Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


the_topo

Recommended Posts

Εγώ μιλάω για τους μηχανικούς, δεν γνωρίζω τι ισχύει στα άλλα επαγγέλματα. πχ οι δικηγόροι έχουν 2 χρόνια πρακτική και οι γιατροί έχουν αγροτικό και ειδικότητα καθώς και κλινικές κατά τη διάρκεια των σπουδών τους...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 λεπτά πριν, terry said:

Εγώ μιλάω για τους μηχανικούς, δεν γνωρίζω τι ισχύει στα άλλα επαγγέλματα. πχ οι δικηγόροι έχουν 2 χρόνια πρακτική και οι γιατροί έχουν αγροτικό και ειδικότητα καθώς και κλινικές κατά τη διάρκεια των σπουδών τους...

Είπες ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ , εμείς τι πρακτική κάνουμε ?

Όσο για τους Ιατρούς αγαπητέ στο αγροτικό (που ήταν ο αδερφός μου το πριν 10 χρονάκια περίπου ) πήρε την άδεια ασκήσεως σε 5 λεπτά ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ και δούλευε παίρνωντας πολλά λεφτά (παραμεθόριο +άγονο)  !  Θέλεις να μιλήσουμε για την ειδικότητα ? 6 χρόνια !!!! Εκεί γίνεσαι ΙΑΤΡΟΣ ! ! ! ! !  μισθός + εφημερίες 1.500 τουλάχιστον !

ααα ξέχασα δίνουν εξετάσεις στο τέλος της ειδικότητας μεταξύ τους ! ενώ τα προηγούμενα χρόνια έπιναν μέρα παρά μέρα ρετσίνες ! καλά λες !

Εμείς συνάδελφε που δουλέψαμε (με την ασφάλεια του δημοσίου , (αγροτικό-ειδικότητα) τα πρώτα μας 7 χρόνια (με πολύ καλά λεφτά) ? ΠΟΥΘΕΝΑ !
Για να πάρει ένας μηχανικός 1.500 με το που βγει απ' την σχολή τι πρέπει να κάνει ? Που το είδατε ?
(δεν μιλώ για έτοιμα γραφεία - οικογενειακές δουλειές, ή άτομα με πολιτικό μέσο που δούλεψαν την επόμενη μέρα)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναφέρεσαι εσύ, σε τι αναφέρομαι εγώ...? Τι μου γράφεις για πληρωμές και μισθούς?? Στο αντίλογο σου λέω και γω ότι οι δικηγόροι στην πρακτική τους δεν πληρώνονται.

Παράθεση

Σοβαρές εξετάσεις, αυτή είναι η πρόταση μου.

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, terry said:

Σε αναφέρεσαι εσύ, σε τι αναφέρομαι εγώ...? Τι μου γράφεις για πληρωμές και μισθούς?? Στο αντίλογο σου λέω και γω ότι οι δικηγόροι στην πρακτική τους δεν πληρώνονται.

 

Οκ, είδες πολλούς μηχανικούς να κάνουν πρακτική άσκηση? Γιατί εγώ είδα ελάχιστους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαίτηση για να πάρεις την άδεια ασκήσεως συνάδελφε, νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ για τις άλλες ειδικότητες,  για τις οποίες είναι υποχρεωτική η πρακτική.

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο συνάδελφε εμείς είμαστε ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ !!!

(το χω ακούσει και αυτό) (σόρρυ αλλά είναι αυτό που λένε <<ας με λεν αφεντικινα και ας πεθαίνω και απ την πείνα>>)

Βλέπω τον αδερφό μου που είναι γιατρός , απίστευτη συναδελφικοτητα, ποτέ δεν πλήρωσε σε συναδέλφους άλλης ειδικότητας...(εδώ πήγα εγώ σαν αδερφός του και δεν μου πήραν λεφτά και την 3η φορά τα πέταξα με το ζόρι γιατί λέω σε παρακαλώ είσαι ελεύθερος επαγγελματίας)

και σε μας έτσι είναι...!

 

Όλα τα πτυχία ΑΕΙ -ΤΕΙ δεν έχουν εξετάσεις μετά την κτήση του πτυχίου σε μας υποχρεωτικό ... είπαμε εμείς είμαστε ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ!που αλλού γίνονται αυτά? Τι προσφέρει το ΤΕΕ πλέον? Ας μας πείτε οι παλιοί να μαθαίνουμε οι νεότεροι!!!!!

Edited by tns
Link to comment
Share on other sites

επειδή αδυνατώ να σε παρακαολυθήσω σου λέω ότι (βάση της εμπειρίας τόσο ως φοιτητής όσο και ως εξεταστής) θα έπρεπε οι εξετάσεις στο ΤΕΕ (αφού γίνονται) να είναι πραγματικές και όχι για το θεαθήναι. Το δε ποσοστό που θα κοβόταν (από κατά τα άλλα επιτυχόντες στο πολυτεχνείο) θα σε εξέπληττε. 

Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να επιληφθεί η δικαιοσύνη και το υπουργείο για τον τρόπο που κάποιοι κατάφεραν να πάρουν το δίπλωμα.....

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που δεν έχει διευκρινισθεί είναι ο τρόπος με τον οποίο συστήνονται οι επιτροπές αυτές (ενοοώντας και τις αντίστοιχες δικηγόρων και ιατρών). Εξ όσων γνωρίζω, το ΤΕΕ βάζει μηχανικούς μαχιμους (της πιάτσας), μελετητές ή εργολήπτες (ο καθένας προφανώς, με τις δικές του ερωτήσεις).
 

Ποιός ορίζει τα συγκεκριμένα πρόσωπα και με ποιό κριτήριο; Πολιτικό, αξιοκρατικό ή τι τέλος πάντων; 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, maneni said:

επειδή αδυνατώ να σε παρακαολυθήσω σου λέω ότι (βάση της εμπειρίας τόσο ως φοιτητής όσο και ως εξεταστής) θα έπρεπε οι εξετάσεις στο ΤΕΕ (αφού γίνονται) να είναι πραγματικές και όχι για το θεαθήναι. Το δε ποσοστό που θα κοβόταν (από κατά τα άλλα επιτυχόντες στο πολυτεχνείο) θα σε εξέπληττε. 

Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να επιληφθεί η δικαιοσύνη και το υπουργείο για τον τρόπο που κάποιοι κατάφεραν να πάρουν το δίπλωμα.....

Σέβομαι πάρα πολύ την άποψη σου αλλά και την εμπειρία σου ! Φαντάζομαι ότι δεν έχεις κάποιο λόγο να μου πεις ψέματα ή να υπερβάλεις .... άρα αυτό που γίνεται με τα πολυτεχνεία και το ΤΕΕ θα έπρεπε να γίνεται με όλες τις σχολές , σωστά ?

Λογικά αν υπάρξει ένας φορέας όπως το ΤΕΕ για κάθε σχολή - κλάδο φαντάζομαι ότι και εκεί το ποσοστό των επιτυχόντων που θα κοπεί θα μας εκπλήξει και θα πρέπει να επιληφθεί η δικαιοσύνη , σωστά ?! ! !

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2020 at 7:07 ΜΜ, maneni said:

Μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις θα έπρεπε να επιληφθεί η δικαιοσύνη και το υπουργείο για τον τρόπο που κάποιοι κατάφεραν να πάρουν το δίπλωμα.....

Εδω επικροτεί το πληρωμένο πτυχίο, με συστημένη επιστολή στο σπίτι πλέον, εσύ ψάχνεις να επιληφθεί για αυτό;

Αλήθεια τι θα κάνει το ΤΕΕ τελικά; Το ότι αντιδρά για το θεαθήναι το είδαμε, στην πράξη τι θα κάνει;

Edited by VirusX2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.