Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξετάσεις ΤΕΕ - Νεότερα


the_topo

Recommended Posts

Σημασία έχει ότι μ αυτά τα κολέγια του κώλου που ανέφερες ότι αυτοί βγάζουν 3 και 4 φορές πάνω το εισόδημα του ομολόγου εδώ στην Ελλάδα! 

Το αποτέλεσμα ποιο είναι? 

Σημασία έχει από που ξεκίνησαν ή που έφτασαν?

Το έχω πει και θα το ξαναπώ, η σχολή θα σου δώσει μία βάση . Από κει και πέρα είναι στο χέρι του καθενός πόσο θα διαβάσει, θα ειδικευτεί ,που θα δουλέψει και πόση προϋπηρεσία θα αποκομίσει ! Υπάρχουν συμφοιτητές μου που δεν ασκούν το επάγγελμα και συμφοιτητής μου είναι χρόνια τώρα στο Dubai. 

 

Edited by tns
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ζαβι τι σημασία έχει ο μισθός κάποιου με το επίπεδο του?

Και γω ξέρω συνάδελφο που τελείωσε Ελλάδα, με μεταπτυχιακό και διδακτορικό εδώ και δεν μπορούσε να σταθεί με τίποτα στα ελληνικά δεδομένα, επειδή ήταν στουρνάρι.

Δεν σκάμπαζε τίποτα και να χέσω τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά.

Τώρα στο εξωτερικά, διαλέγει και σε ποια εταιρεία θα πάει και αν δεν του αρέσει πάλι σε καλύτερη και παιρνει 3-4Κ το μήνα.

Ε και? Διάγραμμα ροπών να του πεις να σου σχεδιάσει σε απλό φορέα θα ψάχνει 1 ώρα. (πως πήρε μεταπτυχιακό και διδακτορικό?, δεν ξερω...)

 

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, [email protected] said:

@terry

......Σήμερα καθαρίζουν 3-4 φορές το εισόδημα που καθαρίζει ο ομόλογός τους στην Ελλάδα. .............Και το επίπεδο επαγγελματισμού και αντίληψης πολλά χρόνια μπροστά.

................

όντως γνωρίζω και εγώ αρκετούς που στη σχολική περίοδο κολοβάραγαν και μετά σοβαρεύτηκαν.
Όμως αυτό μην το κάνουμε κανόνα. Επίσης συμφωνώ με τέρυ ότι το επίπεδο κάποιου δεν μεταφράζεται σε αντίστοιχο εισόδημα.

10 ώρες πριν, tns said:

............Το έχω πει και θα το ξαναπώ, η σχολή θα σου δώσει μία βάση . Από κει και πέρα είναι στο χέρι του καθενός πόσο θα διαβάσει, θα ειδικευτεί ,που θα δουλέψει και πόση προϋπηρεσία θα αποκομίσει !.......

Σε συνδυασμό με το προηγούμενο προφανώς μέσα από την εργασία αποκτάς εμπειρία και μαθαίνεις πράγματα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η σχολή είναι αδιάφορη.  όπως λες είναι μια βάση, άρα καθορίζει από πόσο ψηλά θα ξεκινήσεις. Επίσης να μην απαξιώνουμε τις σχολές ότι δεν έχουν σημασία και το μόνο που μετράει είναι που θα εργστείς. Γιατί έτσι ποιο το νόημα να πηγαίνουμε σχολείο στο τέλος.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν θα τα ισοπεδωσουμε όλα προφανώς. Ούτε είπε κανείς ότι η σχολή είναι αδιάφορη , είναι η κυριότερη βάση , έπειτα (δικό μου πιστεύω) θέλει πολύ προϋπηρεσία προϋπηρεσία προϋπηρεσία και προϋπηρεσία !

Τι να το κάνεις μέχρι τα 35 να παλεύεις με χαρτιά και μεταπτυχιακά αλλά από εμπειρία και προϋπηρεσία 0? 

Ούτε έτσι γίνεται..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, terry said:

ζαβι τι σημασία έχει ο μισθός κάποιου με το επίπεδο του?

Είναι ένα από τα κριτηρια 'επιτυχίας' στο επάγγελμα.

Δεν το λέω εγώ, το λέει η ανθρωπότητα.

Άλλα κριτήρια:

Υγεία

Αναλογία δουλειας-ζωης (work to life ratio)

Αποταμιεύσεις

Portfolio έργων

Εμπιστοσύνη ονόματος στην αγορα

Γνώση αντικειμενου

 

 

 

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Και γω κάνω μαϊμουδιες δηλώσεις του Ν4495, αλλά χρεώνω 5000Ε τη μία.

Υψηλό επαγγελματικό επίπεδο και επιτυχία ε?

 

Link to comment
Share on other sites

@terry

Με την έννοια του μισθού εννοούσα όχι το εισόδημα, αλλά το πώς εκτιμάται η ποιότητα της δουλειάς κάποιου που δουλεύει στην αγορά.

Βέβαια αυτό που λες παραπέμπει σε άλλα κριτήρια, τις αποταμιεύσεις και τη γνώση αντικειμενου.

Επομένως δεν θα σου έλεγα όχι, ναι από κάποια ιδιαίτερη οπτική και η απατεωνια που πληρώνεται αδρά είναι και ένα κριτήριο επιτυχίας. Το παράδειγμα είναι λίγο ατυχές κατά τη γνώμη μου αλλά όχι εντελώς άστοχο. Και αν θες elaboration πάνω σε αυτή τη σκέψη, τότε το να είσαι ικανός να εισπράττεις 5.000 εκμεταλλευόμενος αδυναμίες του συστήματος διαδικασιών είναι επιτυχία. Μαζεύεις 2 μύρια και το σκας στη Νικαράγουα για πάντα. Δεν ξέρω πόσοι ΔΕΝ θα ήθελαν να είναι στη θέση σου, ή πόσοι θα έλεγαν ότι απέτυχες ως μηχανικός...

Εξάλλου σε αυτή τη χώρα όσο μεγαλύτερη απατεωνια κάνεις, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να τη γλυτώσεις καθαρή. Εδώ έχουμε παράδειγμα πολίτη που αντί να είναι στη φυλακή για μίζες είναι πρωθυπουργός!

Edited by [email protected]
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι εξετάσεις του ΤΕΕ ήταν παραλία και πριν το 2010. Κι αυτό πιστεύω έγινε στο πλαίσιο που χαλάρωσαν τα πάντα στην ελληνική κοινωνία.

Σημαντικός λόγος είναι και η δυσκολία του να οργανώσεις σοβαρές εξετάσεις, με κυριότερη την υποχρέωση να προσδιορίσεις εξεταστέα ύλη, η οποία θα τίθεται και σε δημόσια κριτική. Είναι λοιπόν προτιμότερο να φτιάξεις μια ψευτο-εξέταση που να περνάνε όλοι ώστε να έχεις και συ το κεφάλι σου ήσυχο. Ευθύνη αν όσοι πέρασαν ήταν άσχετοι δεν φέρεις, αντιθέτως λεφτά θα σε πληρώσουν, άρα για ποιό λόγο να τους κόψεις; Η εξέταση ίσως είχε ξεμείνει για παραδοσιακούς λόγους, στην ουσία ήταν μια τελετή καλωσορίσματος. (όλα αυτά επαναλαμβάνω πολύ πριν το μνημόνιο και τις διαγραφές, όταν ακόμα γίνονταν δημοπρασίες κάθε εβδομάδα).

Link to comment
Share on other sites

Μα στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν!

Για μένα το παράλογο είναι άλλο:

η απόλυτη αναντιστοιχία σχολής και δουλειάς, βαθμών και καριέρας.. η οποία επίσης υπήρχε πολύ πριν την κρίση.

..και το γεγονός ότι τη θεωρείτε όλοι φυσιολογική.

τέτοιες αναντιστοιχίες σημαίνουν ότι το σύστημα πάσχει. σημαντική η εμπειρία, αλλά κάποια στιγμή κωδικοποιείται και διδάσκεται. σε μας αυτό πρέπει να σταμάτησε εδώ και δεκάδες χρόνια. σα να είμαστε στο μεσαίωνα.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.