Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


the_topo

Recommended Posts

18 ώρες πριν, the_topo said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Σε γενικές γραμμές πάντως πιστεύω ότι αν ξέραμε μόνο ‘τι χρώμα έχει το αίμα’ δεν θα μας είχε δοθεί και πτυχίο, σωστά; Φαίνεται δεν ήταν αρκετό το ποσό εξεταστήκαμε τα 5 χρόνια που σπουδάσαμε κ χρειάζεται περαιτέρω επιβεβαίωση.. ...

Η εμπειρία μου ως μέλος επιτροπής εξετάσεων (αλλά και ως φοιτητής) μου έδειξε ότι δυστυχώς το ότι απέκτησε κάποιος πτυχίο δεν προϋποθέτει τις ανάλογες γνώσεις.

5 ώρες πριν, astrah said:

..................Ο πραγματικός ρόλος της όλης διαδικασίας είναι η αποφυγή εγγραφής στο ΤΕΕ "περίεργων καταστάσεων..."

ποιες μπορεί να είναι αυτές οι περίεργες καταστάσεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Π.χ. περιπτώσεις δικαστικής συμπαράστασης, ποινικούς κ.τ.λ.

Γνωρίζω συνάδελφο που "χατηρικως" ορκίστηκε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, maneni said:

Η εμπειρία μου ως μέλος επιτροπής εξετάσεων (αλλά και ως φοιτητής) μου έδειξε ότι δυστυχώς το ότι απέκτησε κάποιος πτυχίο δεν προϋποθέτει τις ανάλογες γνώσεις.

Παρόμοια  εμπειρία έχω και γώ, με συμφοιτητή ηλεκτρολόγο μηχ., που κάναμε μαζί την διπλωματική, και δεν γνώριζε το νόμο του Ωμ!!!  💀☠️💣

Δεν νομίζω πάντως ότι θα τον μάθαινε, αν τον έκοβαν στο ΤΕΕ .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το έχω αναφέρει και αλλού (Εξετασεις για εγγραφή στο ΤΕΕ) και θα το κάνω Copy - Paste  και εδώ ....

 

Έδωσα εξετάσεις στην Αθήνα σαν απόφοιτος εξωτερικού !

(θα τις χαρακτηρίσω εξετάσεις και κουβέντα καφενείου ) , Δεν μπορείς να κρίνεις έναν μηχανικό 5ετους φοίτησης  (300ects) με μία εξέταση 4-10 λεπτών.

Την πρώτη φορά με που πήγα (διότι με πετσόκοψαν) αντιμετώπισα έναν ρατσισμό, μία απαξίωση , ειρωνεία κλπ 
Βέβαια έκανα το σφάλμα (μην πω το έγκλημα ) να τους πω ότι δουλεύω , εκεί άρχισαν οι αναγούλες . (περί Άδειας , εισφορών κλπ)

Δεν θέλω ούτε να θυμάμαι το τι άσχημα πράγματα άκουσα ! Συνάδελφοι της ημεδαπής σε 2 λεπτά τελείωναν απ' την αίθουσα , μιλούσαν για τον Παναθηναϊκό (μιας και άκουγα έξω απ' την πόρτα το τί έλεγαν) 

Είναι άδικο να ΜΗΝ μπορείς να εξεταστείς σε οποιοδήποτε ΤΕΕ της χώρας και να αναγκάζεσαι με το έτσι θέλω να πηγαίνεις στην Αθήνα.

Μιλώντας με το τοπικό Τεχνικό Επιμελητήριο , όταν πήγα να πληρώσω την επανεξέταση δεν πίστευαν στα αυτιά τους ότι κόπηκα λέγοντας μου οτι εμείς από το 2011 δεν κόψαμε ποτέ ΚΑΝΕΝΑΝ ! (μάλιστα μου είπαν γελώντας οτι παρακαλάμε τα παιδιά και οτι τους τα βγάζουμε με το τσιγκέλι  )

Φυσικά την 2η φορά που πήγα , ταπεινός , λέγοντας ότι τώρα θα βγω στην αγορά εργασίας, λίγο για την διπλωματική  και πιάνοντας μία χαλαρή κουβεντούλα + τον ΔΟΑΤΑΠ την πλήρη αναγνώριση κλπ κλπ πέρασα τις εξετάσεις !

Άσχετα που είχα την τιμή να δουλέψω σ' ένα απ' τα μεγαλύτερα έργα της Ευρώπης ...χαίρομαι που δεν αντιμετώπισα κανέναν απολύτως ρατσισμό (πτυχιακά ) .

Στεναχωριέμαι διότι διαβάζοντας όλα αυτά περί Άδειας ασκήσεως επαγγέλματος, περί ΤΕΕ, πτυχίων , αναγνωρίσεις και Δοαταπ , βλέπω σε πολλά θέματα του φορουμ να υπάρχει ένα μίσος -ρατσισμός , ένας υποβιβασμός δίχως λόγο και αιτία ! 
Δυστυχώς βλέπω κάποιους να αναφέρονται σε ΕΜΠ ΑΠΘ κλπ με τέτοιο πάθος χωρίς να καταλαβαίνουν οτι σημασία δεν έχει τόσο το πανεπιστήμιο όσο ΕΣΥ το τι θα κάνεις!
Το πανεπιστήμιο θα σου δώσει 5-10 εφόδια και γνώσεις , από κει και ύστερα ρόλο παίζει το πόσο θα ασχοληθείς ΕΣΥ με το επάγγελμα, με το διάβασμα , που θα δουλέψεις, τι βιογραφικό θα χτίσεις , σεμινάρια , ίσως ένας μεταπτυχιακός τίτλος κλπ κλπ ! Σημασία έχει που θα φτάσεις ! 

Λυπάμαι να βλέπω νέους ανθρώπους να   τσακώνονται για ΤΕΙ - ΑΕΙ , δικαιώματα και να μιλούν ρατσιστικά σε άλλους συναδέλφους .

Συμφοιτητής μου δουλεύει χρόνια στο DUBAI  όπως και κάποιοι άλλοι στην Ευρώπη και φυσικά κάποιοι πουθενά  , δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ απολύτως .... εκεί τι φταίει? το ΕΜΠ ή το ΑΠΘ ?

Δεν νομίζω.

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. αΠό ποια σχολή έχει απαφοιτήσει ο κάθε συνάδελφος προφανώς δεν μας ενδιαφέρει (μιλάμε για νόμιμες σχολές ......).

εκείνο όμως που μας ενδιαφέρει είναι ότι την ώρα που παίρνει το πτυχίο θα πρέπει να έχει και το ανάλογο γνωστικό υπόβαθρο. Το τι θα κάνει μετά στην αγορά εργασίας πάλι δεν μας ενδιαφέρει. Αλλά δεν μπορεί να περιμένουμε να πάρουμε ένα πτυχίο στα χαρτιά και να μάθουμε στην εργασία ότι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρές εξετάσεις (ας είναι 2ώρες, 8 ώρες ή 10 μέρες, δε με νοιάζει). Όποιος τις περνάει ας ασκεί το επάγγελμα. Και μην ακούσω τις αστειότητες "εγώ έδωσα 60 μαθήματα και τα ξέρω όλα"....

Αυτή είναι η λύση.

Εξετάσεις για τα πάντα και δεν αναφέρομαι στο τωρινό επίπεδο εξετάσεων του ΤΕΕ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, maneni said:

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. αΠό ποια σχολή έχει απαφοιτήσει ο κάθε συνάδελφος προφανώς δεν μας ενδιαφέρει (μιλάμε για νόμιμες σχολές ......).

εκείνο όμως που μας ενδιαφέρει είναι ότι την ώρα που παίρνει το πτυχίο θα πρέπει να έχει και το ανάλογο γνωστικό υπόβαθρο. Το τι θα κάνει μετά στην αγορά εργασίας πάλι δεν μας ενδιαφέρει. Αλλά δεν μπορεί να περιμένουμε να πάρουμε ένα πτυχίο στα χαρτιά και να μάθουμε στην εργασία ότι χρειάζεται.

Συνάδελφε συμφωνώ και επαυξάνω ειδικά όταν μιλάμε για νόμιμες σχολές (όχι κολέγια π.χ. κλπ) !

Απλά το είπα και θα το ξαναπώ ... η σχολή θα σου δώσει 5-10 εφόδια από κει και ύστερα είναι στο χέρι του καθενός η γνώση , η εξειδίκευση , σεμινάρια - συνέδρια κλπ !

Καλώς ή κακώς όσοι τελειώνουν μία σχολή , ανάθεμα και αν γνωρίζουν τα δικαιώματά τους ! ! ! που μπορούν και σαν τι μπορούν να εργαστούν κλπ ..

Δυστυχώς τα διπλώματα - πτυχία του πολυτεχνείου της ιατρικής νομικής δεν είναι πτυχία αγγλικής φιλολογίας , ή ξέρω καλά ή δεν ξέρω αγγλικά +την παιδαγωγική επάρκεια και απλά διδάσκω (διορισμένος ή μη ) ! (είναι πιο απλό από ένα μηχανικό)

Ένας Ιατρός όταν τελειώνει γενική ιατρική έχει ένα γενικό υπόβαθρο ! Στο αγροτικό σου παίρνεις μία πολύ μικρή εμπειρία και έπειτα στην ειδικότητα ΕΙΔΙΚΕΥΕΣΑΙ , ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ! Ξεκινάς μπαίνεις 3ο χέρι στα χειρουργεία έπειτα με εμπειρία 2ο και τέλος 1ο (πάντοτε υπο την επίβλεψη κάποιου ειδικού που είναι παρών ) . Η πρακτική σε κάνει ιατρό τα χρόνια εμπειρίας , τα πολλά χειρουργία κλπ ! Για να μην πω για μία παθολογία η οποία είναι ατελείωτη και βασίζεται ΜΟΝΟ στην εμπειρία ! το ίδιο και η παιδιατρική που είναι ΕΜΠΕΙΡΙΑ διότι το παιδί κλαίει , δεν θα σου πει ακριβως που πονάει και γιατι !

Το ίδιο και στην νομική , θέλει χρόνια και πολλές υποθέσεις !

Με σκέτη θεωρία δεν γνωρίζω πολλούς ούτε υποθέσεις να κέρδισαν , ούτε χειρουργία να έφεραν εις πέρας !

 

 

48 λεπτά πριν, terry said:

Σοβαρές εξετάσεις (ας είναι 2ώρες, 8 ώρες ή 10 μέρες, δε με νοιάζει). Όποιος τις περνάει ας ασκεί το επάγγελμα. Και μην ακούσω τις αστειότητες "εγώ έδωσα 60 μαθήματα και τα ξέρω όλα"....

Αυτή είναι η λύση.

Εξετάσεις για τα πάντα και δεν αναφέρομαι στο τωρινό επίπεδο εξετάσεων του ΤΕΕ.

 

Άρα συνάδελφε βασιζόμενος στις εξετάσεις του ΤΕΕ , αμφισβητείς το πανεπιστήμιο που τελίωσες τόσα χρόνια , γειώνεις τους καθηγητές σου , τις εξετάσεις και όλες τις εργασίες που έκανες, τον χρόνο και το διάβασμα  όλα αυτά τα χρόνια για να αρκεστείς στις εξετάσεις ( φαντάζομαι θα εννοείς να στηθούν σοβαρές εξετάσεις από το ΤΕΕ) του ΤΕΕ οι οποίες μπορεί να σε κόψουν απλά! και τι εννοώ απλά?
Φέρε μου 10 νεούδια αυτή την στιγμη , να κάτσουμε εγώ , εσύ και κανα δυο μηχανικοί ακόμη με 10+ έτη εμπειρίας να τα βάλουμε 5 (συγνώμη για την έκφραση ) γ@μημένες ερωτήσεις , να τα ψαρώσουμε κιόλας , να τα κόψουμε και να ΚΡΙΝΟΥΜΕ ότι παρόλο που πέρασαν από ένα πανεπιστήμιο τόσα χρόνια διάβασμα , εξετάσεις, εργασίες, παρακολουθήσεις, διάβασμα και άλλα πολλά,να τα  πετάξουμε ΕΜΕΙΣ μέσα σε λίγη ώρα στα σκουπίδια !

Link to comment
Share on other sites

Αμφισβητώ τη δυνατότητα κάποιων να εργαστούν ως μηχανικοί. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Και ασφαλώς κάποιοι από αυτούς είναι το γνωστικό επίπεδο και η αντίληψη που έχουν.

Το ότι έχει κάποιος ένα πτυχίο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. Μπορεί να δουλεύει 20 χρόνια πιτσαδόρος και μετά να θυμηθεί το πτυχίο του...

Σε όλα τα σοβαρά κράτη υπάρχει διαδικασίες πιστοποίησης. Ας περάσουν όποιοι θέλουν τις εξετάσεις αυτές και μετά να πάνε να εργαστούν. Δε με απασχολεί που τελείωσαν.

Όποιος θεωρεί ότι μπορεί να δουλέψει ως μηχανικός δεν "ψαρώνει". Είναι σαν τα γκάλοπ που ρωτάνε τι γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου και όλοι λένε "ωχ κόλλησα, το ξέρω, και κοροϊδευω όταν βλέπω αυτούς που δεν ξέρουν, αλλά δε μου έρχεται τώρα"..

Αν ρωτήσεις αυτούς που έδιναν κάποτε 8 ώρες εξετάσεις, τα θέματα δεν ήταν "5 ψαρωτικές ερωτήσεις".
 

Παράθεση

 

Θυμάμαι σε εξετάσεις θέματος εξαμήνου μπετόν Ι στο ΕΜΠ, με εξεταστή τον κ. Τρέζο.

- Βλέπω υπολόγισες 10cm^2 οπλισμού. Πως βρήκες ότι έπρεπε να βάλεις 4Φ20?

-εεεεε. εεεεμ, εεεεμ

-Πως βρήκες τα 4Φ20?

-εεεεε, εεεεμ από τη διάμετρο του οπλισμού

-Στρογγυλά σίδερα έβαλες?????

-Οχι οχι τετράγωνα..

-Τετράγωνα σίδερα έβαλες????

-εεεεεμ εεεεεεμ όχι όχι στρογγυλά....

-Ευχαριστώ μπορείς να πηγαίνεις...

 

Αν είχε δουλέψει μόνος του, δε θα ψάρωνε και θα έστελνε στο διάολο τον κ. Τρέζο... Κατά τη γνώμη μου αυτός δεν κάνει για μηχανικός.. Ο επόμενος.. (για την ιστορία ο συγκεκριμένος ήταν 35+ χρονών, που θυμήθηκε να πάρει πτυχίο... και δεν είναι το θέμα η ηλικία, αν καθόταν να διαβάσει δεν θα έλεγε για τετράγωνα σίδερα...)

Παράθεση

να τα κόψουμε και να ΚΡΙΝΟΥΜΕ ότι παρόλο που πέρασαν από ένα πανεπιστήμιο τόσα χρόνια διάβασμα , εξετάσεις, εργασίες, παρακολουθήσεις, διάβασμα και άλλα πολλά,να τα  πετάξουμε ΕΜΕΙΣ μέσα σε λίγη ώρα στα σκουπίδια !

Από το έτος μου μόνο ξέρω κάμποσους, που ούτε διάβασαν, ούτε εργασίες έκαναν, ούτε παρακολούθησαν και μια χαρά μηχανικοί μέλη του ΤΕΕ είναι..

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Άρα μπορούμε για κάθε σχολή να έχουμε έναν αντίστοιχο φορέα όμοιο του ΤΕΕ διότι φαντάζομαι ότι αυτό που ισχύει στα πολυτεχνεία θα ισχύει για όλες τις σχολές !

Φαντάζομαι και σε άλλες σχολές θα υπήρχαν άνθρωποι που δεν έκαναν εργασίες -διάβασμα ή θα θυμήθηκαν στα 35 να το ασκήσουν  ! η δεν είναι έτσι ? ! !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.