικών φαινεται μετά στη ποιότητα της δουλειάς, σωστά; Ανεξαρτήτως αν έχουμε περάσει τις εξετάσεις του ΤΕΕ 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 2:57 ΜΜ, [email protected] said:

Το να δίνονται άδειες άσκησης επαγγέλματος εύκολα είναι αππτελεσμα 3-4 μνημονίων, αιτήσεων διαγραφών 50 μελών ανά εβδομάδα και κατάρρευσης του ασφαλιστικού.

 

On 14/1/2020 at 1:19 ΠΜ, ntanos said:

Ναι, πέρυσι. Γενικά δεν ρωτάνε καν κάτι συγκεκριμένο. Ίσως να υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μπορείς να διαλέξεις να ερωτηθείς για την διπλωματική σου. Το πιθανότερο είναι ότι θα γινει μία ευγενική και φιλική κουβέντα σχετική με την εργασιακή σου εμπειρία, τις προσδοκίες σου κλπ.

...

Είναι σαν να μάθεις μία μέρα, ότι οι γιατροί για να πάρουν άδεια περνάνε κάποιες εξετάσεις που τους ρωτάνε τι χρώμα έχει το αίμα. Δεν θα ξενέρωνες με τον κλάδο τους? 😂

Συνάδελφοι, δεν είναι πρακτική μόνο του "μνημονιακού παρόντος"!

Αυτό που λέει ο συνάδελφος ntanos, έγινε και σε μένα!

Το 1986 που πέρασα, λίγα χρόνια μετά την κατάργηση των 8ώρων, η "άκρως εξειδικευμένη" ναυπηγική ερώτηση που μου έγινε, και θυμάμαι ακόμα, ήταν :

"Πώς γίνεται ένα εξολοκλήρου σιδερένιο κατασκεύασμα να επιπλέει??"

Αυτό που έμαθα τότε, ήταν ότι αυτού του βαθμού δυσκολίας ερωτήσεις, υποβάλλονταν σε αποφοίτους ελληνικών πολυτεχνείων, και ειδικά ΕΜΠ, αλλά γίνονταν "σκληρότερες ερωτήσεις" σε αποφοίτους ξένων πολυτεχνείων.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το "λάθος" είναι η χρήση του όρου "εξετάσεις". Στην ουσία είναι "προσωπική συνέντευξη..."

Αν ήταν εξετάσεις θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον δύο ημέρες, αλλά σε αυτή τη περίπτωση θα ακυρώνονταν στην πράξη οι εξετάσεις στα πανεπιστήμια...

Ο πραγματικός ρόλος της όλης διαδικασίας είναι η αποφυγή εγγραφής στο ΤΕΕ "περίεργων καταστάσεων..."

Link to comment
Share on other sites

@antloukidis

Δεν έχω άποψη για το 1986. Το 2004 που πήρα εγώ άδεια η εξέταση ήταν μισή ώρα, αρκετά σκληρή, με επιτροπή 3 άτομα, και αυτό που θυμάμαι εκτός των άλλων ήταν ότι μου σχεδίασαν ένα φορέα μέτριας προς μεγάλης πολυπλοκότητας και μου ζήτησαν να αριθμησω τη σειρά που θα εμφανιστούν οι πλαστικές αρθρώσεις. By the way μπήκα και τελείωσα ΕΜΠ εξ αρχής.

Η ανάμνηση που μου έχει μεινει είναι ότι δεν ήταν παραλία η εξέταση. Κάπου στο 2015 έμαθα από γνωστό ότι η εξέταση είχε γίνει παραλία λόγω πολλών αιτήσεων διαγραφής.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.